[Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 81

[Relacja/Galeria] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam w kolejnej relacji. Po ostatnim wysypie nowości od Pana Halińskiego zastanawiałem się który model będzie następny - czy Fw-190 D-9 Papagei, który ma ciekawe malowanie, czy jednak bardziej klasyczna wersja Fw-190 z silnikiem gwiazdowym. Wybór padł jednak na wersje A-8, a D-9 wpadł w kolejkę, gdzieś pomiędzy kolejnym Spitfirem, a Bf-109 :) Do budowy użyję kół żywicznych Eduard - co prawda skala 1:32, ale w mojej opinii będą się prezentować lepiej, niż te dostępne na stronie wydawnictwa, ze względu na fabrycznie ugięcie opon oraz odlanie piast i opon jako osobnych elementów
Obrazek

Budowę rozpocząłem od szkieletu kadłuba, który następnie okleiłem podłoga oraz półką za kabiną pilota.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po sklejeniu zarysu kabiny zabrałem się za jej wyposażanie. Na pierwszy ogień poszedł orczyk

ObrazekObrazekObrazek

A także tablica przyrządów

ObrazekObrazek

Następnie dokleiłem resztę wręg w przedniej części kabiny, oraz panele boczne. Reszta elementów zostanie dodana po przyklejeniu burt, ponieważ nie chcę ich przez przypadek uszkodzić

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob lip 06 2019, 21:17 przez Kedzier, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

I już lajczek idzie! 😁
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Ciesze sie niezmiernie z tej relacji! W sumie z D-9 cieszylbym sie tak samo, bo obu modeli relacji w necie jeszcze nie widzialem. Mam nadzieje na szybka aktualizacje, takze trzymam kciuki za dalesze postepy. Jak na razie jest malina!
Co do kol, to te Eduarda maja ta wade, ze piasty sa mniejsze niz otwor w oponie, takze trzeba je zalewac klejem badz szpachlowac. Przynajmniej tak jest w zestawie, ktory ja posiadam.
Nie wiem co daja te lajki, ale rowniez kliknalem :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 81

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Bardzo mi miło :)
rowin sprawdziłem swój zestaw i również występuje luz miedzy częściami. Mam jednak nadzieję, że owinięcie piasty warstwa cienkiego papieru pozwoli mi uniknąć szpachlowania.

Od razu krótka aktualizacja postępu prac. Zabrałem się za resztę wyposażenia kabiny i skleiłem wszystko oprócz fotela. Od siebie dodałem imitacje puszek wskaźników i przewodów (a właściwie jednego), które mogłyby być widoczne przez otwór między tablicą przyrządów a wręgą:
Obrazek
Obrazek

Tak prezentuje się zamknięta kabina:
Obrazek
Obrazek
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Musze Cie niestety zmartwic. Ale otwor w oslonie tablicy przyrzadow jest przeznaczony na pozniejszy montaz szyby pancernej wiatrochronu. Wiec bedzie zaslepiony.
Fajnie by bylo jakbys matem pociagnal to obicie oslony, bo bardzo polysk widac.
Poza tym ciesze sie ze tak szybko aktualizacja i czekam na wiecej :)
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 81

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

rowin - dzięki za informację. Teraz pewnie będę musiał wydłubywać te puszki, aby zmieścić szybę pancerną :) Obicie zmatowię w późniejszym etapie, choć wydaję mi się, że ta satyna dość dobrze dobrze oddaje połysk skóry (zwłaszcza nowej skóry).

Poszycie zewnętrze skleiłem w skorupę. Najbardziej pracochłonna część to osłona karabinów. Trochę ją wymęczyłem i nie wygląda to najlepiej. Część zaznaczona żółtą strzałką była trochę za szeroka. Nie wiem czy wina leży po mojej stronie, czy krawędź od strony kabiny powinna być naklejona na poszycie, zamiast tworzyć z nim jedną płaszczyznę. Na większości zdjęć prawdziwego samolotu element ten nie jest idealnie dopasowany do reszty, jednak w instrukcji nie znalazłem żadnej uwagi, zatem przykleiłem go tak jak resztę elementów.

Obrazek Obrazek

Tak nałożoną skorupę nasunąłem na kabinę. Przednia część nie jest doklejona do szkieletu - wstrzymam się z tym do momentu wykonania osłony silnika, aby nie mieć potem problemu ze szparami pomiędzy tymi segmentami.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Międzyczasie skleiłem także szkielet skrzydeł.

ObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2057
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Bardzo dobre wykonanie i świetne zdjęcia.
Pamiętam, kiedy kleiłem pierwszą Fokę od Hala, tą z czerwoną 13-tką. Też miałem kłopot z tą owiewką przed wiatrochronem.
Ledwo wybrnąłem i skończyło się na malowaniu sporej części poszycia w jej okolicy.
Tobie wychodzi o wiele lepiej niż mnie wtedy, także i efekt końcowy zapewne będzie lepszy.
Bardzo ciekawi mnie, jak ten model będzie się prezentował finalnie.
Rowin twierdzi że ma bardzo dobrze oddaną kolorystykę a jak on tak twierdzi, to pewnie tak jest, biorąc pod uwagę literaturę, którą dysponuje. Trzymam kciuki i obserwuję.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 187
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 81

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Witam ponownie w krótkiej aktualizacji.

laszlik - dzięki, choć nie wydaje mi się żebym był w stanie dorównać Twojemu wykonaniu. Jeszcze długa droga przede mną, ale się staram :)

Podczas sklejania osłony silnika natknąłem się na problem z ostatnim pierścieniem. Był on ok. 2 mm za długi, więc postanowiłem go skrócić. Bałem się, że przez to mogę mieć problemy z prawidłowym przyklejeniem pierścienia wewnętrznego, jednak pasował on idealnie do skrócanego segmentu. Poniżej zdjęcia wspomnianego naddatku, oraz osłony przed i po retuszu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model niestety muszę wykonać z zamkniętymi klapami. Zbyt dosłownie potraktowałem stwierdzenie "przyklejamy tak, by przylegały do poszycia kadłuba" i niepotrzebnie fazowałem tylny dźwigar. Przez to po przyłożeniu poszycia rozjechały się wszystkie miejsca przyklejenie wzmocnień. O ile pod lotkami nie będzie to aż tak widoczne, to przy klapach retusz raziłby w oczy.
Obrazek

Skleiłem połówki skrzydeł w całość i usztywniłem komorą podwozia. Teraz czas na montaż wyrzutników łusek, osłon działek oraz końcówek skrzydeł, a następnie oklejenie całości na szkielecie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 114
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

Czy z tym ostatnim pierścieniem osłony silnika to nie przekombinowałeś? W tym samolocie chyba właśnie ten jeden jedyny pierścień fabrycznie był "niespasowany" z resztą osłony.
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [Relacja] Focke-Wulf Fw-190 A-8/R8, AH, 3/2014

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Tak, to było opancerzenie zbiornika oleju. Dawno kleiłem 190 z AH, ale nie było tam białego paska do podklejenia tego? Właśnie by odstawał na grubość kartonu. Co by było jaśniej, to ten biały miał być na równo z osłoną, a na nim ten widoczny.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
ODPOWIEDZ