*[Relacja/Samochód] Dźwig HP3 na podwoziu STAR 20, Modelik 1:25

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

*[Relacja/Samochód] Dźwig HP3 na podwoziu STAR 20, Modelik 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam Wszystkich Kartonomaniaków!

Tym wpisem chciałbym rozpocząć relację z budowy "MODELIKOWEGO" dźwigu HP3 na podwoziu STAR 20 w skali 1:25. Autorem wycinanki jest oczywiście Kierownik. Przyznam, że do budowy zachęciły mnie zdjęcia gotowego pojazdu. Model wykonam prawie w standardzie, bowiem ramę i podwozie planuje maznąć na czarno. Kolejność budowy zachowam wedle zaleceń autora, zaś samą relację postaram się przeprowadzić w miarę dokładnie.
Dla formalności- zdjęcie okładki....
Obrazek
i do dzieła. Na początek rama.
Obrazek
Zwijając poprzeczki ramy wykorzystałem wykałaczki zamiast proponowanego drutu. Dla wzmocnienia wytrzymałości i sztywności konstrukcji do wszystkich łączeń ramy wykorzystałem SG. Po zamocowaniu wieszaków resorów przystąpiłem do budowy belki przedniej i mostu napędowego.
Obrazek
Obrazek
Gotowe elementy zamocowałem do ramy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Następnym etapem było przymocowanie na osiach, bębnów kół
Obrazek
wraz z piastami. Teraz czas na koła, ale to w kolejnej odsłonie.

Tymczasem pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 13 2013, 22:27 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Niech się mury pną do góry... zbudujemy kartonowy nowy...wóz :) Cześć - szkoda, że nie kolejny autobus tylko jakiś samobieżny "wieszak" wybrałeś :twisted: . Ale za to bardzo urokliwy i bardzo rzadko widywany w budowie. Miło będzie popatrzeć.
Zatem Good luck!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam!
Po długiej przerwie spowodowanej natłokiem obowiązków wracam z relacją z budowy stara.
Budowa kół nie sprawiła żadnych trudności. Wszystkie elementy pasowały wzorowo.
Obrazek
Obrazek
Nie spodobała mi się tylko jedna rzecz: :roll: Kolorowe zdjęcia z tyłu okładki przedstawiają ślicznie wykonany model.
Obrazek
Ma on czerwone felgi z białymi obwódkami, jasną kierownicę i wnętrze obu kabin-na mój gust elegancko. Wydawca niestety poszedł na łatwiznę (oszczędność kolorów). Koła są całe czarne, przez co prawie nie widać śrub na felgach a kabiny wewnątrz są całe czerwone...
Zatem, od siebie dodałem imitację śrub na kołach i tylnym moście oraz pomalowałem felgi na czerwono.
Obrazek
Obrazek
W komplecie:
Obrazek
i zamocowane na bębnach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obecnie trwają prace nad kabina kierowcy.
Obrazek
Model jak na razie skleja się bardzo przyjemnie.
Mam nadzieję, że kolejna odsłona nastąpi niebawem.
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 13 2013, 22:39 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam!
Czas na małą aktualizację.
Powoli, bo powoli dłubię sobie kabinkę. Z wyglądu nie jest ona skomplikowana, ale poszycie zewnętrzne może trochę napsuć nerwów. Dokładność przy dopasowywaniu oraz zasada "trzy razy przymierz....." -konieczne.
Natrafiłem na mały babol.
Obrazek
Na półce podszybia są niepotrzebne (moim zdaniem) wypusty, które można od razu usunąć.
Obrazek
Obrazek
Ścianę przednią wzmocniłem przed ewentualnym zapadnięciem trójkątnymi podpórkami, w miejscu wycięcia na chłodnicę.
Obrazek
Oklejanie rozpocząłem od przedniej ściany dzięki czemu kontrolowałem zachodzenie poszycia na ściany boczne.
Obrazek
Obrazek
Poszycie dachu wydaje mi się trochę za krótkie.
Obrazek
Obrazek
Zastosowałem grubości tektur zalecane przez autora a jeszcze coś jest nie tak. W miejscu "gołym" będzie rynienka więc stresu nie ma.
Najgorsze wydają mi się wyoblenia dachu. Dla wykonania modelu w standardzie jest to naprawdę przeprawa. Wyszło jak widać.
Obrazek
Obrazek
Na koniec mała przymiarka
Obrazek
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 13 2013, 22:52 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam!
Oto ciąg dalszy moich zmagań ze starem i jego szoferką.
Oklejenie kabiny paskami imitującymi przetłoczenia nie stanowiło żadnego problemu choć jest pracochłonne. Wszystkie krawędzie są retuszowane.
Wybrałem wersję z osłoną chłodnicy szczebelkową. I tu natrafiłem na małą niespodziankę. Jest 6 szczebli w wersji z drukowaną atrapą natomiast w wersji z szczeblami do uformowania jest ich 7 i 6 miejsc przytwierdzenia.
Obrazek
Niestety zorientowałem się po przyklejeniu dwóch sztuk i nie ścieśniłem 7. :-? W takiej sytuacji musiałem zagospodarować otwór i wkleić jakąś imitację chłodnicy.
Obrazek
Budowa lamp również nie stanowi żadnego problemu, ale należy zwrócić uwagę na długość pasków, z których mają być uformowane "gniazda" lamp.
Moim zdaniem średnice kloszy lamp są ciut za duże więc je nieco oszlifowałem.
Autor zaproponował przyklejenie kabiny do ramy przed nadkolami. Zmieniłem tę kolejność. Moim zdaniem korzystniej wpierw przytwierdzić nadkola do ramy ( ze względu na przyklejone koła)
Obrazek
Na chwilę obecną wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
(Kabina została pokryta caponem i wielu miejscach widać jakby brakowało retuszu :oops: )
Tymczasem pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 13 2013, 23:01 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Fajnie Ci idzie ;-) A ten siódmy "szczebelek" to po prostu zapas...
Awatar użytkownika
tomo11
Posty: 578
Rejestracja: pt sty 07 2005, 16:23
Lokalizacja: CHORZÓW
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomo11 »

Jak narazie bardzo ladnie sie prezentuje
Skończone- SU45, Jelcz Vecto, ET22, Neoplan CITYLINER N 1216 HD, Lokomotywa SP45, Ghostbusters ECTO-1A
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Samochodzik prezentuje się fajnie. Rzeczywiście te paski jako przetłoczenia wyglądają trochę jak pozbawione retuszu. Błyszczący lakier mocno podkreśla wszelkie krawędzie a i aparat dodaje co nie co od siebie :-?.
Tak sobie gdybam - jakby pomalować bezbarwnym matem - (cienką warstwą) kabinę, całość przestałaby być tak kontrastowa, a imitacje przetłoczeń stały się bardziej naturalne? Wolny wniosek - pod rozwagę ;-)
Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
PiotrusB
Posty: 16
Rejestracja: pn cze 11 2012, 22:30
Lokalizacja: Legnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiotrusB »

Super modelik będzie.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witam w kolejnej odsłonie STARa 20!

Cieszę się, z pozytywnego odbioru mojej pracy. Tak naprawdę do końca jeszcze sporo i wiele można zepsuć.. :-? a baboli się nie wystrzegłem.
Wszelkie uwagi bezcenne!

Kierowniku dziękuje za wyjaśnienie. Przyznaję, że zmyliła mnie fotografia gotowego modelu, gdzie naliczyłem 7 "szczebli".

Co do retuszu Jakub to masz rację. Tu i tam coś biel się przebija... :-? Chyba miejscami capon wypłukał retusz..jeśli to możliwe? Spróbuję coś jeszcze z tym zrobić.
W rzeczywistości, to aż tak on się nie błyszczy...dlatego o lakierach pomyślę na koniec.

A dzisiaj niewiele.
Babol nr 1 :
Składając ramę do kupy nie sprawdziłem jej rozstawu wg zderzaka. Po prostu na to nie wpadłem.
Obrazek
Obrazek
W dźwigu rama jest sporo wysunięta przed szoferkę więc coś widać. :-? trzeba było nieco naginać ramę... Wyszło jak widać (przed szlifowaniem).
Babol nr 2:
To wycieraczki. I tutaj nie zrozumiałem rysunku. Miały przylegać krawędzią do szyby. Teraz muszę dorobić pióra wycieraczek :oops:
Obrazek
Teraz wygląda to tak:
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony sob kwie 13 2013, 23:07 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ