[R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

[R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Witam wszystkich.

Postanowiłem zrobić sobię wycieczkę sentymentalną a przy okazji podszkolić warsztat. Model staruszek i wymaga wiele cierpliwości ale 20 lat temu jak kleiłem mój pierwszy model, którym był Le Terrible, pozostało wiele miłych wspomnień.

Tym razem wiedza na temat klejenia modeli zdobyta czytając to forum, oraz wskutek wielu niepowodzeń na kartonowym froncie daje mi pewne nadzieje na dobrnięcie do końca budowy. Oczywiście zdję sobie sprawę, że model nie będzie prezenował obecnych standardów, aczkolwiek jak wspomniałem powyżej jest to podróż w czasie. Okręt ten będę starał się skleić w standardzie, chociaż już teraz wiem, że przy obecnej technice, wiele elementów pokusze się o zwaloryzowanie we własnym zakresie. Kilka pierwszych fotek na początek. Szkielet sklejony z pokładami na miejscu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Burty pasowały na prawdę dobrze. Troszkę musiałem podszlifować rufę, ale dosłownie marginalne ilości kartonu zeszły.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pierwsze przymiarki elementów dna:

Obrazek
Obrazek

Wszystkie fragmenty staram się formować przed przyklejeniem
Obrazek

Dziobowa oklejka niestety nie była zbyt łaskawa i mimo wielu zabiegów nasączania BCG i wodą nie pomogły. Karton się połamał i pęknięcia trzeba było ratować czerwoną farbą. Dodam tylko że wszystkie arkusze wycinanki były zaimpregnowane BCG obustronnie.

Obrazek

Po retuszu:

Obrazek

I pierwszy element na rufie przyklejony naswoim miejscu:

Obrazek

Na dzisiaj to tyle. Zapraszam do oglądania, komentowania i pytania.

Pozdrawiam,
Daniel

PS. Mam nadzieję, że fotki działają. Poczytałem poradnik i chyba nic nie skopałem.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

Witaj.

1. Jak na oryginalny - niewiele młodszy ode mnie papier - to wygląda to cholernie nieźle :) .
2. Nie będziesz robił podposzycia dla części dennej? Ta połówka krawędzi wręgi to trochę mały punkt podparcia dla elementów tej wielkości.
3. Weź pod uwagę opcję kupna czerwonej barwionki, i zastąpienie nią części podwodnej. Po pierwsze w przypadku jakiś problemów ze spasowaniem czy pękaniem oryginalnych części nie musisz bawić się w retusz czy sztukowanie. Po drugie pozbędziesz się czarnych krech.
4. Szara barwionka też jest do przemyślenia dla górnej części.
5. Fotki działają i wyglądają dobrze :) .

Pozdrawiam,
S
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Witaj na forum. Miło śledzić okrętową relację, tym bardziej jeśli zamierzasz budowę w standardzie. Według mnie bardzo ciekawy pomysł na wycieczkę sentymentalną i jak wspomniałeś podszkolenie warsztatu. Widać, że model wychodzi Ci dobrze - na ocenę końcową pozwól na końcu. Jeśli chodzi o uwagi poprzednika, to ja odradzałbym zabawę z barwionką, szlifowaniem, piankowaniem, szpachlowaniem (wszystko da się zrobić bez tego) i w miarę możliwości trzymać się standardów klasycznego i "kultowego" modelarstwa kartonowego. To właśnie wyrobienie dobrych nawyków modelarskich jest kluczem do przyszłych sukcesów i trzymania się tego, co było kiedyś nazywane modelarstwem. Są zwolennicy takich rozwiązań, ale są ich minusy - od początku lepiej ćwiczyć wykonanie części podwodnej tym co dysponuje wycinanka, pozwoli to na wyćwiczenie zdolności formowania sklejek i zachowania precyzji, ponieważ bardziej staramy się na wykonanie części ze świadomością, że nie można popełnić błędu jeśli wiemy, że jest tylko jedna część (lecz prób spasowania na sucho jest mnóstwo). Po za tym barwionka ma inną fakturę kartonu niż tradycyjny druk offsetowy i nie prezentuje się on atrakcyjnie. Pod poszycie polecam do modeli okrętów powyżej ~ 40 cm długości z tektury typu podpiwek - to jest moje indywidualne zdanie, więc nie bierz tego jako wyznacznik Twojej drogi modelarskiej. Trzymam kciuki za dalsze postępy.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Osobiście podziwiam odwagę z sklejaniu tak wiekowego modelu. Będę dopingował :D
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i doping.

Nie planowałem robić podposzycia a jedynie pogrubić krawędzi wręg doklejając 1mm tekturę z obu stron i wyszlifowaniu do kształtu wręgi i ewentualnym fazowaniu, żeby lepiej dopasować do krzywizny w części dziobowej i rufowej.

Pierwsze przymiarki poszycia dennego na sucho ukazały pewne rozbieżności a mianowicie wszystkie oklejki są za długie (po szerokości kadłuba) co powoduje że nie przylegają do wręg.

Obrazek
Obrazek


Miałem do wyboru albo oklejenie wręg, albo lekkie przycięcie krawędzi. Poszedłem drugą drogą, dla sprawdzenia własnych umiejętności. Poza tym obawiałem się że dopasowanie kształtu jednej wręgi do łączenia dwóch oklejek może być trudne do zrealizowania, ponieważ każda z oklejek miała inną rozbieżność wymiaru. Poszło całkiem nieźle. I tutaj po dokładniejszym spasowaniu wszystkich elementów okazało się, że powstanie szpara na ostanim łączeniu na jakieś 2-3mm.

Obrazek

Drapiąc się po głowie co z tym fantem począć, zacząłem przyklejać elementy poszycia z niewielką, ale oczywiście złudną nadzieją, że przymiarka na sucho mogła być niezbyt precyzyjna. Nic bardziej mylnego. Ale przynajmniej nie wyszło gorzej :D

Obrazek

I teraz albo dosztukować pasek i wyretuszować pod kolor, albo poeksperymentować ze szpachlowaniem, wyszlifowaniem i pomalowaniem całego dna. Obie metody mnie kuszą w celach edukacyjnych. Podrapię się trochę po głowie, poczekam na Wasze opinie i wtedy podejmę decyzję.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

"A nie mówiłem!?" :) .
Jeśli masz zapas koloru, to bym sztukował.
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Ano mówiłeś. Ale pierwotnie chciałem zbudować ten model w wersji standard+ (plus za parę elementów od siebie). Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Poćwiczę sobie szpachlowanie, szlifowanie i malowanie, bo tak wymyśliłem, że chyba będzie najlepiej.

Pierwsze koty za płoty. Dno wysmarowane cyjanoakrylem (tym najmniej lejącym) i przeszlifowane. Przy okazji zniweluję kilka innych niedoskonałości na łączeniach.

Obrazek

Obrazek

W trakcie schnięcia kleju zacząłem budowę nadbudówki dowodzenia. Trochę dodałem tektury do wzmocniena ścian od środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Czyż te marmurkowe szarości nie mają swojego uroku? :)
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Skoro dno pójdzie do malowania to idź za ciosem ia maluj też resztę.
Moim zdaniem ten "marmurek" nie ma uroku jeśli jest na modelu.
danielprasal
Posty: 24
Rejestracja: śr wrz 03 2014, 21:07
x 1

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: danielprasal »

Też mi to przez myśl przeszło, ale zupełnie nie mam pojęcia jak odtworzyć wtedy bulaje. Wiercenie w kartonie zawsze kończy się postrzępionymi krawędziami.
Awatar użytkownika
Jurek Killer
Posty: 45
Rejestracja: sob maja 24 2008, 13:40
Lokalizacja: Borucino

Re: [R] ORP Błyskawica MM 5-6/81

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jurek Killer »

To może zrób bulaje z drutu i przyklej w miejsca narysowane na kartonie, później pomaluj wszystko na szaro a środki bulajów na czarno?
Zrobiłem tak w swojej Błyskawicy i jest, jak dla mnie, dobrze.
BĄDŹ DUMNY, JESTEŚ POLAKIEM
ODPOWIEDZ