[R/G] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

[R/G] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Niespodzianka

:lol:

Miałem wprawdzie zamiar równolegle robić Yamato i Bismarcka, ale ostatecznie zrobię motorówkę :haha:

Obrazek

W 2017 roku skleiłem szkielet tego wynalazku jakimś kiepskim "butaprenem", którego nazwy szczęśliwie nie pamiętam. Leżał sobie trzy lata w kąciku. Kiedyś przypadkiem wziąłem go ręki i stwierdziłem, że ten pseudobutapren mocno ściemniał, stwardniał i łączenia zaczynają puszczać. Ratunkowo zalałem łączenia wikolem i odłożyłem szkielet na dalsze leżakowanie. I leżał kolejne 1,5 roku, aż przedwczoraj zacząłem porządki. Leżał, jak wyrzucony na brzeg szkielet ryby:

Obrazek

Stwierdziłem, a co tak będzie leżał. Skleję sE i przy okazji zaprowadzę większy porządek :mrgreen: .

Nakleiłem pokłady:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oklejki kilu, do których potem dochodzi poszycie:

Obrazek

Obrazek

I jadę z poszyciem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Burty ciężko się przyklejało. Spore obłości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W części rufowej chyba porozcinam dla ułatwienia burty na krótsze odcinki :roll:
Ostatnio zmieniony pt gru 24 2021, 10:26 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Oj ładnie to wygląda!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

Witam. Myślę, trafiłem na początek relacji, a toto już prawie mogłoby pływać :).
Ładnie się zaczyna, ledwo łączenia widać na poszyciu, a i czyściutko...
Czyżbyś sobie o niej przypomniał, czy to za sprawą ściągnięcia takowej w ostatnich dniach do Gdyni celem renowacji ? (chyba że to o tej Twojej pisali ;))
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Ponoć nieudana jako motorówka w realu, za to prześlicznej urody malutki stateczek. Super wybór! Popacze sobie :D
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Bardzo lubię takie wolne dni, kiedy można spokojnie zająć się tym, co się lubi ;-)

Rozciąłem drugą część burt. Wydawać się może, że ta łódeczka to pikuś, ale zaprawdę powiadam wam, że autor zaprojektował spore obłości. One może nie są wyraziste na pierwszy rzut oka, niemniej wyginanie kartonu w 4 kierunkach to jest to, co karton lubi.

Obrazek

Kleiłem już dwa modele Jacka Korjata i były spoko, poza podziałem części dennej - powodującej nadmierną kanciastość. Tutaj poszedł ostro :lol: ,
i słusznie.

Kolejny kawałek:

Obrazek

Burty kleję do szkieletu bcg. A czemu by nie :mrgreen: ?
To klej który praktycznie nie zostawia żadnych śladów. Tak, bywa "trudny", może deformować. Jeśli jednak sprawdzimy, jak on się zachowuje ( i karton pod jego wpływem), to inaczej spojrzy się na "starą prawdę" - że klej wodny i z dala od modeli kartonowych :haha:
Tak, są miejsca, że go nie użyję (na razie :faja: ), ale tutaj burty można sE pokleić.

Od środka:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Przejrzałem regulamin forum i nic na ten intrygujący mnie temat nie znalazłem. Chyba muszę wysłać PW do admina z zapytaniem czy cyborgi mogą być uczestnikami forum czy jednak jest ono przeznaczone raczej dla organizmów w 100% zbudowanych jedynie z białka :?: ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

A teraz tak patrzę, o co chodzi z tą skalą, 1:50 (1:200)?

Tempest
jest ono przeznaczone raczej dla organizmów w 100% zbudowanych jedynie z białka
Tyle w składzie nie ma nawet odżywka białkowa a co dopiero organizmy żywe :jupi:
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 734

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Poszycie dna klejone butaprenem. Nie widziałem korzyści z bcg (ani nie miałbym śmiałości :haha:). Co innego białe elementy burt, żeby nie pobrudzić.

Element ukształtowany i dopasowany tak, żeby wskakiwał jak puzel na miejsce:

Obrazek

Miejsca styku "obustronnie" posmarowane butaprenem. Choć krawędź klejona na styk do kilu już bcg. Bo tam to lepsze rozwiązanie:

Obrazek

I wsadzony na miejsce. Po miejscach styku "przeturlałem" z odpowiednim naciskiem trzonkiem pędzla, żeby krawędzie dobrze przyległy do siebie:

Obrazek

I w sumie sam jestem nieco zdziwiony, że wychodzi z tego całkiem fajna baryłka:

Obrazek

Obrazek

Została najbardziej wymagająca część - rufa. Kadłub mi się podoba i żal byłoby teraz zepsuć. A jest duża szansa :haha:

Nie obyło się bez błędów, ale o nich - jak uda mi się ładnie zrobić rufę. A jak się nie uda, to nie będzie się nad czym rozwodzić :mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1052
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Piękny wykon. Niestety tak rewelacyjny sposób klejenia poza opadającą szczeną powoduje opadanie rąk bo po wielu próbach wiem, że takiego poziomu nie osiągnę. Co gorsza na czarnym oprócz już znanych i uznanych pojawiło się paru podobnie zdolnych jak Grzegorz sztukmistrzów standardu, którzy skutecznie dołują resztę towarzystwa. Co prawda relacje Grzegorza pomagają troszkę oddalić się od stadardowego dna ale sam Grzesiek też przebija kolejne sufity. To poszycie denne Samarytanki (by nie napisać dno) wgniata w glebę.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: [R] motorówka sanitarna SAMARYTANKA (Świat z Kartonu 1/50)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

piootrek pisze: wt lis 02 2021, 20:30 A teraz tak patrzę, o co chodzi z tą skalą, 1:50 (1:200)?
Jeśli dobrze pamiętam, w tym Świecie z Kartonu są dwa modele: 1/50 (ten który skleja gk), i 1/200.
ODPOWIEDZ