[R] USS Ward, JSC66, 1:400.

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Tempest pisze: sob mar 05 2022, 2:48 Niestety koncepcja konstrukcji kadłuba w tych papierowych czterysetkach trochę to utrudnia.
Z mojego doświadczenia (jeszcze z czasów MM – budowałem wszystkie statki/okręty 1:400, które we wczesnych latach tam się ukazały) wynika, że to raczej kwestia stosowanego kleju i (wyuczonej) techniki klejenia...
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Te krzywizny towarzyszą mi od początku chyba, będę starał się zatuszować na podstawce bo raczej będzie trzeba zrobić do modelu.
Doszedł dziwny maszt kratownicowy, reling powinien być pokryty brezentem ale z niego zrezygnowałem, nawiewnik z wycinanki, drabinka z zestawu laserowego.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tempest pisze: sob mar 05 2022, 2:48 Niestety koncepcja konstrukcji kadłuba w tych papierowych czterysetkach trochę to utrudnia.
Heinrich Kosmala pisze: sob mar 05 2022, 9:52 wynika, że to raczej kwestia stosowanego kleju i (wyuczonej) techniki klejenia...
Tak. Ta koncepcja może nie tyle utrudnia ile wymaga lekko innego podejścia niż w "szkieletowych". Przecież pasek papieru jest dość "samonośny" i sam z siebie nie zmieni kształtu.
Dlaczego powstają takie pofalowania? Jaki jest mechanizm ich powstawania? Wiedząc dlaczego tak się dzieje można tego uniknąć.

Wydaje MISIE, że kluczowe znaczenie ma sposób sklejania krawędzi pokładu i burty - tych białych części co są pod spodem właściwych oklejek. Ja na ten przykład odcinam sklejki bo ich nie lubię. Równe, precyzyjne i takie samo odgięcie wszystkich sklejek jest zapewne możliwe, ale ciężkie, więc wolę odciąć i kleić na styk. Wtedy mam dwie równe krawędzie do sklejenia. Przy klejeniu nie można dopuścić do żadnych naprężeń materiału. Kleić po centymetrze przykładając tylko krawędzie do siebie. Jakiekolwiek naprężenie czy nierówność na klejonej krawędzie powoduje falowanie przeciwnej krawędzi. Jeśli o ułamek nawet milimemtra zmieni się "długość" jednej krawędzi - to przeciwna krawędź musi "zareagować".
A druga sprawa to wklejane poprzeczne usztywnienia. One mogą powodować wybrzuszenia. Czyli najpierw trzeba skleić cały kadłub tzn burty z pokładem a potem dopiero wsunąć usztywnienia, które muszą być tak dopasowane do szerokości między burtami żeby lekko się wsunęły bez rozpychania burt i jednocześnie nie mogą być za wąskie, żeby nie wciągać burt do środka po wyschnięciu kleju.

No i nie powinno się brać kadłuba do ręki :mrgreen: Każde macanko to ryzyko :haha:
Trzecia ręka się przydaje. Można złapać "krokodylkiem" za usztywnienie lub lepiej za wklejony w tym celu kawałek tekturki.
zablo1978 pisze: sob mar 05 2022, 9:52 będę starał się zatuszować na podstawce
Tak. Teraz są widoczne, ale w falach nie będzie to się rzucać w oczy.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

A zastosowanie pogrubienia pokładu i podklejenie burt dodatkową warstwą kartonu lub choćby kartki z bloku rysunkowego i odpowiednie zmniejszenie istniejących wręg lub wstawienie nowych nie byłoby najskuteczniejszym rozwiązaniem także biorąc pod uwagę późniejsze manewrowanie kadłubem ?
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Nie Jarek,
Podklejanie nie ma sensu. Ten typ projektu jest dobry. Nie trzeba nic podklejać. To jest sztywne i trzyma kształt.
Z macaniem chodzi o to, żeby nie łapać paluchami za obie burty jednocześnie :mrgreen: Jak już brać w łapę to zawsze za jedną burtę.
Oczywiście można sE podklejać a nawet wystrugać kadłub z kawałka lipy z Czarnolasu. Tylko to zbędne.
Kiedyś robiłem Fitzgeralda z JSC i podklejałem burty i dodawałem tekturowy szkielet, bo nie ufałem projektowi. Niepotrzebnie. Nie miałem wówczas po prostu doświadczeń z tego typu projektami. I mylnie sądziłem, że będę mądrzejszy od autora :haha:
Czterysetki wg tej koncepcji kleją się dobrze, są przemyślane i nic nie trzeba w kadłubie podklejać. Trzeba się dać ponieść wycinance. I tyle. :mrgreen:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Tym razem doszło kilka części na ryfie, osłony śrub trochę przerobiłem nie dałem tych z wycinanki tylko z drutu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Doszły żurawiki łodziowe i wyrzutnie torped.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Tym razem doszedł zestaw ratunkowy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Powolutku budowa zmierza ku końcowi, maszty wg. szablonów, dodałem jakąś antenę na stanowisku dowodzenia, troszkę zmieniłem zasobniki amunicji artylerii 102mm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
zablo1978
Posty: 229
Rejestracja: sob paź 16 2010, 16:22
Lokalizacja: Piła/Gdańsk
x 42

Re: [R] USS Ward, JSC66, 1:400.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zablo1978 »

Witam.
Model jest ukończony niebawem galeria.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam Michał.
ODPOWIEDZ