[R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam wszystkich.
Temat architektury jest traktowany po macoszemu przez ogół modelarzy, dzisiaj zaczynam relację z budowy tej słynnej katedry w Paryżu.
Jacyś wandale spalili ją, a odbudowa potrwa pewnie też z 200 lat tak jak budowa.

Dlatego postanowiłem zbudować jej model, może uda mi się zrobić to szybciej. :D
Zakupu planów dokonał mój syn na eBayu z wysyłką to jakieś 200zł, w Polsce te plany są nie osiągalne.

Plany opracowano w 1987r i to jest odczuwalne po grafice, jest o wiele słabsza niżeli plany tej z Reims z roku 1995, ale postaram się wycisnąć z niej co się da.
Makieta też ma być podświetlona i z witrażami, które już wydrukowałem na kalce technicznej, utrwalone werniksem.

Wymiary podstawy 22x63 wys 38cm

Zaczynamy więc:

Okładka 2 strony i pierwsze wycinanie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pn lut 21 2022, 10:28 przez chochlik, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

chochlik pisze: pt lis 26 2021, 11:58 Temat architektury jest traktowany po macoszemu przez ogół modelarzy
Witaj, jeżeli ktoś klei cztery ściany i dach czy prosty stożek jako wieżę, które mają służyć uzupełnieniu dioramy..
To co Ty planujesz to mnóstwo dłubaniny. Widziałem ten model sklejony i wiem jaki będzie efekt (o wykonanie się nie martwię, widziałem Twoje prace).
Klej, chętnie popatrzę.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 737

Re: Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Bardzo interesujący temat :spoko:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

chochlik pisze: pt lis 26 2021, 11:58 Jacyś wandale spalili ją, a odbudowa potrwa pewnie też z 200 lat tak jak budowa.
Na marginesie; spaliła się część, głównie dach. Odbudowa nie jest problemem jeżeli chodzi o czas i pieniądze, jednak radzą czy odtworzyć
czy idąc z duchem czasu coś zmienić. Czytałem już o pomyśle aby na dachu Notre Dame zrobić basen...
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Budowa posuwa się do przodu, oto kilka zdjęć z postępu prac
Dwie dzwonnice zaopatrzone w dzwony, na krawędziach przykleiłem paski beleczek ze styroduru dla usztywnienia.
Wycinam oprawy okien i podklejam wydrukowane witraże.
Te witraże to bardzo trudny temat, ciągle sporo czasu poświęcam na szukanie zdjęć w internecie, aby dopasować do okien w makiecie.
Muszę pomyśleć o wycinaniu dolnych części ścianek, aby udostępnić dobre podświetlenie okien.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Nie sądzę aby jeszcze ktoś budował tą makietę, ale za kilka lat, kto wie............
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzień dobry wszystkim kibicom mojej dłubaniny.
Zakończyłem budowę tego modelu, dzisiaj kilka zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsze zdjęcie ukazuje model bez waloryzacji dachu, która polegała na dorobieniu ozdobnej kalenicy, zmianie wyglądu iglicy (po kościelnemu sygnaturki) dorobieniu lukarni na dachu (to te okienka wystające z dachu) i dorobienie 2 krzyży.
W czasie budowy zmieniłem wygląd wieżyczek nad bocznymi nawami 4szt robiąc je ażurowe tak jak i te kapliczki na przyporach 14szt.

Ostatnie dwa zdjęcia ukazują model podczas zaciemnienia pokoju i po włączeniu podświetlenia.
Zdecydowanie lepiej wygląda to na żywo.

Jak widać budowa zajęła mi około 3 miesięcy, model nie jest specjalnie trudny jeśli się nie bawi w waloryzacje i przerabianie.
Porównując go z Notre Dame z Reims nie czuję satysfakcji, bo opracowanie jest zdecydowanie gorsze, mocniej uproszczone, może dlatego że starsze

Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia
Ostatnio zmieniony wt paź 04 2022, 20:01 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Pięknie wykonany i efektowny model. Miałem okazję oglądać/zwiedzać oryginał w przeddzień ostatniego etapu 100 letniej edycji Tour de France, który kończył się w Paryżu(etap też oglądałem🙂). Katedra robi ogromne wrażenie także od środka, tylko ilość zwiedzających była ogromna co przeszkadzało kontemplować w spokoju jej dostojne wnętrze.
Co będziesz murował w następnej odsłonie ?
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Super model, może dla odpoczynku kupię ten model ale w skali 1:300 ze SCHREIBERA.
Witraże na kalce to stary i fajny patent ale dzisiaj polecam wydruk UV na foli do bindowania. Uzyskasz super efekt przezroczystości, ale może być problem z dostępnością dla takich małych zamówień. Obecnie prowadzę research wydruku UV w necie. Jak znajdę coś w przyzwoitej cenie to dam cynk.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Re: [R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzisiaj muszę się pochwalić pucharem wójta gminy Przeciszów na konkursie modelarskim za ten model. Puchar był największy i okazało się że najbardziej prestiżowy, widać wójt jest fanem ciekawej architektury. Fajnie było, no i rzuciłem hasło że emeryci górą :paker: :paker:

link do strony Przeciszowa http://www.gbprzeciszow.pl/2022/09/18/m ... eciszowie/
Ostatnio zmieniony pt wrz 23 2022, 9:30 przez chochlik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R/Galeria]Notre Dame de Paris 1:250 wyd L,Instant Durable 1987r

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ