FM-2 Card Army 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Temat z klapami definitywnie potwierdzony i zakończony :spoko: . Ta igła 0,25 to jakaś iniekcyjna (najmniejsze znam 0,35 - insulinówki), czy też może do szycia (przycinany czubek)? Bardzo ciekawy jestem efektu 3D z tym nitowaniem - pomysł bardzo nowatorski. A Piasta śmigła... ekstra! Jest co oglądać Mateusz.
Pozdrawiam
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Najmniejsze igły iniekcyjne to 0,3mm a te to są igły do penów 0,25mm. 100 sztuk kosztuje ok 28 PLN. Są jeszcze mniejsze 0,2 mm (igły 33G)
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Skrzydła przynitowanie i można sklejać. Na razie tyle. Trochę uplastyczniłem element przy krawędzi natarcia (otwory, oraz wzmocnienia).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
YogiBaboo
Posty: 22
Rejestracja: ndz lis 08 2015, 16:25

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: YogiBaboo »

Wygląda to świetnie, bardzo efektownie, niesamowity ogrom precyzyjnej pracy aczkolwiek nie do końca rozumiem koncepcję takiego "nitowania", gdzie zamiast imitacji nitów pojawiają się otwory pod nie...
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

YogiBaboo, absolutnie się z tobą zgadzam. FM-2 w ogóle miał nity wypukłe co widać na fotkach:
Obrazek
Obrazek
Ale jak to się mówi modelarz jest oszustem i tak robią nity modelarze plastikowi, tylko nie wiercą dziurek, ale nitują nitowadłem. Ja osobiście w skali 1:32 też nie lubię, kiedy zamiast nitu jest dziurka, ale tu głównie chodziło aby te nity w ogóle były widoczne bo ciemny kolor poszycia powoduje że one zanikają wizualnie chociaż autor grafiki je tam zrobił. Efekt w rzeczywistości jest bardziej subtelny tylko re zdjęcia w powiększeniu tak wyglądają
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Jak już wspominałem dzięki uprzejmości Marcina Dworzeckiego dostałem modele 3D owiewek. Po drobnej korekcie w programie 3D wydrukowałem kopyta i mogłem wytłoczyć owiewki. Najlepiej sprawdził się PET o grubości 0,3mm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wspomina wcześniej zamiar zamiany koloru szarego na żółty zink chromatic spowodowała lekkie opóźnienie oklejania skrzydeł. Zaprzągłem do pracy AutoCADa i wydrukowałem na papierze.
Zobaczcie jaka jest różnica odcieni wydruku na zwykłym papierze 80 gr a papierze kredowym 80 gr. Wydruk na papierze kredowym dodatkowo rozmył wydruk i po polakierowaniu lakierem połysk a potem mat wyszedł fajny efekt zabrudzenia powierzchni.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Skrzydła czekają na oklejenie. Wypełniałem pianką CULPTURE BLOCK tylko krawędzie natarcia oraz segment gdzie będą połączone dwie kawałki skrzydeł .Końcówki skrzydeł zaadoptowane z plastikowego zestawu F4F.
Obrazek

Po tym dzisiaj przyszedł zamówiony w grudniu na przedsprzedaży AH-64 D w skali 1:35 firmy TAKOM.
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Skrzydła oklejone. Jeszcze sporo pracy z klapami i lotkami ale w zasadzie zbliża się finał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koła żywiczne RESKIT które miałem założyć wstępnie na konkurs w Redzie a potem zrobić papierowe prawdopodobnie zostaną bo są ok. Nie chciałem ich za mocno ubrudzić ,bo to przecież samolot z lotniskowca
Jak mi si będzie chciało to zrobię papierowe bo są naprawdę fajnie w tym modelu zaprojektowane.
Obrazek
Dodatkowo kopyto kabinki okazało się ciut za małe i musze troszeczkę je powiększyć, aby idealnie pasowało do modelu.

Myślę, że następna będzie już galeria końcowa.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Miała być galeria końcowa, a będzie relacja z budowy kół.
Otóż postanowiłem jednak zrobić je z papieru, bo nie podobały mi się felgi w kołach żywicznych
Standardowo otwory z wybijaków z igieł, tylko dla zachowania powtarzalności przebijam przez szablon z plexi. Potem obróbka końcowa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z takich wybijaków z igieł można też po ich odpowiednim ukształtowaniu wycinać nie tylko okrągłe otwory ale fasolki i inne rodzaje.
Obrazek
Obrazek

I pozostały proces powstawania kół

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wymiar średnicy kół w tej skali powinien wynosić równe 20mm. Żywiczne są oczywiście odrobine większe bo to skala 1:32
Obrazek
Obrazek

Na koniec takie zakończenie osi wykonane za pomocą takich małych śrubokrętów - wytłoczona w plastiku gwiazdka naklejona na okrągły krążek.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I gotowe koła
Obrazek
Porównacie z żywicznymi.
Obrazek
Na korzyć papierowych przemawia znaczne większa głębia otworów w feldze co zbliża je bardziej do oryginału. W kołach żywicznych jest ona zdecydowanie za płytko. Oto jak wygląda oryginalna felga
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

No bajka Mateusz...
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1062
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 131

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Bez dwóch zdań, rewelacja...
ODPOWIEDZ