FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Sikore, wszystkie zdjęcia są prawidłowo podlinkowane. Jak używasz przeglądarki Microsoft Edge to czasem trzeba klikać F5 żeby odświeżyć link. Po prostu gdy jest nieważny certyfikat to przeglądarki głupieją. U mnie na Chromie ostatnia strona się wyświetla prawidłowo i są zdjęcia, ale jak kliknę otwór link w nowym oknie to dopiero wtedy wyskakuje błąd.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Certyfikat SSL już działa więc zdjęcia powinny się już wyświetlać
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Czynią to… :cool:
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Koło ogonowe
Obrazek
Jako ciekawostkę dodam że to koło z białą gumą stosowane nie na wszystkich FW-190 to była guma przewodząca eklektycznie. Takie koło podobno uziemiało samolot po dotknięciu z ziemią

Wreszcie wklejone koła z goleniami i osłonami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Opłaciło się zabawa z własnoręcznie zrobionymi kołami, jak widać nie przestają poza osłony. Oczywiście tarcze kół to już żywica Eduarda.
Obrazek

Jeszcze drobna uwaga dla przyszłych ewentualnych wykonawców FW-190. Otóż osłona goleni składa się z dwóch części, widoczne na rysunku część górna nr 12 i część dolna nr 18.
Jak widać ten mały trójkąt numer 19 był na stałe połączony z dolną częścią. Autor wycinanki jednak narysował ten trójkąt zespolony z górną częścią.
Obrazek

Gdy kupicie sobie jak Laszik metalowe golenie i będziecie dopasować ugięcie amortyzatora do nich to pamiętajcie aby odciąć ten trójkąt i połączyć go we właściwej pozycji. Tu widać na przykładzie modelu Laszika że ten trójkąt jest w niewłaściwej pozycji
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Hmmm ale kola to wkliles odwrotnie......
Felga ktora jest na zewnatrz powinna byc wewnatrz, czyli od strony pokrywy podwozia.
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Dzięki Rowin, koła są tylko nasunięte na ośki i tylko jedno jest źle włożone, wczoraj po 1:30 chyba już mój mózg nie ogarniał. Oczywiście poprawię od razu i je przykleję na stałe bo jeszcze tak zostanie.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Czas na wyrzutnik ETC-501 + zbiornik paliwa.
Ponieważ w rzeczywistości dla tego malowania jest to FW-190 A-7, a wersja A-8 miała o 20 cm przesunięty wyrzutnik do przodu, sprawdziłem jak ten wyrzutnik jest zaprojektowany w wycinance i w zasadzie jest on właśnie zaprojektowany do wersji A-7.
Obrazek
Ja generalnie opiszę ten model jako wersję A-7, pozostanie tylko zmienić położenie rurki pilota i będzie git.
Oczywiście pozostanie ten nieszczęsny właz na spodzie kadłuba do instalacji MW-50 ale cóż zrobić.
(teoretyczne silniki FW190 od wersji A-4 były już przystosowane do montażu tej instalacji ale zaczęto ją instalować dopiero od wersji A-8)

Wyrzutnik wykonałem od podstaw z plastiku

Obrazek
Obrazek

Do wykonanego wcześniej zbiornika musiałem dorobić jeszcze mocowania

Obrazek


A tak to wygląda po wklejeniu. Strasznie się namęczyłem aby zbiornik był symetryczne przyklejony

Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Rozpocząłem prace nad usterzeniem. Zawsze sen z powiek spędzało mi profilowanie końcówek skrzydeł. Robiłem to przyrządem kulkowym ale efekt nie był zbyt zadawalający. Ostatnio wykombinowałem taki oto sposób. Z góry przepraszam jak ktoś coś takiego zaproponował.
Najlepiej wykorzystać taki szablon z modelu plastikowego, czyli końcówkę skrzydła a w tym przypadku statecznika. Ja użyłem z modelu FW-190 Revella w skali 1:32. Jak się nie ma, to wystarczy dorobić sobie z kawałka polistyrenu.

Obrazek

Karton pocieniam, robię to w dość brutalny sposób: zwilżam śliną i papierem ściernym od niezadrukowanej strony wykonując okrężne ruchy bardzo szybko pocieniam karton tak około 40%.
Wykorzystując taki szablon mocno dociskam kocówki i profiluję na sucho bez żadnego zwilżania klejem BCG. ( pewnie można go użyć ale ja tego nie potrafię )
Obrazek
Obrazek
Po uformowaniu od strony niezadrukowanej nakładam klej do plastiku. Tak 2 warstwy. Potem znowu formuję i na końcu zalewam delikatnie klejem CA. Klej do plastiku zabezpiecza przed przesiąknięciem CA na druga stronę.
Obrazek
Po wyschnięciu szlifuję linię styku aby uzyskać prostą powierzchnię. Potem sklejam na CA
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Efekt moim zdaniem jest bardzo dobry. Ja oczywiście po lakierowaniu lekko to przeszlifuję i psiknę delikatnie aerografem te końcówki.

Foka otrzymała już statecznik pniowy. Lampkę na sterze kierunku dokleję na samym końcu. Klapki wyważające są wykonane z PLA 0,1 mm i na to naklejona kalkomania.
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Przykleiłem stateczni poziome, lotki i klapy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam pytanie do starych wyjadaczy. Papier zabezpieczyłem przedtem dwiema warstwami lakieru olejnego i teraz pomalowałem na połysk lakierem akrylowym Mr Hobby H30YL. Po jednym dniu lakier nie do końca wysechł. Jak długo na takim modelu schnie taki lakier?. Chcę przeszlifować i położyć druga warstwę?
Dodatkowo powierzchnia nie jest idealnie gładka tylko jest taka drobna faktura skórki pomarańczy. Zbiornik paliwa który malowałem i wcześniej zagruntowałem surfereserm ma powierzchnię gładką jak pupa niemowlaka Wiem że to zniknie po lakierze matowym ale chciałem położyć lekki półmat, czy to normalne po jednej warstwie lakieru?
Na razie modele schnie sobie w gablotce
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: FW-190 A-8 K.A. 2004 Waloryzowany

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Ta skórka pomarańczy, o której piszesz to jest efekt lokalnej, różnej chłonności papieru. Miejscami lakier olejny wsiąka w całości, a miejscami zostaje na powierzchni papieru i zasycha tworząc twardą przezroczysta warstwę. Nie wiem dokładnie z czego wynika ta różnorodność chłonnosci, ale domyślam się, że pewnie ze struktury papieru. Dokładnie ten sam problem miałem z Spitfire XVIe, po dwóch warstwach Model Master Enamel Clear Gloss i kilku warstwach Mr.Hobby Super Clear w sprayu, zrobiła mi się taka skórka pomarańczy. Niestety kolejne warstwy Mr.Hobby uwidaczniały to jeszcze bardziej, bo tam gdzie lakier wsiąkał w papier to dalej wsiąkał, a tam gdzie była warstwa lakieru, to ona jeszcze bardziej narastała. Jedyny sposób jaki znalazłem, póki co na to zjawisko, to większa liczba warstw lakieru olejnego jako gruntu, tak żeby maksymalnie wyeliminować różnice w chłonieciu. Sprawdzam to pod światło i nakładam tyle warstw, aż zniknął półmatowe plamy lakieru, a zostanie sam połysk.
Może to być też związane z tym, że przed klejeniem nie impregnuje kartonu caponem czy innym lakierem. Dawniej robiłem to super rzadkim Model Masterem Emanel (2 thinner: 1 lakier), który przesiąkał przez karton, do tego stopnia, że papier robił sie przezroczysty jakbyś kapnął tłuszczem na niego. Ale po wyschnieciu wszystko wracało do normy. Możliwe, że ten zabieg "wyrównywał" chłonność papieru, bo wcześniej takich problemów nie miałem. Zrezygnowałem z impregnacji przed klejeniem, ze względu na szersze zastosowanie BCG, który lepiej klei czysty karton. Ale może trzeba wrócić do starych praktyk.

Jeżeli chodzi o Mr Hobby H30YL to niestety nie mam doświadczenia z tymi lakierami. Jako "akrylu" używam Mr.Color Super Clear UV Cut GX112 i według mnie to najlepszy lakier jaki do tej pory używałem, a troche się ich przewinęło.

Co do modelu to zbliżasz się wilkimi krokami do finału. Ciągle kibicuje, bo podoba mi sie ta relacja i dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy.
ODPOWIEDZ