[R/G] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Zaiste, wielce imponujący jest efekt Twojej pracy. :shock:
Podziwiam modele parowozów za każdym razem gdy ktoś je buduje :eek: Wyborne. :D
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Sztuk 4

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

1. Czy jest jakaś szansa, aby pojawiły się w relacji zdjęcia oddające prawidłowe kolory pomalowanych części - teraz ktoś niezorientowany lub nie przeglądający relacji od początku może pomyśleć, że na zdjęciach jest piaskowa lokomotywa w pomarańczowe łaty ?
2. Czy to konkretne malowanie ma w ogóle jakieś odniesienie do zdjęć archiwalnych lub jest gdzieś zamieszczony opis tych kolorów w literaturze ?
3. Znam w sumie jedno zdjęcie lokomotywy w kamuflażu i jest to zimowy kamuflaż :
https://www.bachmann.co.uk/product/cate ... ii/l131503
4. W sumie wkładasz mnóstwo pracy jeżeli chodzi o odwzorowanie części i chyba troszkę szkoda by było, gdyby malowanie było słabo lub wcale nie udokumentowane, no chyba, że ta kwestia w ogóle Ciebie nie interesuje - po prostu chcesz mieć napakowany skład w ekstra kamuflażach ?
5. Przy okazji 2 linki do eksponatów muzealnych na których to widać różne ślady zużycia powłoki - no nie są to loko z eksploatacji - tam dochodzą jeszcze inne wycieki i brudy :
http://www.scalewarmachines.com/allcont ... walkaround
http://www.primeportal.net/transports/h ... ng/rahmen/
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Sztuk 4 pisze:...może pomyśleć, że na zdjęciach jest piaskowa lokomotywa w pomarańczowe łaty
Faktycznie, wygląda jakby lokomotywa była używana przez Arfika Korps :D

Detalizacja modelu jest niesamowita, podziwiam. Ale martwię się że mogę nie dożyć momentu gdy ostatni wagon tego składu postawiony zostanie na półce bo pracy przed Tobą jest jeszcze ogrom :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
draccus
Posty: 548
Rejestracja: śr mar 18 2009, 21:07
Lokalizacja: Łódź
x 31

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: draccus »

Witam

Może Krzysztof chce odwzorować lokomotywę według wycinanki.

Natomiast jeśli chodzi o prawdę historyczną poniżej metryczka parowozu

http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... 9170.shtml

poniżej zdjęcie oryginału

Obrazek

co do koloru zdecydowanie za jasny oryginalnie lokomotywy malowane były na ciemnoszary (dunkelgrau) kolor jeśli chodzi o wersje wojskową natomiast wersje cywilne czarny i ostoja wraz z układem jezdnym na czerwień karminową (karminrot)
Pozdrawiam :D
Na warsztacie
Ty51-1 BR52 Zags
Galeria
Schienenwolf|Liebherr 954 Litronic|Ghs|SSyms|Rnh
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

A więc po kolei:
Sztuk 4 pisze: ndz lut 14 2021, 22:04 1. Czy jest jakaś szansa, aby pojawiły się w relacji zdjęcia oddające prawidłowe kolory pomalowanych części - teraz ktoś niezorientowany lub nie przeglądający relacji od początku może pomyśleć, że na zdjęciach jest piaskowa lokomotywa w pomarańczowe łaty ?
2. Czy to konkretne malowanie ma w ogóle jakieś odniesienie do zdjęć archiwalnych lub jest gdzieś zamieszczony opis tych kolorów w literaturze ?
3. Znam w sumie jedno zdjęcie lokomotywy w kamuflażu i jest to zimowy kamuflaż :
https://www.bachmann.co.uk/product/cate ... ii/l131503
4. W sumie wkładasz mnóstwo pracy jeżeli chodzi o odwzorowanie części i chyba troszkę szkoda by było, gdyby malowanie było słabo lub wcale nie udokumentowane, no chyba, że ta kwestia w ogóle Ciebie nie interesuje - po prostu chcesz mieć napakowany skład w ekstra kamuflażach ?
5. Przy okazji 2 linki do eksponatów muzealnych na których to widać różne ślady zużycia powłoki - no nie są to loko z eksploatacji - tam dochodzą jeszcze inne wycieki i brudy :
http://www.scalewarmachines.com/allcont ... walkaround
http://www.primeportal.net/transports/h ... ng/rahmen/
1. Szansa jest, jak tylko wróci lepsiejszy aparat. Na razie fotki z ziemniaka.

Naturalne oświetlenie od krakowskiego nieba przefiltrowane przez smog u nas panujący z godziny 16:45. :)
Obrazek

Oświetlenie z warsztatu, z wyłączonymi 6 metrowymi ledami mojej lampki warsztatowej przez którą występują te pusstynne kolorki. :D
Obrazek

Oświetlenie z przedpokoju. ;-)
Obrazek

Oświetlenie z przedpokoju tylko robione innym ziemniakiem.
Obrazek

2. Nie sprawdzałem więc nie mam pojęcia. Ot spodobało mi się na okładce wycinanki, i tak też maluję. Generalnie założyłem że autor oraz wydawca odrobili lekcję i takie malowanie występowało gdzieś/kiedyś.

4. Raczej skłaniam się do tej części: "chcesz mieć napakowany skład w ekstra kamuflażach"

5. Ze zdjęć z drugiego linku korzystam. Te z pierwszego widziałem przelotnie kiedyś tam.

Odnośnie brudzenia, to każde jest inne w nieskończonej ilości. Chaos czysty chaos :D więc niewykluczone że jeszcze coś dodam na późniejszym etapie.
Np. ten mały syfek na silniku powstał gdy obergefreiter kugel przechodził obok i się mu kichło :D :D
Tempest pisze: ndz lut 14 2021, 22:30
Sztuk 4 pisze:...może pomyśleć, że na zdjęciach jest piaskowa lokomotywa w pomarańczowe łaty
Faktycznie, wygląda jakby lokomotywa była używana przez Arfika Korps :D

Detalizacja modelu jest niesamowita, podziwiam. Ale martwię się że mogę nie dożyć momentu gdy ostatni wagon tego składu postawiony zostanie na półce bo pracy przed Tobą jest jeszcze ogrom :D
Hm... Ciekawe czy Africa Korps tych lokomotyw używała?

Ano jest tego trochę :D . Na domiar złego jak otwieram szafkę z wycinankami to słyszę: MNIE!! SKLEJ MNIE!! nie. nie! Mnie, mnie! Ależ nie to mnie skleii!..... aż uszy bolą i półka niebezpiecznie się ugina w moją stronę. A najgłośniej krzyczy 1S12 P40 "Agata" Long Track i Maz 537 z przyczepą.

A i nie martw się. Dożyjesz. Wszyscy jak tu jesteśmy będziemy żyć długo i szczęśliwie w modelarskim dobrobycie. :D
draccus pisze: pn lut 15 2021, 9:03 Witam

Może Krzysztof chce odwzorować lokomotywę według wycinanki.
O właśnie, ale nie do końca :)
Sztuk 4

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Zadałem pytanie o realizm tego malowaniu, bo być może przy okazji wyboru akurat tego schematu coś szukałeś w materiałach archiwalnych, ale też liczyłem, że ktoś się odezwie, kto ma wiedzę na temat tego kamuflażu - tak po prostu ze zwykłej ciekawości.
Założenie, że autor i wydawca zawsze odrobili lekcję... no to może być z tym bardzo różnie,oczywiście nie wiem jak jest akurat w tym wypadku.
Ktoś kto nie maluje modelu nie ma wyboru, ale ktoś kto maluje zawsze ma lepiej, bo może skorygować ewentualne nieścisłość.
No te zdjęcia całkowicie zmieniają sytuację - ekstra loko będzie !
Oby Ci tylko starczyło sił i energii na realizację tego gigantycznego przedsięwzięcia.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Bry.
Przyglądam się tej relacji, klawo to wygląda ale mnie nie pasuje to że przewody smarne są za grube. Tak samo przewody z piasecznicy, mocowanie wózka przedniego też odbiega od rzeczywistości. Bo skoro kolega idzie w taki detal to powinien trzymać się realu.

Obrazek

Wiązar też powinien być gładki nawet od dołu. Diabeł tkwi w szczegółach.
Obrazek

To tak na tyle.

Pozdrawiam Piotr.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Patrzą na to to kol . chyba za dużą obudowę silnika zrobił, bo osie kół wystają dużo poza ostoje.
Obrazek
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

klint pisze: pn lut 22 2021, 10:29 Bry.
Przyglądam się tej relacji, klawo to wygląda ale mnie nie pasuje to że przewody smarne są za grube. Tak samo przewody z piasecznicy, mocowanie wózka przedniego też odbiega od rzeczywistości. Bo skoro kolega idzie w taki detal to powinien trzymać się realu.

Obrazek

Wiązar też powinien być gładki nawet od dołu. Diabeł tkwi w szczegółach.
Obrazek

To tak na tyle.

Pozdrawiam Piotr.
Witaj Piotrze.
Tak więc, po kolei.
Pomierzyłem sobie wszystko i porównałem.
Przewody smarne faktycznie za grube o całe 0,2 mm - dla mnie różnica do przyjęcia.
Przewody z piasecznicy też za grube o całe 0,8 mm - dla mnie różnica do przyjęcia.
Mocowanie wózka, masz rację. Brakuje centralnej ośki z nakrętką. Dorobię przy okazji dorabiania mocowania piór resorów. Tylko że będzie to nie bardzo widoczne gdy model będzie stał na torach.
Wiązary. Zgadza się, niewłaściwie przygotowałem powierzchnie przed malowaniem. Obiecuję poprawę. ;-)

Trzymam się realu na swój pokrętny sposób. :D
klint pisze: pn lut 22 2021, 10:48 Patrzą na to to kol . chyba za dużą obudowę silnika zrobił, bo osie kół wystają dużo poza ostoje.
Obrazek
Z kołami wszystko w porządku. Rozstaw 57,6 mm. Szczeliny są szersze bo nie zrobiłem tulei(uproszczenie, jedno z wielu jakie występują w modelu oraz jakie jeszcze będą na dalszym etapie budowy). Obudowa silnika wykonana prosto z wycinanki.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Porównaj grubości i moim zdaniem nie upchniesz takich drutów do prasy smarnej, jeśli będzie w Twoim modelu (śruba 1,5 a drut 2) ale może się myle.
Obrazek
ODPOWIEDZ