[relacja] HMCS Haida 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

[relacja] HMCS Haida 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Witam

Chciałbym zaprezentować kolegą relację z budowy modelu kanadyjskiego niszczyciela klasy "Tribal" HMCS Haida.
Model pochodzi z wycinanki "NEPTUNIA", a jego autorem jest Adrian(a-graph)
Obrazek

No dobra koniec pieprzenia, zdjęcia:
Obrazek Obrazek

Kolor trochę przekłamany, różnice w odcieniach części dna za dnia nie są tak widoczne:
Obrazek Obrazek

Niby zbliżenia, ale marnej jakości:
Obrazek Obrazek

Te są lepsze, tamte wyżej olejcie:

Obrazek Obrazek Obrazek

Na dziś to chyba tyle.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Dalszą budowę zaczynam dosyć nietypowo bo od kominów. Dokonałem kilka kosmetycznych zmian w stosunku do projektu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2250
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 135

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

Jechałeś to dno glutem albo lakierem ( albo jednym i drugim ) ??
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Tym razem pojechałem bez trzymanki i posmarowałem dno zbyt gęstym caponem, jaki efekt to dało widać na zdjęciach, ale pieprzyć dno i tak jest mało ważne.

Powstała nadbudówka miedzy kominami, tu też zmieniłem projekt, aby był podobny do oryginału.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie wiem co jest grane, ale zabrakło mi skrzyń na amunicję cz.62. W projekcie jest, że na tej nadbudówce jest ich 7 ja znalazłem tylko 5. Na rufie 8 są 4. Gdzie jest reszta :?:

Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
NEPTUNIA
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 17 2012, 18:33
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: NEPTUNIA »

Moze wieczorem uda sie wrzucic jakies fotki bo Twoje przerobki ida w dziwna strone....okreslilbym to jako lekka nadinterpretacja......
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Wątpię. Liczę na zdjęcia dobrej jakości bo tylko z takich korzystam przy budowie mojego modelu.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
NEPTUNIA
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 17 2012, 18:33
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: NEPTUNIA »

Wrzucam pare fotek gdzie widac jak wygladaja boczne plyty i relingi na nadbudowce orelikonow.Jak widac co bylo typowym rozwiazaniemrelingi byly skladane na boki.Obydwie fotki wojenne na 1943-44 Haidy.Mimo wielu modyfikacji rozwiazanie przetrwalo do dzis i widac je na okrecie muzeum. W wycinance mamy dokladnie to samo.Ponizej fotki:
Obrazek
Obrazek

Druga sprawa to schron.Przerobiles go na otwarty.Na samym poczatku w 1943 na 99% byl otwarty ale szybko zostal zaspawany sciana od tylu z drzwiami.Rozwiazanie to jest rowniez pokazane na planach modelarskich na 1944 rok jak i na stoczniowych gdzie te modyfikacje widac.Ponizej fotka z 1944 roku:
Obrazek

Sprawe zmiany Twojego malowania nie bede komentowal.Z zadnych fotek ja nie widze tego koloru niebieskiego....schemat malowania zostal zrealizowany w wycunance zgodnie z zawartoscia planow.Nie wiem rowniez skad mala tratwa na schronie na lewej burcie.Nie widzialem na zadnych fotkach....mam natomiast fotke z bliska gdzie jej nie ma....

Co do czesci 62 mi jakos inaczej wychodzi.Powinno byc ich 18 sztuk,w wycinance jest 16.Brakuje 2 ale na szczescie latwo to poprawic.4 niebieskie sa na rufowej nadbudowce,7 bialych na nadbudowce oerlikonow i reszta na nadbudowce dziobowej...i tam jest to latwe do skorygowania.Wystarczy nie przyklejac ich na najbardziej dziobowych pozycjach a dokleic reszte i jest OK. Po prostu po przyklejeniu bocznych skrzydel pod pomostami reflektorow nie ma sznsy ich zobaczyc ...a jesli ktos chce dorobic biale magazynki na szczescie jest bardzo latwe.Ale nasz blad.

...oczywiscie jak Ramm zmieniasz sobie kolory to faktycznie zabraknie ich tam znacznie wiecej bo "mam" tylko 4 niebieskie........
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Dziękuję za wpis.

W instrukcji stoi napisane, że model został opracowany na rok 1944. Zachodzę w głowę, że niemożliwym staje się poprawne zaprojektowanie modelu na konkretny okres służby. Aby dało się to zrobić trzeba by było cały okręt obfotografować w danym dniu. Stosuje się uproszczenia.
Imponujące zdjęcia pokazujesz jednak sam nie wiesz z jakiego roku one są. Piszesz, ze lata 1943-1944. No ok ale w kwietniu mogłyby być blachy na platformie a w maju już reling. W czerwcu mogli go brezentem zasłonić. To samo dotyczy pontonu. Ja mam zdjęcie na którym on się tam znajduje. I co to oznacza? Kto zrobił błąd?

Buduję model na stan ze zdjęcia z początku relacji. Wg mnie tak to wszystko powinno wyglądać.

Proszę nie traktować moich postów jak jakiś sposób czepialstwa. Nikt jeszcze nie zaprojektował modelu idealnego. Wasz ma błędy, ale każdy je popełnia.

Pozdrawiam
☠Rock Honor Ojczyzna☠
NEPTUNIA
Posty: 15
Rejestracja: sob lis 17 2012, 18:33
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: NEPTUNIA »

Wszystkie fotki sa na 1944....Pisalem ze na okres 1943-1944 bo wtedy nadbudowka oerlikonow byla mala tzn nie ulegla jeszcze rozbudowie.Mam tez fotke tego schronu na 1944 w tym kamuflazu i tam nie ma tratwy na boku....ani tej fujarki na dachu.Moim zdaniem zinterpretowales zuraw lodziowy jako cos co wystaje.....patrzac na 2 inne fotki moze i bym sie nabral ze to cos na gorze to moze byc jakis kominek...ale nie jest.Generalnie pokazuje material na ktorym bazowalem.Pisalem ze naszym celem jest no te 97% co jest i tak cholernie trudne.
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

salvete collegas

Wyrzutnie torpedowe Mk IX.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


:arrow: brakuje części 174e (ta obok siedzenia operatora)
:arrow: brakuje częśći 174b jeden z podestów
:arrow: części 173f dziwnie rozrysowane trzeba kombinować
:arrow: 175d zaprojektowanie tej części w ten sposób, nie sprawdza się - przekombinowane
:arrow: może w następnych projektach dałoby się dorobić torpedy?
:arrow: pokrętła przy butlach z powietrzem 2x za duze
:arrow: same butle z powietrzem można by też zaktualizować, sposób ich zaprojektowania towarzyszy mi we wszystkich projektach Pana Adriana.
:arrow: źle przyklejone siedzisko operatora poprawiłem, dziękuję

:?: jakiego koloru powinny być drabiny przy wyrzutniach? Zrobiłem szare jak podest.

Pozdrawiam
☠Rock Honor Ojczyzna☠
ODPOWIEDZ