[N] Mały Okręt Rakietowy typ ORKAN 1:100 (Orlik nr 169)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

[N] Mały Okręt Rakietowy typ ORKAN 1:100 (Orlik nr 169)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Cze!
Właśnie zakupiłem model kartonowy okrętu rakietowego typu Orkan wydawnictwa Orlik. Mimo, że sporo jest napisane na jego temat na stronie wydawcy, a wirtuozem kartonu nie jestem, to jednak z powodów, nazwijmy to "branżowych", postanowiłem podzielić się kilkoma zdaniami na ten temat.

Obrazek

Wycinanka opracowana przez Antona Jakunina, tego samego co opracował m.in. obecnie kończonego przeze mnie Buyana-M. Nie dość, że jest to model znakomitego autorstwa, na dodatek naszej MW, to jeszcze zbudowanego kiedyś przeze mnie jako R/C, zatem "must have" dla mnie :D
Pierwszy komentarz jaki nasunął mi się do głowy, jeszcze przed zajrzeniem do środka to to, że jeżeli jest opracowany na co najmniej takim samym poziomie jak Buyan-M to przy odrobinie umiejętności i cierpliwości powstanie naprawdę piękny model!
Po zajrzeniu do środka, zdania (co najmniej do rozpoczęcia budowy) nie zmieniam. Format A3, sporo arkuszy z czytelnymi i dokładnymi instrukcjami, wysokiej jakości dwustronny nadruk, sporo drobnych dokładnie opracowanych elementów, do tego dostępny zestaw wręgów wycinanych laserowo. Co ciekawe, w modelu i zestawie wręgów uwzględniono kartonowe podposzycie, co na pewno sporo ułatwi praktykom tej metody budowania poszycia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po prostu modelarski melanż.
I teraz troszkę dziegciu w tej beczce miodu. Autor napisał, że model opracował na bazie możliwie największej ilości materiałów dostępnych i jest świadomy, że w opracowaniu mogą wystąpić drobne błędy i uchybienia merytoryczne, zatem wielki szacunek dla niego za profesjonalne podejście. Tak trzymać! Zwłaszcza, że opracowanie przedstawia najnowsze możliwe odwzorowanie okrętów, a jak to w modelach współczesnych jednostek bywa, wystarczy przestawić kibel i mamy modelarski klops ;-) Ale do brzegu, dla tych co chcą wykonać Pioruna i Groma zasadniczo jest okej, poza faktem, że od dobrych paru lat na wszystkich okrętach nie ma wyrzutni FAM-14 rakiet przeciwlotniczych Strzała-2M. Okręty zostały przezbrojone w naramienne wyrzutnie PPZR Grom/Piorun.

Obrazek

Obrazek

Druga i w zasadzie ostatnia na chwilę obecną , ale moim zdaniem dość istotna korekta dotyczy prototypu, czyli Orkana. Orkan różni się od pary Piorun Grom kilkoma zewnętrznymi i widocznymi detalami, mianowicie odwróconą w stronę dziobu czerpnią powietrza tuż za masztem oraz przesuniętym podestem celownika Kołonka. Zatem, bez istotnej ingerencji w wycinankę najłatwiej zrobić Pioruna i Groma. Jak ktoś chcę wiernie odwzorować Orkana, musi pobawić się troszkę w programach graficznych i popoprawiać rejon za masztem do podestu Kołonki.

Obrazek

Ostatnia sprawa, koszt zestawu z wręgami laserowymi to 228PLN. Trochę sporo ale w mojej ocenie warto, choć wiadomo, że najlepszą recenzją będzie dopiero znakomita relacja.
Prędzej czy później się za niego zabiorę :D
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
sławomir kromer
Posty: 739
Rejestracja: wt maja 25 2010, 18:42
Lokalizacja: Pabianice
x 229

Re: [N] Mały Okręt Rakietowy typ ORKAN 1:100 (Orlik nr 169)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: sławomir kromer »

Piotr nie zastanawiaj się tylko bierz na warsztat
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [N] Mały Okręt Rakietowy typ ORKAN 1:100 (Orlik nr 169)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak.
Sądzę, że wkrótce go zobaczymy w budowie.
Jak już Piotr zaczął rozkminiać co i jak, to można podejrzewać, że już jest napalony.
Piotr80 pisze: wt lut 22 2022, 15:05 najlepszą recenzją będzie dopiero znakomita relacja.
Tak, tak. Czekamy zatem na takową :faja:

A cena? Cóż. Życie.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ