Czym kleić ?

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Witajcie,
Jestem modelarzem z dosyć dużym stażem modelarskim, kiedyś budowałem modele kartonowe jednak od kilkunastu lat już ich nie robię (ostatni był model samolotu F117 wykonany od podstaw który można obejrzeć w MLP w Krakowie). Ponieważ niedawno zacząłem pracę jako instruktor modelarstwa w miejscowym MDK okazało się że umiejętność lepienia kartonówek jest jak najbardziej na miejscu bo dzieci chcą budować takie modele i jest to fajne. I tu przechodzę do sedna sprawy czym kleić modele kartonowe dzisiaj. Gdy zaczynałem przygodę z kartonówkami kleiłem je na wikol (to było w domu) potem był czas Budaprenu, potem był Hermor (ten klej najbardziej lubiłem i dobrze mi się z nim pracowało, eksperymentowałem też z przeźroczystym klejem polimerowym (całkiem niezły). Większość tych klei niestety ma przykry zapach i różne szkodliwe substancje. Czy jest jakiś klej współczesny który szczególnie polecacie i sprawdza się on w waszych kartonowych modelarniach ?
Pozdrawiam Marcin UZI Matejko
IPMS Świdnica :papa:
Per aspera ad astra
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 230
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

Ja w ostatnim czasie "uczę" się tego specyfiku:

Obrazek

ogólnodostęny, bezzapachowych.
Ma gąbkę do łatwego rozprowadzania, ale nanoszę go głównie wykałaczką.
Bardzo dobrze, zmiękcza wszelkie zgięcia na druku cyfrowym.
Po nałożeniu warto odczekać chwilę, aby specyfik przeschnął :)

Myślę, że dla najmłodszej braci modelarskiej w sam raz

To są już warsztaty z modeli kartonowych w Świdnicy ?? :)
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Podzielam wpis przedmówcy. Ten klej to tzw BCG. Dostępny w każdym większym markecie albo sklepie dla plastyków - sklep papierniczy. Większość sprawdza się doskonale, jedynym wyjątkiem jest klej firmy Herlitz, który po czasie odkleja łączone elementy. Minusem tego kleju jest woda, na której bazie ten klej działa i trzeba po prostu nauczyć się używać go z umiarem, tak aby nie zniekształcił ani nie rozmiękczył za bardzo kartonu.
popala
Posty: 22
Rejestracja: czw lis 13 2003, 15:26
Lokalizacja: Gliwice
x 1

Re: Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: popala »

Z doświadczenia wiem że dzieci świetnie dają sobie radę z klejem Magic. W przeciwieństwie do przeźroczystych, rzadkich klejów, Magic tak szybko nie rozmiękcza papieru.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dorzucę i tutaj swoje 3 grosze, oto czym ja kleję

Obrazek

1,sławne BCG, należ uważać aby były prod w Chinach nasze podróby są liche,
2,klej stolarski wikol doskonały do imitacji nitów, kołpaków i zalewania szpar, po wyschnięciu można obrabiać i malować
3,butapren Pattex, świetny bo z dozownikiem, szybko łapie i jest bezbarwny, zamiennik to szewski bezbarwny, ale już bez dozownika
4,super cement odmiana butaprenu tylko rzadszy, trzeba podsuszyć przed sklejeniem, ja dmucham :)
5,polimerowy, ma wadę, zostawia po sobie nitki, doskonały do naklejania poszycia na piankę lub styrodur używam też do naklejania pokładów np okrętów na karton 1mm po dociśnięciu trzeba przeprasować np linijką, aby równo przylegał do drugiej powierzchni
i to tyle moich doświadczeń w tym temacie
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Re: Czym kleić ?

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Dzięki za podpowiedź :D
Dzieciaki kleiły dzisiaj BCG produkcji UHU, jest OK.
W odwodzie mamy klej polimerowy. Zamierzam też kupić ten przeźroczysty budapren.

Z nitkami kleju polimerowego radziłem sobie poprzez zmywanie ich spirytusem spożywczym.

Moje zajęcia mają formę cyklicznych spotkań w MDK Świdnica warsztaty czasem prowadzę przy okazji większych imprez modelarskich. Specjalizuję się w wykonywaniu modeli od podstaw najbardziej lubię wykonywać je z tworzyw sztucznych. Tu link do mojego ostatniego projektu:
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=86653

Pozdrawiam UZI
Per aspera ad astra
ODPOWIEDZ