*[Relacja/Samochód] Jelcz 272 MEX - MPK Łódź

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

No tymi światłami to pozamiatałeś!!!
A ja byłem w miarę zadowolony ze swoich do mojego kończonego strażackiego Stara... Toż to majstersztyk! Gdyby to jeszcze była jakaś tam skala powiedzmy 1:5, ale z takim maleństwem to pełen szacun.
Aż żal będzie nim na ulicę wyjechać, toż to się on poniszczy - zwłaszcza w zimie :) :)

Pozdrawiam Serdecznie
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Po takim czasie prowadzenia relacji to ten cały anturaż powinien już Was nudzić, a co do jazdy po ulicach to nie mam jeszcze kategorii na autobus :D zatem bez obaw bo na razie pozostanie bezpieczny w pudełku, eee w garażu. A tak na serio - dzięki.

No dobra, zatem ostatnia odsłona lampek - światła mijania.

Obrazek

Składają się z (poza papierem): odbłyśnik z grubszej folii aluminiowej, żaróweczki z pochłaniaczy wilgoci i szybka z tłoczonego plastiku po jakimś opakowaniu. Wyszło to tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprawki lamp są z klejonej warstwowo cienkiej tekturki, glutowane i szlifowane. Początkowo okleiłem ją folią bare-metal. Szczerze powiedziawszy niespecjalnie to mi się podobało. Świeciło się jak trzeba, ale miałem wrażenie dość nienaturalnego tworzywa. Poza tym były tam niezbyt efektowne zagniotki na powierzchni, których nie dałem rady wyprasować. Dlatego zdecydowałem się na aluminiową farbę. Można znaleźć zdjęcia ogórków z epoki z takimi kiepsko błyszczącymi oprawkami (nawet matowymi). "Szkiełka" lamp od środka potraktowałem igłą - rowki jeden obok drugiego na całej powierzchni plus to samo ale pod katem 90 stopni. Dzięki temu zabiegowi, wnętrze jest rozmyte i lekko niewyraźne, a odblask nie jest osłabiony. Bez tego lampy wyglądały jak wyciągnięte z lokomotywy, gdzie widać żarówkę jak na dłoni.
To na razie, dobranoc ;-)
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Szacun.
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Jacob Twoja praca jak zwykle zachwyca, wszystko dopracowane w każdym detalu. Podoba mi się też klimat warsztatowy
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Super Jakub!... teraz rynienki:) ale do soboty chyba nie zdążysz? wakat kierowcy jest już obsadzony??
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Chłopaki!
Wielkie dzięki za słowa otuchy. Przydadzą się bardzo w dalszej walce z materią. Rzeczywiście, do soboty nie dam rady odpalić mojego MEXa na Zlot Zabytkowych Autobusów -> ZLOT. Jak wszystko wypali to będzie na co popatrzeć, cały ogórkowy przekrój z Polski! Plus autobusowe insze inszości też. Potrzebni zaklinacze dobrej pogody :D!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Wyższa kultura klejenia :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Herbaciany, twój postulat jest słusznym :!: . Zobowionzujem siem, że ze wszystkich swoich i nie swoich sił będę dążył do osiągnięcia Wyższej Kultury Klejenia. Choćby mi to zajęło lat 100 i pół (chociaż mogę tego nie przeżyć albo pryndzej żona mnie przegoni), to siem starać będę... Modelarze wszytskich krajów, łą.... e, modelujcie!
----------------------------------------------------------------------------------------
Dawno nie robiłem OT, zatem nadrabiam. Tej soboty warszawskie ulice mimo deszczu wyładniały, bo nawiedziła ją fala ogórkowa z okazji Nocy Muzeów. Po raz pierwszy odwiedził ją 021 z Krakowa, jak dla mnie gwiazda tego zestawu. Co ciekawe, kiedy przyglądałem się osobom na ulicy z okna autobusu w trakcie ich parady, to widziałem głównie bananowe miny. Szczególnie u osób starszych, u których widok tylu ogórków jednocześnie wywoływał pozytywne skurcze twarzy. Taka to jest moc tych pojazdów! Jednocześnie przepraszam Wszechmocnych Adminów za wpychanie tylu zdjęć do OT, ale jakoś trudno było mniej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 423
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Istotnie, widok mknących ulicami Warszawy zabytkowych autobusów był niesamowity. Pewnie część Kolegów forumowiczów przyszła na Plac Defilad by z bliska przyjrzeć się jeżdżącej historii komunikacji.
Jakub, w tym roku w paradzie wziął udział mex z Warszawy i z Krakowa a w przyszłym roku mam nadzieję że z Łodzi??...:) Prawda??
Z Twojego warsztatu niebawem powinien wyjechać piękny ogórek :)Myślę, że większość podglądających ten wątek nie może już się doczekać sesji plenerowej "czerwonego autobusiku".


Jakub, ale wśród zdjęć nie widzę.?.....a nie,.... jest,ok. :)
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Do sesji plenerowej coraz bliżej, ale jeszcze chwilkę. W tym odcinku telenoweli - listwy ozdobne (co do ich ozdobności sami ocenicie). Po kolei, największe pierepałki miałem z listwą nadokienną. Poniżej dwa zdjęcia robocze, jakie zrobiłem dla własnej oceny.

Obrazek

Obrazek

Uparłem się, że ma tam być rynienka (w oryginale jest tam rynna), ale ma ona postać dość fikuśną - taki coś jakby aluminiowy profil - ćwierćwałek w przekroju z dodatkami. Założyłem, że jak w modelu będzie coś niecoś płaski i mały to nie będzie wielkiego zgrzytu. Po jego wykonaniu (drucik cynowy 0,5 i papier barwiony w masie) i pozostałych listew, wyglądał jak z innego samochodu. Rynna była jak ta lala, ale w kontekście z resztą - nie grała. Skalpel w dłoń, rach ciach i po lakierze. Oderwałem toto i zrobiłem od nowa, zasłaniając ubytki w politurze nową "rynną". Na pasek srebrnego papieru poszły obok siebie dwa druciki cynowe 1 i 0,5mm z czego jeden malowany. Według mnie daje lekkie złudzenie tego co jest w oryginale, a na pewno lepiej pasuje do reszty, robionej analogicznie, ale w większości z druciku 0,5mm i z tyłu z dodatkiem 0,25. Całość wychodzi tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To teraz moje biadolenie - o ile z listew jestem generalnie zadowolony, to z ich zakończeń już nie - to te "kapselki" na końcach. To małe elementy i bardzo trudno mi było je dopasowywać do naklejonej już listwy. Wyszły koślawe i niezbyt równe - to efekt moich prób "układania" ich na wypukłościach. Następnym razem będę to robił inaczej - tutaj chyba musi to już tak zostać. Ale największy zonk popełniłem dawno temu (przeskalowywanie modelu), a teraz dopiero go sobie uświadomiłem. Nie odchudziłem słupka na przodzie po prawej stronie. Pierwsze boczne okno powinno praktycznie stykać się z listwą - u mnie jest za bardzo obramowane. To też raczej z kategorii nie do naprawy teraz...niestety.
I jeszcze jedno, przyznaję się bez bicia - w dolnej listwie, tej między osiami, powinno być wystające lekko na zewnątrz dolne pióro listwy. Ze względu na masakryczną dla mnie szerokość tego listka w stosunku do jego długości, poszedłem na łatwiznę i zrobiłem to jak te listwy górne. To na razie za wysokie progi na moje grubaśne paluchy.
Dokleiłem też częściowo "oblachowanie" stopnia dla kierowcy i z tyłu błyskotkę wraz z tablicą rejestracyjną (raz jeszcze serdeczne dzięki za pomoc Arklas). Papierową oprawkę okleiłem tym razem "bare metal foil", a niech tam będzie trochę chromu tym bardziej, że dało się to okleić w miarę poprawnie. To na razie tyle, ale zaczynam widzieć światełko w tunelu pt. zbliżający się koniec prac konstrukcyjnych.

Dobranoc / dzień dobry :)
ODPOWIEDZ