[R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Jestem, jestem, zaglądam, podziwiam, a nie odzywam się tylko dlatego, że cały czas szukam szczęki na podłodze... a ciemno jest... :shock:
Oglądałem sobie Kamowa i szczęka mi wypadła i walnęła pod stołem. :shock:
Jest super. Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,

Maciej dzięki, fajnie, że się podoba. Ale moim skromnym zdaniem "na oczy" jest lepiej niż na zdjęciach, które od jakiegoś czasu po prostu mi nie wychodzą...
A teraz w perspektywie mam dłuższy przestój, to wrzucę co mi się udało zmajstrować. (Albo nie udało.)
Dorobiłem boczne słupki, tak jak przednie też pocienione o połowę. Dorobiłem klamki. Zewnętrzne szyby przednie potraktowałem delikatnie Tamiya Clear Blue, Clear Green, Clear Gloss. Ideału jak na filmikach z jutube nie ma, pod pewnymi kątami widać kaszę ale, że się troszkę z tym namęczyłem zostawiam jak jest. Aerografowanie szybek na kolory to nie takie hop-siup. Zacząłem też parcę nad kopytkami do wytłoczenia przednich bocznych szybek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
pawlo100
Posty: 204
Rejestracja: ndz kwie 10 2011, 22:30
Lokalizacja: Częstochowa
x 33

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawlo100 »

Witam.
Model bez zarzutu, zdjęcia też, popróbuj może inny kolor tła, tak aby zmniejszyć kontrasty, dodatkowa trudność to ciemne wnętrze kabiny i jasne poszycie tekturowe na tym etapie.
Tyma - Kompletnie się na tym nie znam, więc chętnie się tym zajmę. - dobrze tutaj pasuje.
Pozdrawiam
Paweł
ORP Żubr,Wodnik,Pruski Parowóz T3,Ls410D
Obrazek
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES. :spoko:
bestialsko pisze: śr gru 29 2021, 22:57 "na oczy" jest lepiej niż na zdjęciach
:haha:
To oczywiste. Poza tym to makro :lol:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,

Miałem chwilę przerwy w pracy przy modelu. Wykorzystałem ten czas, żeby spojrzeć na niego tak zwanym "trzeźwym okiem". I moje malowane szybki poszły do kosza. Nie o to chodzi w odtworzeniu efektu jaki występuje na szybach tego helikoptera, żeby je pomalować na zielono. Bo zielono-żółto-niebieskie są tylko pod pewnym kątem w konkretnym oświetleniu. Warstwa antyrefleksyjna? Polaryzacja? Nie wiem.
Mając nieodparte wrażenie, że gdzieś na jakimś kartonowym forum taki patent widziałem, kupiłem folię do reflektorów samochodowych dla miłośników tuningu i detailingu. Nazywa się "kameleon transparentna". Do tego do czego została stworzona to może i dobra, dla zastosowań modelarskich nieco za mało przejrzysta. Na razie testowo na starym kleju osadziłem nowe szybki. Sztywna folia przezroczysta 0,1mm + folia kameleon.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze sporo do zrobienia pierdółek zanim zacznę kleić poszycie, to sprawa oszklenia jest jeszcze otwarta. Jest opcja, żeby tą folię podgrzać suszarką do włosów. Na razie sam efekt podoba mi się bardziej, niż malowana transparentną farbką szyba.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Cze,
Bardzo ciekawy patent z tą folią, nie wpadłbym na to :spoko:
A szybka analiza netu potwierdza, że trafiłeś perfekcyjnie
Obrazek

Obrazek
Przy utrzymaniu takiej jakości (o co się nie martwię) i ilości patencików modelarskich nie dość, że powstanie wspaniały model to i pokaźna skarbnica techniki modelarskiej!
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Te szybki są w oryginale powlekane powłoką antyrefleksyjną metodą napylania katodowego. Jaki wymiar mają te prostokątne szybki w modelu ? Pytam, bo ja się kiedyś bawiłem aby taki zabielony efekt uzyskać przez moczenie szybek szklanych gr. 1mm w rozworze metodą "dip coatingu". Mam kolegę optyka i kiedyś była to popularna metoda nanoszenia powłok ma szklane soczewki. Oczywiście dzisiaj są już inne metody jednak jak pamiętam można było wybrać kolor takiej powłoki stosując odpowiedne odczynniki. Ja robię płaskie szybki ze szkła nakrywkowego o grubości 0,14 mm ale ich średnica to zaledwie 42mm i większych nie ma na rynku. Tę folię najlepiej nakładać właśnie na szkło rozgrzaną opalarką, tylko trzeba uważać aby jej nie przegrzać.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Mateusz Skałecki pisze: śr sty 05 2022, 16:43 Ja robię płaskie szybki ze szkła nakrywkowego o grubości 0,14 mm
Dzięki Tobie dowiedziałem się że coś takiego jest. (nie, nie, wiedziałem że istnieje szkło, ale nie w takich grubościach, i tak łatwo dostępne).
To może i ja zacznę robić, tyle że rozbite szybki.
Największe jakie znalazłem to 24x60mm.
Pomyślałem że kiedy potrzebna jest rozbita szyba w modelu to taką szybkę podkleję taśmą przezroczystą i...rozbiję.
Zakupię i będę próbował. Jak efekty będą satysfakcjonujące to się pochwalę ;)

Mała aktualizacja. Nie odkryłem tego jako pierwszy. Poszperałem trochę i ot, jest. I to z przykładami zastosowania.
Gdyby ktoś był zainteresowany to proszę link:
https://www.scalemodellingnow.com/tbcon ... ss-effects
Pokazane efekty mogą imitować dziury po kulach. Bestialsko, ten helikopter co kleisz to wojskowy?...
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES
efekt z tą folia jest w punkt.
bestialsko pisze: śr sty 05 2022, 0:19 dla zastosowań modelarskich nieco za mało przejrzysta
Wg mnie wygląd jest ok. Zrób otwarte boczne okna i będzie git.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Hi,

Piotr, w normalnym oświetleniu pokojowym jest jeszcze lepiej, bo przeważa zielony, jak na zdjęciach, które pokazałeś. W dziennym świetle nie wiem, bo jeszcze w dzień mojego modelu nie widziałem po zrobieniu tych szyb :haha:

Mateusz, szybka ma 18x27mm.

piootrek, poważnie? Popatrz 2 posty wyżej, wygoogluj sobie okładkę modelu... Cywilna wersja z tej rodzinki helikopterów jest tylko Ka-32.

Grzegorz, boczne drzwi będą odsunięte.
Pzdr.
BES.
ODPOWIEDZ