[R/G] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

[R/G] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

Witajcie.

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka...

W pewnym momencie kariery każdego modelarza przychodzi pewien moment, w którym trzeba troszku zaszaleć. :D U mnie to ten czas, więc zaczynamy.

Wstępny projekt składu o długości 9,6 m składający się z modeli, które już posiadam. Poza modelem Wespe wszystko czeka na sklejenie więc siłą rzeczy będzie to długo-terminowy projekt.
Obrazek

Niestety, mam za mały pokój aby eksponować pociąg w całości. Zostanie więc podzielony na sześć odcinków toru o długości 1,6m i szerokości 20 cm. Powstanie gablota o wymiarach 1,64m x 1,9m x 0,23m z wyciąganymi półkami, listwami led jako oświetlenie oraz przeszkleniem z frontu.
Obrazek

Tyle tytułem wstępu, teraz przechodzimy do modelu Nr 1, a jest nią lokomotywa: BR52 Kriegslok z wydawnictwa modelik.
Dla porządku okładka.
Obrazek

Model zacząłem kleić w dniu 23.05. Będzie malowany farbami vallejo model color w całości. Gdzie nie gdzie coś dodam lub przerobię.

Zaczynamy od ramy parowozu czyli ostoi.
Poszczególne elementy, których nie wymieniam z nazwy:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oraz już w całości, w docelowym kolorze:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tylne zderzaki z rozpędu.
Obrazek

Dodatkowo jedna ćwierć paleta oddała swoje życie na poczet 296 podkładów kolejowych o wymiarach 10x15x100mm. Górna powierzchnia podkładów została podniszczona za pomocą brzeszczota od wyrzynarki w celu nadania odpowiedniej faktury.
Obrazek

W dniu dzisiejszym odebrałem ze stolarni 6 półek 160x20cm ze sklejki 1,8cm, w związku z tym prace nad lokomotywą będą łączone z produkcją torowiska.
Obrazek

cdn...

P.S. Chyba przesadziłem z ilością zdjęć ;-)
Ostatnio zmieniony wt maja 03 2022, 21:56 przez kriztozz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No kristozz, parę lat Cię nie było, ale wracasz z przytupem. I to jakim...
Widziałem już różne szaleństwa, ale takiego jeszcze nie.
Zamiar sklejenia tak gigantycznego projektu z kartonu jest dla mnie niewyobrażalny. Aż nie wypada mi tego pisać, ale chciałbym dożyć efektu końcowego, bo sklejenie tyłu modeli kolejowych i pancernych w jednym, to długie lata.
Oczywiście, to co do tej pory udało Ci się skleić, już jest świetne.
Mam nadzieje że skoro malujesz, to będzie i weathering.
No rozwaliłeś mi system dzisiaj. 👍
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Zazdroszcze projektu, ale dla mnie podobnie jak Laszlo, nie dalbym rady tego ogarnac. Nawet wyobraznia! Przez najblizsze nascie lat bede obserwowal bacznie :)
Jedyne co to uwazaj na podstawki ze sklejki. Ja rowniez uzywam sklejki i widze ze mimo lakierowania na grubo, to sklejka pracuje od wilgosci itd. I gnie sie dosc mocno. Przy tak dlugich elementach moze byc to problem z biegiem czasu. Wydaje mi sie ze lepiej jakbys to zrobil z litego drewna, tnac jakis parapet lub cienki blat.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Imponującą podstawkę do prezentacji pancerki wymyśliłeś.
:spoko:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Biafra
Posty: 144
Rejestracja: ndz wrz 20 2009, 20:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Biafra »

Zaliczyłem opad szczęki... WOOOW
Ukończone:
Plastik: Su-22M4 Fitter K; German Fuel Truck; B-17 Mephis Belle; Mil-Mi24A; Mil-Mi 24D, He-117 Greif;
Papier: pomnik Prypeć


Pozdrawiam Michał
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

:shock: O kurczę, będzie oglądania na długie lata...
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

Witajcie.

Postęp skromny, bo zaledwie koła i przedni wózek z resorami. Wszystko przez The last of us 2, która to skutecznie odciągnęła mnie od prac.
laszlik pisze: sob cze 20 2020, 0:59 Mam nadzieje że skoro malujesz, to będzie i weathering.
Weathering, może zrobię pod koniec klejenia. Troszkę się go boję :) Z jednej strony podoba mi się ta czystość modelu, a z drugiej strony pasowało by żeby był. Odwlekam ten moment tak długo jak się da ;-)
rowin pisze: sob cze 20 2020, 9:59 Jedyne co to uważaj na podstawki ze sklejki. Ja również używam sklejki i widzę ze mimo lakierowania na grubo, to sklejka pracuje od wilgosci itd. I gnie sie dosc mocno. Przy tak dlugich elementach moze byc to problem z biegiem czasu. Wydaje mi sie ze lepiej jakbys to zrobil z litego drewna, tnac jakis parapet lub cienki blat.
Mam podobną półkę (o 10 cm krótszą), przez 15 lat nic się z nią nie dzieje, dlatego wybrałem ten materiał. Może kwestia lakieru(impregnacji) i stabilnych warunków w pokoju, pożyjemy zobaczymy.

Tak więc...
Koła wycinane laserowo z zestawu modelika dedykowanego do tego modelu. Dały mi trochę w kość. Jakoś Ja i tektura piwna nie możemy współpracować w sposób idealny.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wózek i resory.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

cdn...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Weathering ... Odwlekam ten moment tak długo jak się da
Byle nie za długo bo czasami może być już za późno z powodu braku dostępu do pewnych miejsc konstrukcji po zmontowaniu podzespołów. Aby zachować realizm to brud/smar/kurz powinien znaleźć się wszędzie - oczywiście tam gdzie to ma uzasadnienie - a nie tylko z zewnątrz. No ale stwierdzenie "tak długo jak się da" powinno raczej rozwiać moje obawy.

Gdybym rozpoczął taki projekt jak Twój to chyba wnuki wnuków obecnych forumowiczów miałyby jakąś tam (niewielką) szansę na doczekanie się jego zakończenia. :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Radek_H2SO4
Posty: 2
Rejestracja: pn lis 06 2017, 19:16

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Radek_H2SO4 »

Witam

Właśnie zajrzałem na Twoją relacje i muszę przyznać że pomysł całkiem oryginalny.
Wykonanie modelu extra I klasa.
Co do koloru lokomotywy to czy ona nie powinna być czarna lub koloru feldgrau bo obecne malowanie sugeruje jakieś „pustynne”.

A na koniec relacji pewnie przeprowadzka do pałacu w Wersalu bo taki zestaw należy odpowiednio wyeksponować ;)

pozdrawiam Radek.
Awatar użytkownika
kriztozz
Posty: 210
Rejestracja: czw mar 01 2007, 19:47
Lokalizacja: Kraków
x 52

Re: [R] [Wojenny pociąg 1/25] Część 1 - BR52 Kriegslok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kriztozz »

Witajcie ponownie.
Radek_H2SO4 pisze: ndz lip 26 2020, 13:57
Co do koloru lokomotywy to czy ona nie powinna być czarna lub koloru feldgrau bo obecne malowanie sugeruje jakieś „pustynne”.

A na koniec relacji pewnie przeprowadzka do pałacu w Wersalu bo taki zestaw należy odpowiednio wyeksponować ;)

pozdrawiam Radek.
Odnośnie kolorystyki. Kolory dobierałem do wycinanki z wzornika. Wyszły mi dwa: Szary vallejo 70989 i żółty 70890
Obrazek

A co do wersalu, to nie :D, wystarczy 100m2 ;-)

Ale zatrzymajmy się na chwilę, bo oto naszym oczom ukazuje się niezwykłe zjawisko.
Para młodych silników oddzieliła się od wycinanki i postanowiła odpocząć na słoneczku.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po kilku godzinach nabawiła się opalenizny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

cdn...
ODPOWIEDZ