[R] Polonez Milicja Answer 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Czyli nie zastosowałeś zasady że trzy razy trzeba przymierzyć zanim się coś doklei lub utnie.
mea culpa
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Wykonałeś imitację bieżnika na oponach według oryginału, ale nie sprawdziłeś jakie koła mają wymiary. Przed rozpoczęciem sklejania można przecież wpisać nazwę modelu i wydawnictwa w wiadomo co i można w ten sposób uzyskać dostęp do informacji jak się on zachowuje w sklejaniu - no nie zawsze, bo może nie być relacji, może być relacja, ale autor akurat sklejał relaksacyjnie i go "liczenie nitów" nie interesowało, ale może być tak, że będą uwagi co jest nie tak i wtedy można wykonać działania wyprzedzające np. zmniejszyć średnice kół jak w tym modelu... na jaką ?
Śpieszę uspokoić, że wykonałem badania w tym kierunku :) zrobiłem sobie nawet tabelkę w arkuszu kalkulacyjnym do przeliczania wymiarów na skalę 1:25.
Obrazek
z moich obserwacji wynika że rozmiary kół po przeliczeniu na odpowiednią skalę są ok. Wyjątkiem jest szerokość opony która powinna mieć 7 mm a w wycinance ma 4mm. Ja zrobiłem 6mm bo bałem się że szersze już mogą się nie zmieścić. Wynikało by więc że wnęki kół są za małe. Pytanie jak by wyglądała cała bryła modelu po powiększeniu wnęk. Skalowanie wydaje mi się pociąga za sobą pewne kompromisy i tu do takiego doszło. Priorytetem był ogólny wygląd modelu, a nie jego wierne odwzorowanie w skali.
Jeżeli chodzi o przeglądanie relacji, to wydawało mi się że odrobiłem zadanie domowe ... 2x powoływałem się na relację kolegi Karola1985, na podstawie jego spostrzeżeń dokonałem cięcia zderzaka.
Drobne części typu telefon - warto jednak oszlifować i pokryć dobrze lakierem - będą mniej kostropate,
to racja, ja jestem jak pan prezydent i cały czas się uczę, myślę że trochę to widać jak zrobiłem słuchawkę telefonu i mały ale jednak progres przy wykonaniu koguta z podstawą.
"kogut" - dobra tłoczenie z foli to już sporo pracy - trzeba zrobić kopyto, skąd folię w takim kolorze,
tak sobie pomyślałem że mogła by się nadać folia wykorzystywana do lamp oświetlających scenę np w teatrze albo w studiach fotograficznych
https://www.fotograficzneakcesoria.pl/f ... d4093.html
https://www.fotoplus.pl/modyfikatory-sw ... ee-23x23cm
ale poretuszować listki można,

ten kogut przed sklejeniem wygląda tak :
Obrazek
i teraz pytanie jak to retuszować ? czarną farbą - wzmocni się efekt tych czarnych linii i z góry będzie cały czarny, ja to zrobiłem jasno niebieską bo taki kolor ma na górze ten kogut. Odcięcie czarnych linii może spowodować że drastycznie zmieni się jego kształt.
podobnie rynienka nad drzwiami - no ciężko w tej skali wykonać coś takiego, ale ta listwa na pewno takiej rynienki nie udaje, czyli lepiej było tego nie przyklejać.

Pytanie z czego zrobić taką rynienkę żeby to dobrze wyglądało ?
No i pała na torcie, czyli retusz części - gdybyś go wykonał staranniej model tylko dzięki temu zyska i to wiele, a potrzebne są do tego np. plakatówki, no te wiesz takie farby, albo czekaj te akwarele takie płaskie pastylki i oczywista pędzelek - najlepiej z naturalnego włosia, dobra nie wiem, gdzie mieszkasz to może być jakiś inny syntetyczny - farbę dobierasz na oko przy świetle dziennym, a jak nie trafisz w kolor to retusz wielokrotny, aż będzie dobrze.
Z tym retuszem to to jest tak że Polonez był retuszowany, problemy są najprawdopodobniej dwa.
Po pierwsze malowałem krawędzie raz, po Twojej uwadze przyjrzałem im się i nie są pokryte dokładnie - widać raz to za mało. Dzięki temu fiata którego mam właśnie na macie retuszuję x 3 i efekt powinien być lepszy :
Obrazek
retuszuję to takim pędzlem :
https://www.artnebulaph.com/products/ko ... il-brushes
i według zapewnień pani ze sklepu dla plastyków to naprawdę dobry pędzel.
Retuszuję farbami plakatowymi, które tak naprawdę są farbami akwarelowymi z dodatkiem kredy i gumy arabskiej.
https://rynekisztuka.pl/2012/09/18/czym-jest-gwasz/
Ja te plakatówki rozcieńczam do konsystencji mniej więcej pitnej czekolady. Teraz dodaję do tak rozcieńczonej farby trochę BCG.
Drugi problem to zbyt gruba warstwa lakieru na kartonie, plakatówki nawet jeżeli pokryją ten lakier to po kilku "dotykach" rękami plakatówka się ściera. Dlatego rozważam retusz farbami akrylowymi. Zobaczymy jak to mi z tym fiatem pójdzie :razz:
Ostatnio zmieniony pt mar 19 2021, 18:11 przez Paptopix, łącznie zmieniany 2 razy.
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Tempest pisze: śr mar 17 2021, 23:40 Skoro arkusze modelu zostały potraktowane lakierem a po sklejeniu model nie został jeszcze tym lakierem potraktowany to może warto na wszelkie krawędzie gdzie biały papier się ujawnił spróbować nanieść farbkę akwarelową o odpowiednim kolorze (ostatnio takimi farbkami się bawię i ciekawe można efekty na papierze uzyskać jak sądzę) zmywając nadmiar zmoczoną w H2O papierową chusteczką. A co do odcienia na przykład czarnego to trzeba pewnie mieć kilka różnych farbek i dobierać tak aby pasowały, choć w 100% pewnie nie uda się uzyskać dopasowania koloru, ale może 85% wystarczy.
Z tym retuszem w rzeczywistości nie jest aż tak źle jak wygląda to na zdjęciach, na zdjęciach na krawędziach odbija się światło od lakieru i fałszuje obraz rzeczywistości.
Obrazek
dochodzi jeszcze kwestia butaprenu, który wyłazi bokami a plakatówki jakoś nie chcą się go trzymać :lol: w pewnym momencie rozcieńczyłem go acetonem, przestał wystawać, spoina była akceptowalna ale rozcieńczony butapren śmierdzi x3 i zaczęło mnie to przerastać :razz:
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 230
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Niełatwy kawałek chleba wziąłeś sobie Panie na matę, ale widzę, że efekt jest nawet bardzo dobry. Bawisz się tym, dodatkowo zmieniając nieco wycinankę aby wszystko na końcu jak najbardziej odzwierciedlało oryginał. Ja już Ci gratuluję tego modelu bo według mnie wyszedł świetnie. Przeglądając relację widzę, że późniejsze wydanie Answera z Niewiadówką jest niczym innym jak ucywilnionym polonezem którego sklejasz. Brawa za otwory w felgach !!!!! Też chciałem je zrobić. Szkoda tylko, że klosze lamp nie są przeszklone. Fajnie, że coraz częściej samochody pojawiają się w relacjach.
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Ja już Ci gratuluję tego modelu bo według mnie wyszedł świetnie.
Dzięki :D
Szkoda tylko, że klosze lamp nie są przeszklone.
Był taki plan,
Obrazek
ale tworzywo z którego wycinałem klosze nie bardzo się do tego nadawało. Jak znajdę coś odpowiedniego to dokleję.
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
A&M
Posty: 30
Rejestracja: wt gru 28 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź
x 1

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: A&M »

Jeden ze sposobów wykonania świateł. O kloszach zaczyna się od 12min. 47sek. i trwa do 16 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=O7qsylBl4pc&t=12s
Pozdrawiam,
Arek
Sztuk 4

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Założyłeś, że krążki na opony mają średnicę 24mm co już nie jest wymiarem 590, a jeszcze trzeba dodać błąd wycinania plus dwie grubości kartonu i klej ;-), a dodając jeszcze zdjęcia Polonezów milicyjnych to widać, że koła są mimo wszystko trochę za duże, a i pewnie nadkola są zbyt ciasne. W relacji do jakiej dałem link widać to jeszcze bardziej.
No, bo zobacz np. tego Poldka :
https://www.czerwonesamochody.com/detai ... e_id=54925

Wbrew temu co napisałeś szerokość opon w klejonym modelu nie jest 4mm,bo 4x1 plus wolna przestrzeń ok. 1mm, plus podwójne oklejki boczne daje też ok. 7mm.
Poszerzyłeś opony, ale czy zachowałeś prawidłowy rozstaw kół, z ostatniego zdjęcia wynika, że jest on zbyt duży.
W modelach kartonowych samochodów osobowych takich jak np.Polonez każdy milimetr jest ważny, bo jego brak lub nadmiar, a co dopiero ich większa ilość powoduje od razu, że widać, że coś jest nie tak.
Koguta to na rosół, a nie czekaj to dopiero w niedzielę, a kurcze pieczone, a ja znam człowieka co potrafi z zupy pomidorowej zrobić rosół- taki magik :pice:
Koguta, aby linie krawędziowe zniknęły należy na odpowiedni kolor podmalować i następnie oblać lakierem, aby się błyszczał. Taka folia oczywiście jak masz dostęp i chce Ci się tłoczyć jak najbardziej.
Rynienkę pomiń, znaczy już tą imitację przykleiłeś - trzeba wiedzieć co można dodać, aby jeszcze bardziej nie zepsuć.
Jeżeli retuszujesz takim pędzlem i takim dokładnie farbami to wspaniale - jak retusz się ściera to go trzeba poprawić i potem zabezpieczyć lakierem - wiadomo, że za pierwszym razem nie zawsze się dobierze odpowiedni odcień, może się coś niedokładnie wyretuszowć, zetrzeć - to po to stosuje się wielokrotny retusz.
Poprosimy również o relację z budowy Fiata :idea:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

No opony może faktycznie trochę pustynne wersje kubelwagena przypominają ale model całkiem fajnie oprócz tego "koguta" wygląda. Te czarne kreski można było zeszlifować a następnie po całości na niebiesko pomalować akwarelą i na koniec lakierem błyszczącym. Takie teoretyzowanie.
Sztuk 4 pisze:Koguta to na rosół
Na rosół najlepsza jest kaczka* :food:

*0 polityki, tylko kulinarnie ten wpis należy traktować :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Jeden ze sposobów wykonania świateł.
Super sprawa i najprawdopodobniej w zasięgu moich możliwości technologicznych. Tylko zastanawiam się co to za tworzywo, które nacina w paseczki a potem robi na tym reflektory ?
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

ten to jakaś wersja terenowa ... wygląda trochę jak brakujące ogniwo między Tarpanem a Honkerem ... :lol:
Poprosimy również o relację z budowy Fiata :idea:
Jak tylko będzie co pokazać to na pewno.
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
ODPOWIEDZ