[R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

[R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj Modelarze !

Początkowo nie chciałem publikować relacji z uwagi na to, że planowałem ten model na szybką budowę i wolałem umieścić tu galerię. Niestety jednak małe niedociągnięcia w szkielecie i mój przerost formy nad treścią w składaniu pierwszego okrętu okazał się porażką.. Zmierzając konsekwentnie do ukończenia tego okrętu, zdecydowałem się na relację. Na pewno jeszcze poeksperymentuję z technikami w dalszej budowie (liczę na Waszą pomoc), więc okręcik to nie takie zło jakie piszę :kiler:

Szkielet wycinany laserowo - wg instrukcji podklejenie tekturą 1,5 mm. Osobiście uważam że wodnica i pokład powinny być usztywnione tekturą 0,5 - 1 mm, co w ostateczności rozwiąże problem zbyt krótkich burt, które nie dochodzą do pokładu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak z laserami bywa, ułatwiają pracę .. albo wręcz przeciwnie. Jako, że to mój pierwszy okręt, to na pewno wyciągnę wnioski na przyszłość. I tu pierwszy się nasuwa - wręgi w kolejnych będę robił ze zwykłej szarej tektury z podposzyciem z podpiwka.

Obrazek

Obrazek

W dalszym ciągu dużo problemów sprawia mi retusz krawędzi poszycia. Z góry zakładam, że model będzie w standardzie, a paski klejone na styk. Nie udała mi się próba na zapasie koloru z akrylem vallejo, wydawał się zbyt gęsty. Użyłem do tego celu sprawdzonej techniki przy budowie makiety Bazyliki we Fromborku. Efekt zadowalający, ale ogromną wadą jest ryzyko zabrudzenia modelu bądź stanowiska pracy przez sproszkowaną suchą pastelę, której drobinki sypią się z krawędzi. Myślę, że ten sposób można dopieścić, np. przez fiksatywę ?

Obrazek

Żeby uniknąć złego ze złym, czyli nie tego spasowania szkieletu z poszyciem, które niekoniecznie w tej wycinance było dopracowane, postanowiłem dopasować poszycie dna i burt do szkieletu. W tym celu złożyłem w skorupę dziób.

Obrazek

Obrazek

I skorupka nałożona na jajo :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ahoj !
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

Ciekawy sposób budowy. Fajnie to wygląda, działaj dalej!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

O, ciekawe, ciekawe. :spoko:

Mam podobne spostrzeżenia co do zalecanej grubości tektury. 1 mm byłoby zupełnie wystarczające.
W ogóle ten kadłub jakiś dziwny jest. W sensie - projekt. Pewnie dlatego leży mi na półce jego szkielet jak obgryziona ryba :haha:.

Sucha pastela to się strasznie sypie, ale efekt jest fajny. Kiedyś natomiast retuszowałem denko pewnego modelu pastelą olejną bo mi kolor podpasował. Zeskrobane wiórki "rozcieńczałem" beznyną lakową, po otrzymaniu "farby" - normalnie pędzelkiem. Efekt był ok. Być może suchą pastelę, też jakimś zajzajerem można doprowadzić do stanu płynnego?
Nie retuszowałem wajeho więc nie wiem jak się zachowuje, ale akryle pactry czy tamiji dobrze rozcieńczone nie sprawiają problemów. Choć już np. Agama jakaś gumowata się wydaje.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj modelarze !!!

@Grzegorz, robiłem szkielet z laserów, ale zostawiłem sobie oryginalny z wycinanki.. Zastanawiam się nad złożeniem szkieletu od nowa z szarej tektury i jeszcze raz poćwiczyć składanie poszycia. Najwyżej będę miał "Pomorzanina", a z drugiego zrobię "Mewę" .. Z retuszem spróbuję zmieszać Vallejo z odrobiną wody i pomęczyć na odpadzie z zapasu koloru.

Skorupa na jaju ;) Do części dziobowej doszła część rufowa też składana na styk, a całość przyklejona do siebie w dnie, gdzie widać różnicę kolorów w druku. Między 10 a 11 wręgą powinienem był przeszlifować wręgi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety nie udało mi się zapobiec uszkodzenia pokładu, na wskutek manipulowania gumkami, ażeby to wszystko ścisnąć :( Spróbuję to jakoś wyretuszować ...

Obrazek

Jutro postaram się zrobić pokład dolny i poszycie burt.

Ahoj !!
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Mała aktualizacja. Co prawda nadbudówka powstała szybciej, ale chciałbym trzymać się kolejności w prowadzeniu relacji :) Do tego elementy w trakcie dopieszczania. Do zamknięcia szkieletu wrócę po złożeniu kilku drobnic :spioch:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powoli powstają śruby...

Obrazek

Ahoj !
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Podziwiam precyzję wycinania – znaczy się skalpelem?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Dziękuję Heinrich. Zaokrąglenia (śruby) dłubanie skalpelem i okręgi bądź półokręgi wspomnianymi już na forum sztancami bio. Mogę już powoli zdradzić, że pracuję nad małą prostą konstrukcją, która pozwoli na cięcie linii prostych w taki sposób, aby cała długość cięcia krawędzi była jednakowo prosta pod kątem 90° lub 45° jeśli element będzie klejony w "pudełko".

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Sztace Bio też kupiłem i już parę razy użyłem – tyle tylko, jak długo pozostaną ostre? Bo tylko wtedy wyniki pracy są rewelacyjne!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
krzywy
Posty: 174
Rejestracja: ndz sie 12 2012, 0:34
x 23

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: krzywy »

michal84 pisze: czw paź 04 2018, 21:11.. Z retuszem spróbuję zmieszać Vallejo z odrobiną wody i pomęczyć na odpadzie z zapasu koloru.
Wcześniej wspominałeś o tej farbie, i że za gęsta.

Nie używałem Vallejo, ale nakrop sobie ze dwie krople farby np. do blistra po proszkach, rozcieńczaj śmiało aż się zrobi prawie zupełnie wodnista, i wtedy popróbuj retuszowania. Pierwsza warstwa zapewne nie pokryje równomiernie krawędzi, ale po drugiej powinna wyjść równomierna płaska warstwa, bez skórzastej narośli, czy gruzłów. W każdym razie ja tak retuszuję Pactrami i Agamami - Vallejo podobno jest lepszą farbą, więc powinna się zachować równie dobrze po rozcieńczeniu. Ale czy woda jest odpowiednim rozcieńczalnikiem do tej farby?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Jeszcze jeden ... ORP Pomorzanin 1:100 WAK nr 12/2007

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

krzywy pisze: sob paź 06 2018, 20:45 Ale czy woda jest odpowiednim rozcieńczalnikiem do tej farby?
Ja to myślę, że woda jest dobra do rozcieńczania spirytusu. :haha:

Natomiast otrzymana w w/w procesie wóda świetnie się sprawdza jako rozcieńczalnik do akryli. Lub jakiś inny alkohol. Przetestowałem thinnera tamiji do akryli (alkoholowy) i w mojej skromnej opinii sprawdza się doskonale i do tamki, pactry i agamy.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ