Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

Witam serdecznie i jako nowy użytkownik forum DZIĘKUJĘ za pozytywne rozwarzenie dołączenia mnie do forum.

Nudnawo lecz zachęcam do przeczytania całości.

Więc tak, od razu powiem iż model który buduję nie jest modelem oryginalnym z pudełka, niestety wybaczcie owy grzech lecz nie byłem pewien co kupić gdzie kupic, a z drogiej strony nie miałem owej możliwości i zdolności moim zdaniem, lecz chęci od lat wiele, więc postanowiłem coś pobrać z internetu jako coś pierwszego co mnie miałem nadzieję zmotywuje i zachęci bardziej niż tylko marzenia do działania (nie kompletne plany modelu dostałem od kogoś w poście na innym forum do wydruku).

:arrow: Polonez - Poltrack, polski Wóz strażacki

Przepraszam za to co teraz zrobię nie wiem czy owa forma pokazania wam jest przez grono akceptowana lecz film że zdjęciami znajduje się na www.youtube.com na kanale pod nazwą Zielony Modelarz link zostawię na samym dole posta.

Generalnie mam na celu naukę, edukację przede wszystkim samego siebie, kiedyś będę chciał sam składać modele RC/kartony/drewno bez ingerencji innych osób planów ludzi z innych zakątków świata... Nie gotowe lecz samemu.

Aktualnie mam na głowie swoje dwa małe projekty, jednym jest Polonez drogim zaś "Projekt WC" w którym też używam zdolności modelarskich których jeszcze nie posiadam, zbyt wielkich, i które również zobaczycie na kanale, =tu na forum raczej nie będę tego pokazywał choć nie twierdzę że nie jedna osoba z chęcią popatrzy na moje pomysły :)=(dodam iż jestem tylko kelnerem) , lecz myślę że zwiększa się one z wasza pomocą :) :jupi:

Bardzo Was proszę o krytykę i interakcje.
Chce zbudować własne narzędzia typu wyginarki, zginarki, cyrkle do cięcia i jakieś podstawy też chciał bym się od was dowiedzieć, ludzi bardziej doświadczonych :pomoc: :pomoc:

Na kanale znajduje się tylko początek budowy modelu, droga części pojawi się do 2-3 dni więc zachęcam do obserwowania i dodam iż zakupiłem plastikowy model "BAe Harrier 7 z revell" oraz posiadam jeszcze jeden model tytanica w średniej skali, niestety nie pamiętam jakiej.

W przyszłym czasie, mam zamiar zakupić aerograf i kompresor w ramach 500-700zl i również będę Was prosił o wiele wskazówek.

Dlatego proszę o nie usuwanie tego wątku przez moderatorów , gdyż jestem Lajkiem chętnym od lat do tworzenia czegoś, mam 28 lat posiadam rodzinę. Mam nadzieję i prośbę o poważny odbiór tego posta iż jestem fascynatem, który chce coś zrobić.

DZIĘKUJĘ i POZDRAWIAM

Link do filmu z modelem
https://youtu.be/WcdjQ23bfq8
Jak już wspomniałem za kilka dni droga część, już z elementami głównie video. Jeśli źle iż to wystawiam, przepraszam takowa forma jest dla mnie lepsza gdyż ciężko mi jest wysyłać i wstawiać tylko zdjęcia, gdy chciał bym ich wiele pokazać.

Cześć!
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Witamy na forum.

Pozostawię bez komentarza słownego pobieranie z internetu skanów nie darmowych modeli posiłkując się komentarzem gifficznym :nie: ale skomentuję chętnie krótko Twój film.

Taka forma prezentacji jest dobra dla lubiących oglądać filmy (filmiki, prezentacje; jak to nazwać skoro częściowo jest to pokaz slajdów ale też ruch się pojawia :D ) jednak:

1. Na początku pokazujesz zdjęcia wielu modeli bez opisu, że to nie są modele wykonane przez Ciebie. Przydałby się jakiś komentarz, że są to zdjęcia modeli wykonanych przez innych modelarzy zrobione na jakichś wystawach modelarskich albo ściągnięte z internetu, wtedy należałoby podać źródła.

2. Napisy wyświetlane są zbyt krótko, może z powodu późnej pory ale nie wszystko zdążyłem przeczytać ale znalazłem jedną literówkę - "zacyna" a miało byś "zaczyna" jak sądzę.

Prezentując filmik relacjonujesz już wykonane prace wiec jeśli coś poszło nie tak jest już za późno aby uwzględnić ewentualne uwagi komentujących. Prowadząc relację zdjęciową na forum zawsze można wcześniej zapytać jeśli miałbyś jakieś wątpliwości albo nie wiedział jak/czym coś tam zrobić itp. Wstawianie zdjęć do postów nie jest aż takie trudne i nie trzeba ich od razu wstawiać dziesiątek. Wystarczy kilka tylko dobrze dobranych bo nie ma sensu pokazywanie jakiegoś elementu modelu z czterech stron a potem jeszcze od góry i od dołu no chyba że ma to jakieś uzasadnienie, na przykład dziesiątki części znajdujących się z każdej strony.

Model jak na pierwsze spotkanie z kartonem wygląda jak dla mnie całkiem nieźle. Za pomocą jakiego narzędzia wycinałeś ramki okien bo chyba zbyt równo to cięcie nie wyszło. No i aby coś powiedzieć czy doradzić filmik trzeba zatrzymywać aby przyjrzeć się dokładnie, zdjęciowa relacja jest w takiej sytuacji wg mnie lepsza choć można przecież stosować obie formy prezentacji.

I na koniec uwaga odnośnie wiercenia w kartonie taką wielgachną wiertarką - wystarczy wg mnie przy malutkich otworach wiertło obracać w palcach a przy większych otworach czy grubszych materiałach zastosować mini wiertarkę ręczną.
Ostatnio zmieniony wt sty 12 2021, 11:35 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

No właśnie wstyd troszkę że szablony pobrane, tak chciałem zacząć z kartonem, obiecuje ze następne pracę będą wykonane ręcznie bądź zostaną zakupione, mi samemu sprawi to też większą satysfakcję.

Co do filmiku, prawda.
Sa to pierwsze moje montarze, w dodatku wykonywany był smartfonem.

Na końcu filmiku załącza jest taka karteczka 3 sekundy trwa ( w niej jest jakaś zmianka o tym co zawiera emitowany materiał, staram się nikogo nie zdenerwować) wiem za krótko to wszystko i w złej kolejności co zauważam, lecz o to mi chodziło, o wasza lekcje :)

Skoro nawiązujesz do pomocy, jeszcze nie szukałem na forum ale zaraz to zrobię jednak powiem czego szukał będę :
*szpachli, rodzai (od tańszej do droższej - skutecznej - szybkiej - dobrze ścieralnej, takie odpowiedzi będę szukał czyli co się z czym je) sposobu na szpachlowanie jak i czym ja mieszać, gdzie ja kupić czym zastąpić itp itd gdyż zamierzam bardziej pracować ręcznie wyobraźnia, mieszając to z kupnymi modelami by mieć większą wizję na pracę która będę chciał z czasem jak najlepiej wykonywać, może kiedyś sam kogoś czegoś nauczę :D
(pokaże jak użyłem szpachli za nie długo, czyli skompromituje się i wyśle materiał z projektem WC w którym wykorzystałem pracę z kartonu)

Chce to robić bo takie rzeczy zanikają a podtrzymywanie tego co dobre budzi we mnie radość :D a was? Ale przyznam szczerze że wstyd mówić do kamery xD
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

No wiec dzis kontynuuje prace nad pirackim polonezem, wiec mysle ze dzis lub jutro skoncze i material zebrany z calej budowy zostanie zalaczony na kanale yt (link w opisie profilowym) .

Nizej dwa zdjecia z aktualnego stanu :snajper:

Pozdrawiam



Obrazek

Obrazek
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Trochę wielkie te szpary miedzy szybą przednią i słupkami wyszły no ale to pierwszy model.

Przydałyby się polskie znaki w wyrazach, być może na smartfonie post pisałeś choć wg mnie nie jest to usprawiedliwienie :kazanie:
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

Te szpary przy oknach są tam bo będzie listwa u góry (jest przewidziana) i błąd jaki zrobiłem tylne szybku przykleiłem z zewnątrz. Myślę czy na końcu po sklejeniu modelu nie ponadklejac jeszcze papierki i zrobić korektę, zamaskować to jakoś.

Pisałem posta na komputerze, komputer mam w języku niemieckim i nie mam polskich znaków.

Teraz jestem na smartfonie, ale dzięki za info, wprowadzę w przeglądarkę polska korektę tak by samo polskie znaki wprowadzało :) na pewno się da hehe

Załączę jeszcze zdjęcie po 2h - 3h pracy teraz
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

Udało mi się zrobić rozsuwane/ruchome te jak to nazwać zasuwy? :boje:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Zielony Modelarz pisze: wt sty 12 2021, 21:15 Udało mi się zrobić rozsuwane/ruchome te jak to nazwać zasuwy?
Za moich czasów to się nazywało żaluzje… :-?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

Heinrich Kosmala pisze: śr sty 13 2021, 12:57
Zielony Modelarz pisze: wt sty 12 2021, 21:15 Udało mi się zrobić rozsuwane/ruchome te jak to nazwać zasuwy?
Za moich czasów to się nazywało żaluzje… :-?
Wlaaaasnie żaluzje... Brakowało mi słowa. Dzięki Ci panie za korektę słowną :)

Tak, i przy żalem się tym proga przednim... Już wcześniej, przy montażu widziałem że coś poszło nie tak. Za gruby karton podkleiłem, a gdy już byłem na etapie szyby miałem posklejane wszystkie boki i nie miałem opcji jego pomniejszenia, próba ścisku spowodowała by zmiażdżenie :/ postanowiłem to nakleić po ukończeniu całości ew. Podmalować całość, najlepiej sprawdził by się szpachla i aerograf którego jeszcze póki co nie posiadam :/ nowy rok, stare wydatki.....
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
Awatar użytkownika
Zielony Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: ndz sty 10 2021, 15:12
Lokalizacja: ÖSTERREICH

Re: Początek przygody i mój pierwszy model Poloneza.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zielony Modelarz »

Dostałem właśnie papier na przyszłe projekty
Obrazek
ZMOTYWOWANYLAJK :paker:
Kanal YT (z zamiarem zamieszczania prac)
https://youtube.com/channel/UCA-JGvnM3MNjnzzNejZEj-w
ODPOWIEDZ