[Relacja/Galeria] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Idąc z zasadą od góry w dół, kolejny poziom to pomost nawigacyjny. Wnętrze okleiłem szarością i uzupełniłem oszklenie w odpowiednich miejscach.

Obrazek

Do momentu zamknięcia całej nadbudówki dziobowej, oszklenie zostało zamaskowane, żeby ograniczyć ubrudzenia, pyłki itp.

Obrazek

Tutaj łączą się podpory z pomostem, który robiłem w zeszłym tygodniu. I na tym etapie trzeba zadbać m.in o równe połączenie tych dwóch pięter oraz o stabilność samego masztu. Dlatego podpory przechodzą na wylot w dwóch miejscach, tak żeby wzmocnić połączenie mechanicznie i żeby móc wyrównać poziom górnego pomostu.

Obrazek

Obrazek

W miejscu znaków zapytania "?" na zdjęciu nie za bardzo rozumiem koncepcję białego pola. Nie jest do tego miejsca przypisana żadna część, a instrukcja milczy. Traktuję więc ten fragment jako błąd w zeszycie i trafia na pierwszą stronę (pierwszy post) do listy błędów i uwag - może komuś się przyda.

Obrazek

Wzmocnienia łączące piętra wykonane są z drutu wg instrukcji obsługi, jednak ja okleiłem je odpowiednio dociętymi paskami z części, które w wycinance miały być użyte do rolowania luf. Oczywiście można pomalować takie druty, ale chciałem, żeby taka struktura wyglądała bardziej kartonowo.

:papa:
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Tym razem bardziej podsumowanie tygodniowego dziubanka. Wakacje powoli się kończą, ale na szczęście modelarstwo to nie jest wakacyjna miłość, bardziej życio-umilacz do nadchodzących jesiennych weekendów :cool:

Udało mi się dokończyć sekcję dwóch poziomów nadbudówki dziobowej - bez wnikania w drobnicę.

Obrazek

Obrazek

Ostatnim poziomem - a w zasadzie pierwszym (u mnie kolejność budowy jest odwrotna) jest podstawa nadbudówki. Wyszły tutaj niezłe kwiatki, bo ściany nadbudówki wydawały się zdecydowanie za długie względem usytuowania na pokładzie. Na zdjęciach widać dodatkowe wzmocnienia wręgami, które dorobiłem sobie z kserokopii z zeszytu MKF. Czujne oczy zauważą wykonane koła ratunkowe - zrobiłem je z cyny, po czym pomalowałem białą i czerwoną farbą.

Obrazek

Obrazek

Po sklejeniu nadbudówki w jednolitą bryłę wraz z pozostałymi częściami, okazało się, że skrócenie sklejki ściany nadbudówki spowodowało, że części wzmocnień podstawy artylerii (te od spodu) nie przylegają do ściany nadbudówki. Nie widać tego przy oglądaniu modelu, ale ... ja to wiem i Wy teraz też to wiecie : ) Widać to za to na poniższym zdjęciu. Dodatkowo skrócenie ścian spowodowało, że bryła nadbudówki idealnie pokrywa białe pole, będące miejscem przyklejenia całości na pokładzie, co w zasadzie spowodowało pewną prawidłowość w nieprawidłowości - w prostych słowach mogło być źle, a zrobiłem, że jest gorzej :lol:

Obrazek

Obrazek

Wniosek - ściany nadbudówki nie są za krótkie. Nie trzeba ich skracać - błędem jest za małe białe pole na pokładzie, na które należy przykleić bryłę nadbudówki dziobowej. Błąd skutkuje tym, że nadbudówka nachodzi poza obrys białego pola, co nie odbija się na estetyce lub przymusu jakichkolwiek modyfikacji.

:papa:
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Wyposażenie pokładu dziobowego wokół nadbudówki dziobowej. Doszła też drabinka na kominie, która pochodzi z fototrawek z GPM. Samą nadbudówkę zostawiam na koniec, myślę, że teraz łatwiej było umieścić te elementy niż po wklejeniu nadbudówki.

Obrazek

:papa:
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Nadbudówka na dziobie - prawie gotowa. Model zaczyna przypominać ORP Grom :lol: :lol:

Obrazek

Chciałem spróbować największe wyzwanie w przeplataniu pajęczyny. Próba wyszła w miarę, choć smaczek na całe olinowanie jest większy, to nadal pozostają kartonowe części szalup ratunkowych. W tle zrobiona jedna z nich. Zostały jeszcze cztery :-?

Koncepcja olinowania wywodzi się z wyobraźni, której projekt mniej więcej będzie tak wygladać.

Obrazek

Wyzwaniem były okręgi, ale przy użyciu prostego szablonu udało się coś upleść

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z drugą stroną powinno pójść sprawniej. Czasu mniej, ale postaram się w miarę sprawnie wyrzeźbić szalupy i olinować maszty.

:papa:
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1052
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Bardzo ładnie Ci to wszystko wychodzi 👏. Szablon na olinowanie bardzo pomysłowy, skorzystam. Co to za nić i gdzie ją nabyłeś, czy ją jakoś impregnowałeś ?
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

jhradca pisze: wt paź 04 2022, 10:11 Bardzo ładnie Ci to wszystko wychodzi 👏. Szablon na olinowanie bardzo pomysłowy, skorzystam. Co to za nić i gdzie ją nabyłeś, czy ją jakoś impregnowałeś ?
Hej. Nić pochodzi ze szpulki nici do wiązania much. Chciałem impregnować, ale zrobiłem test kilku różnych marek, grubości, naciągu i firma Semperfri spisała się na medal. Nie impregnowałem, jest bardzo - baaardzo sprężysta, dzięki czemu fajnie się naciąga i nic nie wisi, ale przede wszystkim jest spory wybór kolorów i grubości. Do Groma użyłem Semperfri 6/0 Grey

:papa:
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Dzisiejszy wpis bez zdjęć. Udało się uwić olinowanie, nie chcę wrzucać zdjęć, bo zdjęcia mogłyby być już galerią końcową. Ale brakują szalupy, trapy i drabinki (przyszła paczka z GPM), reling przedniej nadbudówki i podstawka / gablota. Prace zwolniły, bo zacząłem studia interaktywne i zrobiło się mało czasu na hobby, jednak daję sobie czas 1-2h tygodniowo i przy tym tempie galeria końcowa powinna być zaprezentowana do świąt Bożonarodzeniowych.

Dziękuję za śledzenie wątku i do "napisania" w kolejnej aktualizacji z budowy : )
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Grom.

Gdzieś w pudełku mam schowany kadłub rozpoczętego modelu Groma w skali 1:300 z Modelarstwa Okrętowego, ale raczej w nim pozostanie do końca moich dni, choć o dziwo wiem gdzie jest to pudełko. Tylko nie wiem gdzie jest reszta "wycinanki" :D

Twój model podoba mi się ale ...
nie chcę wrzucać zdjęć, bo zdjęcia mogłyby być już galerią końcową. Ale brakują szalupy, trapy i drabinki
Ale skoro brakuje to nie mogłaby to być chyba galeria końcowa ?

Wrzucaj jakieś zdjęcia, na galerię przyjdzie czas.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Ostatnie kartonowe części, które kończą budowę Groma zostały wycięte. Jak się okazało, podczas sympatycznej rozmowy telefonicznej zająłem się zupełnie przypadkiem wycinaniem elementów, co doprowadziło do wznowienia prac i chyba na końcowe rozprawienie się z szalupami. Na zdjęciu widać również poprzeczki relingów nadbudówki dziobowej i trapy na maszt główny (przygotowane do malowania).

Obrazek
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Dzień spędzony nad szalupami. Gdybym miał robić je ponownie (a na pewno w segregatorze wśród zeszytów czeka na kiedyś Błyskawica tego samego autora), nie wycinałbym trzech wcięć w burtach szalup, według mnie są zbędne, bo po sklejeniu całości pozostają nie estetyczne szparki, których można by uniknąć przez nie rozcinanie tych części. Mimo niewielkich wpadek, szalupy niestety wędrują jako niedopracowany element projektu, który mimo wszystko można skleić poprawnie korzystając z powyższych uwag.

Obrazek

Trzy szalupy są już na swoich miejscach. Do zakończenia prac zostały dwie szalupy, które będą wisieć na żurawikach po prawej i lewej stronie komina. W ramach rozgrzewki przed wycinaniem i klejeniem szalup, postanowiłem zacząć nową budowę ORP ... (od sklejenia szkieletu), którą rozpocznę po nowym roku, lecz zanim to nastąpi zapraszam na galerię końcową, która ukaże się jeszcze w tym tygodniu :cisza:

Obrazek

:papa:
ODPOWIEDZ