[R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

[R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

No witam.

Ujawniam się z kolejnym modelem. Śmigłowiec transportowo - szturmowy Kamow Ka-29. Kod NATO: Helix-B. Przeznaczony do desantowania piechoty morskiej z pokładów okrętów oraz wsparcia desantu. Wybór padł na tą wyciankę bo ja bardzo lubię wszystko co stacjonuje na lotniskowcach i ma składane skrzydła. Dodatkowo ten śmigłowiec ma jeszcze składany wirnik co bardzo ułatwia postawienie go na półce.
Kilka słów o koncepcji prezentacji, żeby tym razem nie było niespodzianek. Wszystkie drzwi będą otwarte lub w przypadku kabiny pilotów odsunięte. Wirnik złożony i podparty, skrzydełka tym razem rozłożone, ponieważ w tym konkretnym przypadku złożenie skrzydełek z podwieszonym uzbrojeniem uniemożliwia otwarcie drzwi przedziału ładunkowego. Co do uzbrojenia w wycinance są dwie wyrzutnie npr B-8W20A oraz 2 zasobniki UPK-23-250 dla dwulufowych działek GSz-23. Uzbrojenie planuję wykonać mimo, że w wycinance jest koloru białego. Pomysł jest taki, żeby wyrzutnie npr przemalować na alu i zostawić bez napisów eksploatacyjnych a UPK-23 przemalować na alu i użyć kalek z zestawu edka 1:48. myślę, że nikt nie zauważy różnicy w wielkości napisów. Planuję też zrobić kawałek pokładu "Kuzniecowa".

A co do samego modelu. Jest dość rzetelnie opracowany. Autor zrezygnował z wnętrza przedziału ładunkowego z powodu, jak sam napisał w swojej relacji z klejenia testówki - skąpości materiałów. Ja inaczej do tego podchodzę i uważam, że z tych dosłownie pięciu zdjęć, które można znaleźć w sieci jestem w stanie zamienić wydmuszkę na pełne wnętrze. Nawet coś z wyposażenia elektronicznego się zrobi. Od razu zaopatrzyłem się w dwie wycinanki, żeby nie kombinować z poszerzaniem podłogi w miejcu drzwi i zyskać dużo zapasu koloru. Malował będę jak już nie będzie innego wyjścia.

Do tej pory skleiłem taką bazę, która będzie wyjściem do wydziwiania. Podłoga przedziału ładunkowego poszerzona, otwarte drzwi do kabiny pilotów, przestrzenna lewa burta kabiny pilotów. W drzwiach już są pierwsze dorabiane elementy. Mocno wzmocniłem spód kadłuba szajskartonem, bo już czuję, że będę dzielił zewnętrzne poszycie przy montażu burt. Kilka zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

No to znów będzie ciekawie...
Awatar użytkownika
Paweł O.
Posty: 506
Rejestracja: śr maja 19 2010, 19:35
Lokalizacja: Jaworzno
x 15

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paweł O. »

tutaj trzeba zaglądać regularnie bo będzie się działo. Trzymam kciuki za powodzenie w budowie.
Umysł jest jak spadochron, działa o wiele lepiej gdy jest otwarty
Awatar użytkownika
WiatremCzesany
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 31 2020, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WiatremCzesany »

O coś nowego. Będę zaglądał 😁
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Dzieńdobrywieczór,

Helikopter żyje i ma się dobrze.
W krótkich chwilach pobytu w domu między delegacjami zrobiłem lewą burtę i tablicę przyrządów pilota. Oglądając zdjęcia, trzeba uświadomić sobie, że w modelu odwzorowanie kabiny jest dobre i pomijając kartonowe uproszczenia zgodne z rzeczywistością, ale kompletnie płaskie. Totalnie wszystko jest wydrukowane na płasko. Stąd kombinacja z tą lewą burtą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A po serii służbowych wyjazdów, tak od połowy września zrobiłem resztę paneli z przyrządami i obudowę działka (chyba - tak się domyślam).
Kabina pilota i szturmana w modelu tego helikoptera to miejsce gdzie można zagrzebać się spokojnie na rok, to nie deklaruję nawet co dalej :haha:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:papa:
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
WiatremCzesany
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 31 2020, 14:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: WiatremCzesany »

Holy Jesus :boje: Te detale przyrządów robią robotę. Jest na czym oko zawiesić. Szanuję.
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Narobisz się Bess... ale będzie co oglądać. Zastanawia mnie ta pancernie zamykana pokrywa po prawej stronie. Wygląda jak schowek na miniaturowego Hulk'a albo inną broń "ostateczną"?
Zdrówka!
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

No może rzeczywiście zbytnio uprościłem sobie tek krzyżak zamykający pokrywę. Wypada, że pod nią jest działko GSzG-7,62. Celownik powinien odwrócić trochę uwagę od tej wpadki.
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

BES. – słabe zdjęcia. Jakieś przymglone i nieostre. Nie można z czystym sumieniem wytknąć nierówności :haha:

Fajny temat. Śmigłowce w ogóle jakoś tak niedopieszczone są forumowo.

Patrzę z wielkim zaciekawieniem. Autor wycinanki z rosyjskiej szkoły projektowania, czy „nasz” ?
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] Ka-29 Helix-B (Orlik 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

gk pisze: pt paź 01 2021, 20:52 No może rzeczywiście zbytnio uprościłem sobie tek krzyżak zamykający pokrywę
No to nie był przytyk, zakładam że tak jest w wycinance i inaczej nie idzie tego wydziergać. Ale jak zestawić to z tym drukiem nitów jak w lokomotywie to takie wrażenie sprawia. Jak zamkniesz budę to pewnie będzie czaić się w ciemnościach i nie będzie niezdrowo ciekawić :papa:
ODPOWIEDZ