Pierwszy model kartonowy

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Pierwszy model kartonowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

gordith pisze: sob lis 23 2019, 16:56 Dzięki za odpowiedź. W koszyku mam:
Kartonowa Kolekcja 9 Samochód pancerny wz.34 1:25
oraz
Modelik 4/03 Ba-64B lekki samochód pancerny 1:25

W międzyczasie zanim paczka dojedzie chce wykonać eksperyment. Wydrukowałem zeskanowanego Willysa z modelika w formacie a3 na papierze 180g Herlitza. Grubszy mógłby się załamać bo drukarka bierze z dolnego podajnika, pytanko czy podklejać dodatkowo główne elementy? Jeśli tak to jaką grubością kartonu skoro model jest powiększony o 100% (nie wiem jaką gramaturę stosuje modelik). Kolory się trochę rozjechały ale jako model testowy, do zapoznania się z konstrukcją chyba może być.
W teorii wszystkie wymiary powinny być powiększone o 100%, a więc także i grubość głównych elementów powinna być podwójna, tj jeśli karton miał ~0,2mm (z reguły odpowiada to gramaturze 160-180), to docelowo powinno wyjść ~0,4mm. Dla elementów podklejanych na tekturę 1mm powinno być to co najmniej 2mm, etc.

Z drugiej strony pewne elementy mają 0,2mm tylko dlatego, bo zostały tak wydrukowane. Często się je jeszcze pocienia (rozwarstwianie kartonu, szlifowanie), albo wykonuje z innego materiału, by były bliższe rzeczywistości. W takich przypadkach podklejanie po przeskalowaniu jest bez sensu.

Z jeszcze innej strony, dodatkowe podklejanie się przydaje by wzmocnić duże, płaskie powierzchnie, które mogą się po prostu odkształcać przy ciągłym operowaniu w łapkach.

Na koniec - po co powiększać, jak zaraz i tak będziesz kleił w 1:25? Klej od razu w docelowej skali.
gordith
Posty: 8
Rejestracja: śr gru 15 2010, 12:03
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pierwszy model kartonowy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gordith »

Opracowania doszły, po zapoznaniu się stwierdzam, że zacznę od Ba-64. Dzięki za pomoc. Temat uważam za zamknięty. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ