[R]BTR-70 (YG-model nr 53)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Podziwiam za wytrwałość, brawo :shock:
Per aspera ad astra
piootrek
Posty: 73
Rejestracja: pn paź 18 2021, 19:57
x 5

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piootrek »

gk pisze: ndz mar 27 2022, 21:17 :spoko:

w sumie to łatwiej było zrobić jedną sztukę, a resztę odlać z żywicy :haha:
No ale co kto lubi ;-)
No bez przesady. Ja też używam drutu, nitek, plastiku. Ale podstawą ma być papier ;)
To daje satysfakcję.

Koła wyszły super...
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam ponownie Kolegów. :D
Dziś opowiadanie o "Lisiej Mordzie" :lol: :lol:
Zaskoczeni... ;-) No to zaczynamy.
Do tej pory budowałem swoje modele w oparciu o technikę w cudzysłowie „klasyczną”, albo może technikę „szkutniczą” – czyli szkielet, wręgi i podłużnice i to dopiero oklejane płaszczyznami kadłuba lub np. wieży. W tym modelu jest zgoła inaczej. Jako, że pojazd jest zaprojektowany z wnętrzem, to kadłub jest budowany z poszczególnych płaszczyzn Klejonych krawędziami. Dla mnie to zupełnie nowa technika i miejsce do zdobywania zupełnie nowych doświadczeń. :)
Rysunki w instrukcji ułatwiają ten montaż dość średnio, ale jeśli po dłuższej analizie mi się powiodło, to zapewne inni też sobie z tym poradzą. Przód tego pojazdu, to sporo krawędzi łączących się z sobą pod bardzo różnymi kątami, ale muszę przyznać, że przy odrobinie cierpliwości i spokoju udało się to wszystko złożyć i z sobą połączyć. Przyznaję, że mam nadzieję, że to dobry omen przed dalszą pracą.
Na początek poszedł fragment, który nazwałem „lisią mordą”, czyli przedni fragment kadłuba w którym znajduje się przedział kierowania. Jakoś to poskładałem, zdjęcia poniżej, ale … Właśnie, jedno ale, skoro elementy obudowy naklejane na tekturę mają być umieszczone drukowanymi stronami do wewnątrz, bo na zewnątrz przyjdą oklejki w zielonym kolorze, a szara zadrukowana strona ma być wnętrzem kadłuba, to niestety górne boczne elementy, oznaczone jako 3.3 i 3.4 (w tym wypadku uszy lisa) są zamienione i są swoimi lustrzanymi odbiciami i trzeba w tym od strony dowódcy wyciąć odpowiednie otwory. W sumie to drobiazg, ale piszę, bo może ktoś w przyszłości będzie chciał budować taki pojazd i może się komuś to przyda...
Kilka zdjęć…
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I choć nie bardzo w to na początku wierzyłem, to jednak całość ładnie zeszła się… w całość. :lol: :lol:
Jak niestety widać na zdjęciach, autor nie specjalnie przejmował się zaznaczaniem miejsc w których należy przykleić kolejne elementy jak np deska rozdzielcza z zegarami, czy pulpit pod drugim oknem. :roll: Przynajmniej część elementów wewnątrz pojazdu można, albo nawet należy przykleić jakby to powiedzieć "intuicyjnie". :roll:
Póki co brnę dalej.
Do zobaczenia w kolejnym etapie. :papa:
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam Kolegów. :)
O "Mordzie lisa" już było, teraz więc czas trochę o lisim korpusie.
No cóż, nie bardzo jest o czym opowiadać, a prace powoli posuwają się do przodu. :( Krok po kroku powstaje kadłub. Wszystkie elementy płyt z których powstaje kadłub podklejam 1mm tekturką piwną, więc całość wydaje się być odpowiednio sztywna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na razie, jak potwierdzają to zdjęcia całość nie przypomina kształtów sylwetki jednego z najpopularniejszych transporterów widywanych na zdjęciach z wielu różnych zakątków świata. :-? Mam jednak nadzieję, że z czasem uda się odnaleźć coraz więcej podobieństw. :) t

A na razie dla wszystkich Kolegów Dobrych i Spokojnych świąt i obfitego dyngusa... :lol:
Pozdrawiam i do zobaczenia przy kolejnej aktualizacji. :papa:
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam Kolegów. :)
Następne kawałki poszycia bocznego przybywają, :) więc transporter poniekąd zaczyna nabierać swego charakterystycznego kształtu z wnękami na osiem kół, najbardziej chyba rozpoznawalnym elemencie pojazdów serii BTR.
Jednocześnie nadszedł też czas, aby zaczęły się próby z malowaniem wnętrza pojazdu. Kiedy to się ogarnie to nadejdzie czas na wyposażanie tego wnętrza. I w sumie będzie to czas na trenowanie i doskonalenie warsztatu, techniki i sztuczek przeróżnych, bo zapewne z wnętrza tego pojazdu to raczej widać będzie przez włazy z przodu bardzo, bardzo niewiele. :D
Obrazek
Obrazek

Na dziś to wszystko. Raczej niewiele, ale co jest każdy widzi. :niepowiem:
Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce... :papa:
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [R]BTR-70 (YG-model nr 53)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam Kolegów. :)
Zaczyna się ten raczej nudniejszy i mniej spektakularny fragment budowy - czyli wyposażanie wnętrza, które w końcu i tak będzie raczej niewidoczne. :D W sumie to tak, jakby przypominały mi się z dzieciństwa rebusy obrazkowe z zadaniem typu znajdź 20 szczegółów, które różnią dwa obrazki. :shock: Czasem co prawda obrazków może być więcej, ale jeśli chodzi o 20 różnic między nimi, to tutaj aż tak różowo może nie być. :?:
Póki co, kawałek po kawałku możemy posuwać się do przodu, są zdjęcia, więc pokazać czas.
Obrazek
Na pierwszy ogień poszedł "moduł łączności" :lol: I tak powstała radiostacja. Podglądając efekty budowy innych i bardziej doświadczonych kolegów postanowiłem spróbować nie łamania brył poprzez zaginanie krawędzi, a raczej rozciąć siatkę na poszczególne ściany i je następnie sklejać na styk. :) No i faktycznie bryła radiostacji na krawędzie proste, a kanty ostre i ten efekt zdecydowanie bardziej mi się podoba. :D Niby mała rzecz, a cieszy ;-)
Obrazek
Skoro powstała już radiostacja, to nadszedł czas i na stosowne biureczko dla dowództwa i inne temu podobne udogodnienia. :cool:
Obrazek
Obrazek
Na zakończenie plan ogólny, aby później wiedzieć co jeszcze może przybyć. Bo przybyć jeszcze w środku musi dużo. Bo skoro prace z modułem łączności :lol: zostały zakończone, to teraz chyba zabiorę się za układ przeciwpożarowy.
Obrazek

Pozdrawiam i do zobaczenia wkrótce... :papa:
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ