Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Kolejne przymiarki.

Jeśli chodzi o tor numer 2 to jeszcze się zastanawiam czy go umieścić czy pominąć. Poniżej zaprezentowany układ też umożliwia obsługę magazynu (po lewej) i rampy (po prawej). Zastanawiam się jakiej długości powinien być tor biegnący do magazynu aby umożliwić przy dwóch pozostawionych tam wagonach wtoczenie na rampę przynajmniej jednego wagonu, pewnie z pół metra więcej niż w tym prototypie. Chyba trzeba wyciągnąć z pudełka Br 64 i kilka wagonów, ale to raczej za kilka dni dopiero nastąpi.

Łuk za lewym kierunkiem zwrotnym rozjazdu podwójnego jest tymczasowy, pisałem wcześniej że muszę znaleźć albo raczej zakupić R10 Lenza czyli łuk o promieniu 1600 z groszami a na makiecie być może będzie to zrobione z flexa.

Obrazek

W tym momencie długość peronu wynosi 180 cm co w zupełności wystarcza na BR 55 plus wagon bagażowy i trzy boczniaki. Na strychu miał będę (kiedyś) do dyspozycji nie 340 cm a jakieś 500 a nawet 600 cm więc peron będzie dłuższy oraz tor przy magazynie też, tym bardziej, że planuję go chyba jeszcze odsunąć bardziej od toru zasadniczego więc przesunie się trochę w lewo.

Obrazek

Jeśli chodzi o budynek dworcowy to nie mam zamiaru na ten moment budować wiernego modelu budynku dworcowego z Leśnej a użyć "gotowca" czyli plastikowy zestaw firmy Lenz - dworzec "Krakow" (niemieckie miasto Krakow am see"). Model Lenza odwzorowuje ten dworzec przed przebudową, prawdopodobnie stan z początku XX wieku, bo współczesne zdjęcie, które na innym forum widziałem przedstawia budynek o bardziej rozbudowanej bryle (rozrośnięty na boki). Nie mam czasu tego zgłębiać bo nazwa - której jeszcze nie wymyśliłem - będzie inna.

Magazyn byłby wtedy osobnym budynkiem z rampą na 2 wagony. Dodam tylko że magazynu w zestawie "Krakow" nie ma. Kiedyś chyba miał Lenz w ofercie jakiś magazyn ale może mnie pamięć myli a nie chce mi się szukać po internecie ale obecnie magazynu nie oferuje.

No i wyciągnąłem z szafy leżakujący tam od kilku lat model tego dworca Krakow.

Obrazek

który po krótkim namyśle postanowiłem wreszcie odpakować aby zobaczyć co jest w środku.

A w środku pełno polistyrenowych ramek. Na pierwszy rzut oka rynny chyba trzeba będzie zrobić sobie samemu ale cegły są całkiem dobrze odwzorowane choć ich rogi są lekko zaokrąglone.

Obrazek

Na razie nie mam czasu aby to wszystko powyciągać i pooglądać ale kiedyś to uczynię i jakąś prezentację zrobię zwaną w języku lengłidż inbox'em.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Trochę gimnastyki i z tekturowych rur po agro-włókninie, kawałka płyty meblowej, pudła po jakimś narzędziu ogrodniczym, podkładek z kartonu pozyskanego z opakowań zbiorczych po mleku (takich rzeczy się nie wyrzuca !) no i małej drabinki dwustronnej oraz flexa powstało przedłużenie toru wjazdowego na stację.

Obrazek

Udało mi się jakoś połączyć za pomocą flexa wszystko w przejezdny układ torowy - no z małą niedoskonałością widoczną w lewym górnym rogu na poniższym obrazku - i mogłem poćwiczyć dziś wjazd na stację i manewry polegające na przetoczeniu wagonu towarowego pod magazyn a brankarda pod rampę. Trochę tego manewrowania było muszę przyznać. Jutro trzeba będzie te wagony pozbierać i wycofać się przed widziany przeze mnie tylko oczyma wyobraźni semafor wjazdowy. Tę niedoskonałość połączenia torów muszę chyba za pomocą kawałków polistyrenu usunąć bo teraz obręcze kół tłuką o końcówkę szyny co wydaje mi się że dobrze im nie służy.

Obrazek

I spostrzeżenia dwa:

1. W wagonie brankardzie jest zainstalowane oświetlenie sterowane dekoderem o adresie (chyba) 99 i pomimo że było wyłączone to podczas przejeżdżania przez krzyżownice rozjazdów światła na milisekund kilka się włączały. Nie znam się na elektryczności, być może to jakieś zwarcie.

2. Podczas wpychania dwóch wagonów pod magazyn na łuku rozjazdu pociąg lekko zwalniał i trochę jakby szarpał. Chyba ta geometria Lenz'a nie jest jednak idealna no ale innych torów na razie nie mam. Kto wie czy nie zakupię kiedyś czegoś lepszego, jak już będę miał gotowy budynek dworca, magazyn, rampę i peron bo wpadłem na to, że nie trzeba przecież czekać aż ten strych dokończę tylko można już działać*.

* "O rozpaczy !!! Król zawołał, to nie przyszło mi do głowy, i by głowę swą ukarać tłukł nią w twardy pień palmowy" - taki fragment z Koziołka Matołka mi się przypomniał
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Szydercza Gała
Posty: 2250
Rejestracja: pt mar 05 2004, 14:48
Lokalizacja: ZIELONA WYSPA PEŁNA OWIEC
x 135

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szydercza Gała »

A ja nie widzę zdjęć, ktoś też tak ma?
NUR FüR MASON!!!!! :haha:
ZŁO SQUAD
WSPÓŁZAWODNICTWO RACJONALIZATORSKIE- DŹWIGNIĄ POSTĘPU TECHNICZNEGO!
NIE OTWIERAM MINIATUREK !!!
ManiekB
Posty: 94
Rejestracja: pn wrz 05 2005, 23:49
Lokalizacja: Łask/Łódź
x 3

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ManiekB »

Szydercza Gała pisze: pn sty 22 2024, 14:46 A ja nie widzę zdjęć, ktoś też tak ma?
Tak coś jest ze stroną jak ma https - jak skasujesz s to zdjęcia się pojawiają.
Warsztat i Galeria Ty2 Trumpeter 1:35
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

A czy nie prościej (i bezpieczniej) byłoby silnik strony dostosować (czy też „jak” to się robi – nie znam się na tym) żeby było https?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Są z tym jakieś dziwne problemy.

W dziale testy umieściłem zdjęcia z http i https w adresie, można testować. Ja na razie nie mam czasu na badanie tego zjawiska ale w niektórych innych wątkach zdjęć nie widzę gdy mam otwartą stronę jako https://karton... a bez s widzę. I jest to zależne od przeglądarki której w danej chwili używam.

http://kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=19628
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: Droga żelazna czyli makieta kolejowa w "zerówce"

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

W tym teście pod https nic (u mnie)nie widać! Ale to chyba tylko potwierdza wszystkie dotychczasowe opinie na ten temat.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ