Modele na niedziele

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Widzę, że szykuje się saga co najmniej do końca roku. Choć to chyba zbyt optymistyczne założenie
Szykuj się Panie Kolego na ... wielkie rozczarowanie :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

rozczarowania wzmacniają psychikę :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:rozczarowania wzmacniają psychikę


Postaram się więc ją wzmocnić już w przyszłą niedzielę. :mrgreen:

Ale nie obiecuję.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:Widzę, że szykuję się saga co najmniej do końca roku. Choć to chyba zbyt optymistyczne założenie ;-) .
Hmmm, czyżbyś jednak wykrakał :snajper:

Chyba bardziej od budowania modeli lubię budować podstawki pod nie :D

Rzeźba terenu

Obrazek

Retusz boków podstawki i "brudzenie" podmurówki

Obrazek

oraz jej przyklejenie do podstawki co udało się dopiero za drugim razem bo klej w płynie wsiąknął w karton i nie trzymało się to, co wyszło już na etapie dociskania do siebie tych dwóch części. Trzeba było drugą warstwę kleju nałożyć.

Obrazek

I na koniec sianie "trawy". Zawsze robiłem to za pomocą wikolu ale nie mogłem znaleźć tubki z tym specyfikiem a poza tym nawet gdybym znalazł to postanowiłem spróbować zastosować klej w płynie. Ciekawe czy chwyci.

Obrazek
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dziś tylko relacja z prac brukarskich.

Dwa tygodnie temu wyczochrałem podstawkę pędzlem aby pozbyć się niedoklejonych paprochów i nie było ich tak wiele choć kilka łysych miejsc się pojawiło. Jak widać klejenie na klej w płynie też jest możliwe. Wyskrobałem w miejscu gdzie będą drzwi wejściowe do rotundy powierzchnię na drogę, zakropliłem ją surfacerem 1500 zgęstniałym do konsystencji chyba pięćsetki przy pomocy wykałaczki i po kilkunastu minutach postanowiłem to trochę klepiąc palcem wyrównać bo surfacer jednak był zbyt gęsty. No i powstały zmarszczenia powierzchni więc uzupełniłem tylko łyse miejsca na trawniku podsypką i odstawiłem do wyschnięcia.

Obrazek

Miałem to dziś jeszcze poprawić jedną warstwą surfacera ale stwierdziłem, że znowu trzeba by tydzień czekać więc wyryłem tylko igłą imitację bruku,

Obrazek

bruku średniowiecznego więc założyłem, że kostki nie muszą mieć takich idealnie prostokątnych czy kwadratowych kształtów jak współczesne

Obrazek

bo te, po których stąpałem kiedyś w czeskiej Pradze takie idealne chyba nie były.

Obrazek

Zrozumiałem wtedy dlaczego buty "szpilki" nie zostały wynalezione w średniowieczu tylko kilka wieków później.

Po wyryciu bruzd, pomalowałem całość kredką akwarelową koloru piaskowego i przetarłem zwilżonym ręcznikiem papierowym dzięki czemu piasek pozostał tylko w szczelinach pomiędzy kostkami choć gdzieniegdzie go trochę wyssało co dopiero na ostatnim zdjęciu widać.

Obrazek

I na koniec wykałaczką zakropliłem poszczególne kostki kredkami akwarelowymi koloru "cementowego", pomarańczowego i ciemnoszarego. Wygląda to nie tak jak to sobie planowałem ale w takich modelach chodzi mi o sprawdzenie pewnych technik czy pomysłów więc muszę z tym żyć. Przy okazji okazało się, że surfacerem upaćkałem kartonową podmurówkę, próba zamalowanie tego kredką spełzła na niczym czego mogłem się spodziewać więc zeskrobałem to nożykiem. Przy tych operacjach karton i nadruk doznały pewnych uszkodzeń ale to się akurat da jeszcze zamalować. W "prawdziwym" modelu to taśmą takie narażone powierzchnie należy zabezpieczać.

Obrazek

No i na koniec uzupełniłem "trawę" wzdłuż tej drogi i teraz schnie dzięki czemu mam znowu 6 dni wolnego.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Dziś nie niedziela ale święto więc uznałem że "się liczy".

Odwiedził mnie jakiś czas temu kolega. Kolega modelarz, ale taki prawdziwy, który coś tam ciągle robi a nie taki modelarski obibok jak ja.
I zadał mi pytanie spojrzawszy na pudełko z modelem rotundy czy nie szkoda mi czasu na TAKIE modele. On "siedzi" w pancerce plastikowej trzypiątkowej oraz w samolotach ale takich mniej stojących a więcej latających.
Dało mi to pytanie do myślenia i wymyśliłem, że można przecież jeszcze bardziej wolny czas zmarnować gdy w moje ręce podczas porządkowania szafy z książkami jednej z tzw. pociech a konkretnie pociechy płci męskiej wpadła mi w ręce taka oto książeczka

Obrazek

która jak widać nie wzbudziła zainteresowania wspomnianej tzw. pociechy.

Na pierwszy ogień wybrałem "figurkę" szoguna.

Obrazek

No ale nie mogłem postąpić zgodnie z instrukcją, którą znaleźć można na ostatniej stronie okładki, i którą nawet z uwagą przeczytałem, bo "model" wydawałby mi się jednak zbyt uproszczony i postanowiłem wyciąć a raczej "wydziergać" nożykiem tego szoguna dziobiąc i tnąc wzdłuż linii obrysu tej postaci. Jak widać część prac pod lupą musiałem wykonywać bo wzrok już nie ten i podczas tej zegarmiszczowskiej pracy wpadłem na pomysł że trzeba sobie przygotować taki nożyk "obrzyn" bo rękojeść pełnej długości trochę utrudnia taką prace. Ale to następnym razem, na razie przemogłem się aby w połowie szoguna wymienić ostrze na nowe bo wydawało mi się, że nie tnie najlepiej a może nie była to wina tego ostrza tępości tylko mojej nieumiejętności.

Obrazek

Chyba z uwagi na kilkumiesięczną przerwę w modelarskiej robocie a może z powodu panującego upału napociłem się nad tym szogunem ponad godzinę a może i dłużej.

Obrazek

Część czarnych konturów zeskrobałem ale nie wiem czy to był dobry pomysł

Obrazek

czasami musiałem poprawiać cięcie od lewej strony

Obrazek

a podczas wykończeniowego docinania i wycinania niedociętych skrawków papieru przydatny okazał się duży pędzel z twardym włosiem.

Obrazek

Teraz szogun czeka na retusz.

Ale to w następną niedzielę a może i później.

Obrazek

W ten oto sposób "zmarnowałem" znowu część wolnego czasu choć gdybym nie zabrał się za tę robotę przeleżałbym pewnie ten czas na tapczanie palcując na tablecie strony z modelami których jeszcze nie mam a które nie wiem po co chciałbym zakupić.

Może jednak nie był to czas tak bezpowrotnie zmarnowany ponieważ ów wojownik stanowił będzie jeden z elementów dwuelementowej "dioramy" do której pierwszy element mam już od 20 lat gotowy więc nie ma obaw że jej dokończenie będzie trwało następne 20 lat bo retusz chyba tyle czasu mi jednak nie zajmie.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 230
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

Nie wiem jak to się dzieje...., ale ostatnio w modzie temat modeli dla początkujących/prostych.
Jak dla mnie, żaden model nie jest prosty, a jak będzie złożony zależy tylko od tego co mamy w głowie.
Ja na przykład bardzo upodobałem sobie ostatnio modele pojazdów z Kartonowego Expressu i w każdym budowanym staram się coś zmienić/uplastycznić. I nie zawsze jest to proste.
Ot np. w kanciastej Nysce Pomocy drogowej postanowiłem dodać koła i zupełnie zmienić wózek holowniczy na bardziej wiarygodny.
Obrazek to zdjęcie jeszcze z budowy.
Tak wyglądał wózek w orygianle:
Obrazek
A tak po moich przeróbkach:
Obrazek

Do tego zrobiłem sobie Robura od nich z kilkoma własnymi dodatkami:
Obrazek

Obrazek

Wlaczę teraz ze Starem C-25 z LOHR'a do przewozu samochodów i model daje mi tak w kość, że bardzo ale to bardzo mam ochotę złożyć w między czasie coś innego.
A na dokładkę jak może dobrze wyglądać prosty model to proszę:
okładka:
Obrazek
i model:
Obrazek

Obrazek

Na tegorocznej Ścinawce zdobył Grad Prix Answera za propagowanie modelarstwa wśród najmłodszych, z dopowiedzeniem "jak bardzo można zwaloryzować prosty model"

Także podsumowując, nawet z prostego modelu można zrobić coś niezwykłego dodając zwykłe rzeczy od siebie.
I nie zawsze trzeba kleić Bismarcki czy Yamato, żeby pokazać coś fajnego.
Dalej kibicuję w modelech na niedzielę bo jest to fajny post i uważam go za bardzo pomocnego :)
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Fajne modeliki, choć te niebieskie szybki lepiej by wyglądały gdyby były szare co wydawcy należałoby zasugerować.
Karol1985 pisze:jak bardzo można zwaloryzować prosty model
Byle nie przesadzić bo w tym rajdowym maluchu gdyby nie to, że pewnie trudno byłoby zrobić i wydrukować kalkomanie to spokojnie można by budę wykonać "od podstaw" i "wycinanka" stałaby się niepotrzebna :mrgreen:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: wt sie 15 2023, 19:53 I zadał mi pytanie spojrzawszy na pudełko z modelem rotundy czy nie szkoda mi czasu na TAKIE modele
Co za oburzające pytanie. :kwas:

Kolega powinien minimum flaszkę postawić na przeprosiny. :zeby:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modele na niedziele

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Kolega jest abstynentem więc może nie kumać takiej czaczy :zeby:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ