AH-64 A 1:35 Modelowanie 3D

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

AH-64 A 1:35 Modelowanie 3D

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Witam wszystkich. Po wielu latach przerwy postanowiłem zbudować model AH-64 A w skali 1:35.
Zakupiłem okazyjnie zestaw firmy KANGNAM, który generalnie jest bardzo słabej jakości. Postanowiłem:
- zeszlifować wszystkie nity oraz wypukłe linie podziału
- wykonać nowe wklęsłe linie podziału i nity z kulek BGA o średnicy 0.25mm
- wykonać nowe przeszklenia owiewki
- wykonać wszystkie detale od podstaw z wyjątkiem wykorzystania tablic przyrządów z zestawu Eduarda.
Model będzie posiadał otarty silnik oraz widoczną główną przekładnię i kilka elementów wyposarzenia elektronicznego. Czas pracy planuję na 4 lata.
Z opracowań bazuję na LOCK ON i Model Detail Photo Monograph oraz na intrenecie gdzie jest dostępna instrukcja obsługi tego śmigłowca praktycznie z każdym szczegółem konstrukcyjnym.
Głównym problemem na jaki trafiłem to brak dokładnych planów tego śmigłowca, mimo bardzo bogatej literatury udało mi się zdobyć tylko plany z” AERO - Technika Lotnicza 1991-11” oraz jakieś rysunki przygotowane przez „braci” Rosjan . Dlatego postanowiłem narysować własne plany.
Do pracy wykorzystuję oprogramowanie 3D Solid Works, gdyż pracuje w firmie gdzie posiadam licencję na pracę w domu w tym programie, oraz na darmowym oprogramowaniu Draftsight zbliżonym prawie w 100% do Auto CAD. Przyjąłem że będę modelował w skali modelu czyli 1:35
z dokładnością wymiarową do 0.1 mm.
Poniżej kilka modeli z programu Solid Works ( silnik i kabina )
Obrazek
Obrazek

Rysunki z programu Solid Works wklejam do Draftsight gdzie tworzę dokumentację 2D i mogę ją wydrukować , co ułatwia wykonanie detali. Modelowanie w 3D ułatwia dobranie odpowiednich wymiarów gdyż można łatwo porównać model 3D ze zdjęciem.
Obrazek
Modelowanie w 3D ułatwia dobranie odpowiednich wymiarów gdyż można łatwo porównać model 3D ze zdjęciem. [/url]
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Zacząłem prace nad owiewką. W tym ceku z oryginalnej owiewki wyciąłem przeszklenia aby uzyskać konstrukcję samej ramki. Pomalowałem Surfacerem 1000 i wstępnie przypasowałem do kadłuba. Będę ja dalej pocieniał gdyż jest jeszcze za gruba. Owiewka będzie na stałe przymocowana do jednej części kadłuba, a z drugiej strony będzie można swobodnie zamontować całe wyposażenie kokpitu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Problemem są także kalkomanie. Te w oryginale są czarne a napisy w oryginale są ciemnoszare. Dodatkowo brak większości napisów eksploatacyjnych. Kupiłem czysta i białą kalkomanię Techmodu. Będę wykonywał kalkomanie na drukarce laserowej.
Praca w programie 2D umożliwia dobranie odpowiedniej wielkości czcionki.
Obrazek
Obrazek
Uwierzycie, ale nie ma żadnej farby modelarskiej która odpowiada FS 34031 „Helo Drab” , jedynie kolor Model Masters jest zbliżony. Ponieważ ja maluję farbami gunze postanowiłem dorobić sobie kolory i zamówiłem wzornik kolorów. Drugi z tych kolorów to kolor FS 33481 jako kolor wewnętrzny.
Obrazek
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Zacząłem próby z nitami z kulek BFG. W tym celu zrobiłem sobie szablon z plexi gr. 0.8 mm i nawierciłem otwory 0,3mm. Potem wcisnąłem kulki 0,35mm. Nie będę stosował kulek 0,25 mm bo są za drobne i znikną pod warstwą farby. Jak widać na zdjęciu kulki nie są równo w linii.
Obrazek
Obrazek
Dlatego kupiłem sobie radełko o rozstawie 0,75 mm i za pomocą tego przyrządu będę sobie robił szablon z plexi lub bezpośrednio znaczył punkty pod owiercenie.
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Ciekawie robisz ale zarąbiesz się z tymi nitami. Nie lepiej jest dobrać i kupić gotowe kalki jak np. te:
http://www.archertransfers.com/SurfaceDetailsMain.html
?
Skalę masz do wyboru do koloru.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Meggido
Posty: 216
Rejestracja: pt wrz 10 2004, 10:28
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Meggido »

Mnie się marzy taki model RC nieco większy... Może kiedyś....
Pozdrawiam Jacek
:D 1:32 :D
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

["Piotr80"] "Ciekawie robisz ale zarąbiesz się z tymi nitami. Nie lepiej jest dobrać i kupić gotowe kalki"

Niby tak, ale trochę drogo wychodzi. 1800 nitów za 70 zł bez kosztów wysyłki. 10000 kulek BGA kosztuje 10 zł.
Poza tym kulki są bardziej bezpieczne i pozwalają na wielokrotne zmywanie
farby w przypadku błędu w malowaniu. Natomiast te nity żywiczne mogą się przydać przy nakładaniu na niektóre miejsca, gdzie bardzo trudno wywiercić otwór pod kulkę BGA. Chyba sobie kupię jeden arkusz na próbę.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

owiewka nie spełniła moich oczekiwań, więc postanowiłem dorobić nową z arkuszy polistyrenu o grubości 0,5mm i 0,25 mm. Rozwinięcia powierzchni bocznych wydrukowałem na papierze i wyciąłem z polistyrenu. Należy pamiętać żeby nawiercić otworki pod nity z kulek bga przed sklejeniem owiewki. Do klejenia używań kleju penetrującego MC-129 Mr Cement.
Gotowa owiewka na zdjęciach poniżej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Muszę kupić nowy aparat do robienie zdjęć bo mój stary złom ma 10 lat.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ