*[Relacja/Samochód] Jelcz 272 MEX - MPK Łódź

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Rety, kilka fotek z rozgrzebanymi kołami, a tu taki ruch? Dzięki Wam serdeczne za uwagę i oczywiście proszę o jeszcze, ale lepiej odetchnijcie i oddychajcie swobodnie bo z tego zapartego tchu to mi tu jeszcze ktoś zsinieje :lol: Swoją drogą, nic spektakularnego tu się nie dzieje.

No dobra, kopać niczego nie będę i z kwadratami zadzierać nie mam zamiaru. Gnam, pomysł z siatką i maźglaniem dla uzyskania linii bieżnika może i fajny, ale raczej nie tutaj. W ten sposób, o ile udałoby mi się uzyskać równą i trwałą powierzchnię, otrzymałbym coś na kształt wzoru opony radialnej. A tu mi potrzeba czegoś na wzorek diagonalnej oponki.

Obrazek

Zatem będę to dziergał tak jak w Nysce. Wydrukowany wzór każdej z nitek, potem mozolne wycinanie i oklejanie. Potem lekkie lakierowanie i mizianie papierem ściernym. Robota długa i bolesna dla paluchów, ale efekt powinien być ok. Co więcej, do rysunku bieżnika dochodzą też te małe „ząbki” na bokach opony przy jej krawędziach. Cóż, będzie dużo cięcia, ale może do wiosny dam rade.
Niki, mam nadzieję, że masz rację i w miarę postępowania relacji, "fajność" będzie utrzymana, bo ten autobusik daje dobrze w kość.

Pozdrawiam i Dobranoc :)
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Co do rombów i kwadratów mam pewną koncepcję (narodziła się przy okazji zimówek do mojego "poldka") jednak wymaga ona jeszcze dopracowania. Gdyby Cię to zainteresowało to opiszę jak zrobić bieżnik bez przyklejania każdego rombu oddzielnie.
Obrazek
moja koncepcja rombów

P.S. Fantastyczny "ogórek"
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hurragan76 pisze:Gdyby Cię to zainteresowało to opiszę jak zrobić bieżnik bez przyklejania każdego rombu oddzielnie.
Myślę, że każdego zainteresuje... :D
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hurragan76
Posty: 188
Rejestracja: sob wrz 12 2009, 10:44
Lokalizacja: Bemowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hurragan76 »

Żeby nie zaśmiecać relacji jacoba, to moja koncepcja bieżnika z rombów znajduje się tutaj:
viewtopic.php?p=217608#217608
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć.
Dzięki Hurragan za pomysł, jest ok i może przyda mi się na przyszłość. W przypadku mojego MEXa jednak bieżnik musi wyglądać zupełnie inaczej i ta metoda raczej nie wchodzi w grę.
Na chwilę obecną wymęczyłem zewnętrzną część trilexów w przednich kołach. Przed makijażem wyglądało to tak:

Obrazek

Po wstępnym malowaniu i takim samym brudzeniu tak:

Obrazek

Wyszło jakoś tak sobie, ale lepiej obecnie nie potrafię. Na pewno przy końcowych malowankach będę jeszcze poprawiał nieco kolorki i przygaszę intensywność barw.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Dobry wieczór, a może dobranoc :)
Wymodziłem pierwszą parę kół - przednie. Trzeba będzie jeszcze w odpowiednim czasie wykonać to co siedzi w środku w trilexie i połączyć z zawieszeniem.

Obrazek

Obrazek

Koła pobrudziłem tak, jak to sobie wyobrażam zgodnie z tymi przykładami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyszedł dość mocny kontrast kolorystyczny między wewnętrzną częścią opony a zewnętrzną. W swoim czasie może lekko to stonuję, ale w zasadzie tak to mniej więcej wyglądało. Na zdjęciach z epoki tych autobusów to praktycznie nieodzowny element śladów eksploatacji. Co do rombów, widać teraz o jaki dokładnie wzór bieżnika mi chodziło - a zatem wężykiem, wężykiem...

To co teraz na macie to tylne koła. Wymyśliłem sobie, że w nich da radę wykonać "symulację" trilexowej felgi i w efekcie takie oto to to:

Obrazek

Jak to się połączy z tym takim:
Obrazek

...to wyjdzie trilex udająca felga (złożone na sucho):

Obrazek

Po pomalowaniu mam nadzieję, że będzie przypominać coś z oryginału.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witaj jakob!
Zmajstrowałeś prześlicznej urody trilexy! Bieżnik na przednich kółkach również jest wzorowy...Rozumiem, że wykroiłeś zygzaczki i przykleiłeś je po obwodzie koła? Kosteczek, też miałeś trochę do wycięcia :lol:
Tak trzymaj...!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć Pawle.
Dokładnie tak, zygzaki bieżnika narysowałem każdy oddzielnie w Corelu i potem wycinałem. Te paski, którymi oklejone są tylne koła z narysowanym bieżnikiem, poza stanowieniem bazy do naklejania właściwego wzorku, pomagały mi w kontrolowaniu naklejania zygzaków. Te kwadraty to w rzeczywistości docinana kombinacja 4 wąskich pasków sklejanych ze sobą i docinanych. Całość szlifowana.
pietach
Posty: 44
Rejestracja: śr mar 31 2010, 12:25
Lokalizacja: Wschowa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pietach »

Witam.
Ja tam się za bardzo nie znam no i zdjęcia nie są z bardzo bliska robione ale czy jest tam gdzieś wentylek do napompowania ? :mrgreen:
No to ciach...
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Cześć pietach.
No jak to się nie znasz, przecież widać że wiesz jak ważny jest wentylek do pompowania i to w wersji makro :cool:
Zatem w temacie wentylków zaznaczyłem je na poprzednim zdjęciu typu rozmazane i z daleka:

Obrazek

Natomiast po przejściu na wersję "z punktu widzenia biedronki":

Obrazek

Prawda, że teraz to dopiero wygląda paskudnie? Cóż, mikrokosmos to nie moja domena. W tylnych kołach wentylków jeszcze nie domontowałem, ale będą.
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ