[R/G] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
mr.jaro
Posty: 560
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Istnieje sporo fotek Br 52 z czasow wojny, ale za bardzo szukac mi sie nie chce. Tutaj przyklad:
http://history-classics.de/?page_id=18155

Kolejnictwo nie nalezy do kregu moich zainteresowan, ale akurat ta Baureihe jest na tyle znana, ze pewne szczegoly utkwily w mojej pamieci. Mimo tego sformuluje ostroznie: nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek widzial stare fotografie tego parowozu z napisami wykonanymi inna czcionka, anizeli pokazana na zdjeciach. Byc moze istnieja jakies wyjatki, ale po pierwsze takowe nie utkwily w mojej pamieci, a po drugie mozliwosc ich istnienia jeszcze dlugo nie musi oznaczac, ze czcionka na pokazywanym tutaj model jest bledna. Byc moze rozni sie ona jakimis drobnymi szczegolami od oryginalnej, ale ja tego po prostu nie dostrzegam i moim zdaniem roznice nie sa na tyle istotne, by z tego robic dramat porownujac ze wspomnianym ciosem w nos.
I wlasnie dlatego pytalem, skad ta pewnosc, a przede wszystkim pewnosc, ze na modelu to Arial, a nie co innego?
Znajac niemieckie "ciagaty" do normalizowania najmniejszych drobiazgow nie zdziwilbym sie, gdyby stosowany wowczas na parowozach kroj pisma byl objety stosowna norma.

Edycja:
O, pomyslalem, ze pismo bylo normalizowane i bylo - to jedynie dla zainteresowanych:
https://www.lokschilder.info/lokschilder.htm

Teraz juz siedze cicho.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
arklas
Posty: 135
Rejestracja: sob wrz 01 2012, 18:58
x 4

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: arklas »

Ariala akurat da się poznać na pierwszy rzut oka, szczególnie wprawionego. (Podobnie gapę ściągniętą z Wikipedii, ale to akurat nie razi.) Autor kalkomanii poszedł linią najmniejszego oporu, włączył w programie graficznym narzędzie tekstowe, napisał treść i już, drukujemy. Można by jeszcze poszukać błędów w pisowni, bo i takie się zdarzają.

Możliwe, że jest gdzieś do znalezienia instrukcja malowania z rozrysowanymi wszystkimi literami, cyframi i wzorami całych napisów, i według tych danych malowano oznaczenia podczas renowacji. Stworzenie kalkomanii ręcznie na podstawie tych instrukcji byłoby dużo bardziej pracochłonne, ale i efekt byłby proporcjonalnie lepszy.
mr.jaro
Posty: 560
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Wlasnie wyzej podalem link do wzorow kroju czcionki stosowanej w niemieckim kolejnictwie. Nie, zebym sie na tym znal, po prostu przypadkowo znalazlem. Faktycznie pewne roznica daja sie dostrzec, ale nie mnie osadzac, czy sa one razace.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Oczywiście że jest instrukcja opisu na każdym parowozie. Niemcy dbali o każdy szczegół i każdy opis na taborze nawet przy lokomotywach wojennych. Poza tym gapa nie była płaskim nadrukiem tylko odlewaną żeliwną tabliczką. https://tinyurl.com/y3j7m53j
Były dwa rozmiary "gapy dla parowozów z mniejsza budką maszynisty czyli tendrzaków i normalnych parowozów z budka tzw. szwedzka czyli zabudowaną.
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

Szuuuurrr.....szuurr....sssurr.

Kchem....kchem...

Dzień dobry a raczej dobry wieczór od bardzo dawna.

No to jedziemy...

Wnętrze budki maszynisty.

Przed brudzeniem.
Obrazek Obrazek

Po brudzeniu.
Obrazek Obrazek

Instalacja elektryczna i oświetlenie.
Obrazek

Sprężarka powietrza w stanie surowym.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Generator.
Obrazek

Hm.. Upuszczacze pary? :D
Obrazek

Zaworek.
Obrazek

Skrzyneczka.
Obrazek

Zawory piasecznicy z pomostem.
Obrazek

Zawory na boku.
Obrazek Obrazek

Elektryka do przednich reflektorów.
Obrazek

Reflektory, słupek manewrowy, sprzęg.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Wiatrownice.
Obrazek Obrazek

Elektryka wzdłuż pomostów i fragmenty samych pomostów.
Obrazek Obrazek

Rury do tendra.
Obrazek Obrazek

Rozdzielacze przewodów sterujących zaworami od piasecznicy.
Obrazek

Zakończenie barierki do trzymania przy chodzeniu po pomoście.
Obrazek

Skrzynka osłaniająca sprężarkę.
Obrazek Obrazek

Zbiornik powietrza do układu hamulcowego wraz z przewodami.
Obrazek Obrazek Obrazek

Sterowanie zaworem pod kotłem.
Obrazek

I tym oto sposobem sam parowóz został skończony.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Prace nad tendrem rozpoczęte, ale puki co nie ma co pokazać.
cdn...
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Czekałem aż cos wrzucisz. Trochę czasu minęło i widzę że sporo się dzieje. Dobra robota. Czekam na kolejne zdjęcia z postępu prac. :jupi:
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Długo była cisza.... ale jak widać warto było czekać. :D
Zdjęcia wspaniale pokazują kunszt i olbrzymią ilość pracy którą w ten projekt wkładasz. W zamian za to, przynajmniej mnie, sprawiasz olbrzymią przyjemność kiedy pokazujesz efekty swojej pracy. Bo naprawdę jest na co popatrzyć. :D
Gratuluję efektu bo jak dotąd jest wyborny. Kibicuję więc dalej. :)
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Widać ogrom włożonej pracy i jest na co popatrzeć, ale jedno pytanko czy klapa dymnicy nie powinna być jedna a nie dwie?
Obrazek
Czy się mylę?

Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

draccus pisze: czw sty 20 2022, 20:54 Czekałem aż cos wrzucisz. Trochę czasu minęło i widzę że sporo się dzieje. Dobra robota. Czekam na kolejne zdjęcia z postępu prac. :jupi:
Mam nadzieję że teraz pójdzie troszkę szybciej :D Ale ja tego nie powiedziałem bo znowu zapeszę. ;-)
Sklejacz Maciej pisze: czw sty 20 2022, 21:49 Długo była cisza.... ale jak widać warto było czekać. :D
Zdjęcia wspaniale pokazują kunszt i olbrzymią ilość pracy którą w ten projekt wkładasz. W zamian za to, przynajmniej mnie, sprawiasz olbrzymią przyjemność kiedy pokazujesz efekty swojej pracy. Bo naprawdę jest na co popatrzyć. :D
Gratuluję efektu bo jak dotąd jest wyborny. Kibicuję więc dalej. :)
Pozdrawiam.
Długo, bo czasu jak na lekarstwo, dodatkowo czasami brak ochoty na klejenie, bo po pracy człowiek zmęczony i łatwiej walnąć się w fotelu i oglądnąć jakiś film lub pograć. Dodatkowo część zdjęć surowych elementów zaginęła w akcji. Była też chwilowa załamka przy pomostach, powyginało je na pewnym etapie okrutnie i trza było ratować.

Dziękuję za miłe słowa, to strasznie motywuję do pracy, aczkolwiek nie uważam siebie za jakiegoś wybitnego specjalistę, ot jestem zwykłem sklejaczem kartonu a mojemu warsztatowi jeszcze sporo brakuję do ideału. Sam model też w wielu miejscach jest taką lekką "fantazją" :lol:

klint pisze: pt sty 21 2022, 23:32 Widać ogrom włożonej pracy i jest na co popatrzeć, ale jedno pytanko czy klapa dymnicy nie powinna być jedna a nie dwie?
Obrazek
Czy się mylę?

Pozdrawiam Piotr.
Oczywiście klapa dymnicy jest jedna. Sugerowałem się wycinanką. Według autora ten wewnętrzny okrąg ma imitować wypukłość owej klapy. Teraz jak na nią patrzę to faktycznie można było by to zrobić lepiej. Przerabiać raczej już nie będę i potraktuję to jako jedno z wielu uproszczeń jakie może zostać usunięte przez kolejnych wirtuozów kartonu sklejających tą wersję lokomotywy.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Ja jak spie...... klapę dymnicy to zrobiłem tak.
Obrazek

Lepiej mi się śpi :D fakt że było by trudno o korekcję. Ale jak pisałem wcześniej jest moc.
Pozdrawiam Piotr.

Ps. W mojej Pmce też w kołach wózka prowadzącego powinno być dziesięć szprych , a jest dwanaście, Autor laserów wypalił dwanaście na co też nie zwróciłem uwagi. ŻYCIE.
ODPOWIEDZ