[Relacja/Galeria] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

[Relacja/Galeria] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Po dłuższej nieobecności mogę znowu wrócić do sklejania modeli. Wybór padł na ORP Grom z Małego Modelarza, w opracowaniu Grzegorza Nowaka, przedstawiający jednostkę na stan z 1937 r. Do wyboru modelu złożył się fakt, że posiadam gotowy szkielet oklejony podposzyciem, który powstał w grudniu 2018 r., gdy bawiłem się w podposzycia. Co prawda szkielet z podposzyciem został złożony z wycinanki Answer MKF2-3-2002, ale autor ten sam i mierzone linijką burty i sklejki poszycia dennego miały ten sam rozmiar co w nowym wydaniu MM, więc założyłem, że taka hybryda powinna ze sobą pasować.

Model jak zwykle będzie klejony w klasie standard. Zmiany które chcę wnieść mają na celu jedynie uplastycznienie, ale bez nadmiernej przesady w szczegóły. Chcę, żeby model dał przyjemność ze sklejania, a liczba zmian ograniczała się do minimum. Przewiduję:

Moje zmiany i dodatki: (aktualizacja: 19.12.2022 r.)
  1. Wykonanie imitacji bulajów burtowych i w nadbudówkach /wykonane
  2. Drabinki burtowe na rufie /wykonane
  3. Wykonanie poziomych poręczy w nadbudówkach, które w opracowaniu są nadrukowane /wykonane
  4. Wykonanie pionowych poręczy drabinek na kioski artylerii plot., pokładów i nadbudówek /nie wykonane
  5. Uplastycznione odboje kotwiczne na burtach /wykonane
  6. Otwarte wyloty tuneli minowych na rufie /wykonane
  7. Przeźroczyste otwory świetlików w sekcji śródokręcia /wykonane
  8. Otwarta przestrzeń w kominie /wykonane
  9. Okratowanie czapy komina /wykonane
  10. Przeźroczyste reflektory na nadbudówkach /wykonane
  11. Inne (jak coś wpadnie mi do głowy będzie wpisane tutaj)
Błędy i braki w zeszycie ORP Grom MM - nie merytoryczne!: (aktualizacja: 19.12.2022 r.)
  1. Za krótkie sklejki burt (szczegóły tutaj)
  2. Brak części w dziobowej części (szczegóły tutaj)
  3. Zbyt wąska część 75A - trzon karabinu Hotchkiss (szczegóły tutaj)
  4. Białe pole będące miejscem przyklejenie nadbudówki jest za małe - nie skracać ścian nadbudówki dziobowej! (szczegóły tutaj)
  5. Trzy rozcięcia burt szalup - nie rozcinać, bo zostają szpary. Bez rozcinania burty szalup pasują do podestu z którym są połączone (szczegóły tutaj)
  6. Inne (jak coś wyjdzie na jaw będzie wpisane tutaj)
Dziennik stoczniowy - Rozpoczęcie budowy

Arkusze z częściami zostały wstępnie zaimpregowane jedną warstwą półmatowego lakieru od Mr. Hobby - Mr. Super Clear semi-gloss (B-516). Podobnie jak tradycyjny Capon, lakier Mr. Super Clear semi-gloss jest nitrocelulozowym lakierem na bazie rozpuszczalników i po przetestowaniu na dawcy z innej wycinanki, wykazał się dobrymi właściwościami.Druga warstwa zaplanowana jest na oklejony już kadłub - pokład, burty, sklejki dna i stępki przeciwpochyłowe. Ta warstwa będzie miała za zadanie związać i utrwalić styki łączenia wraz z retuszem temperami. Ale o tym jak dotrwam do tego etapu :lol:

Szkielet modelu został wykonany z tradycyjnej tektury o grubości 1 mm, a pokład z tektury podpiwnej o grubości 0,5 mm (wg zaleceń instrukcji powinna mieć 0,7 mm - ale chcę zostawić zapas do korygowania położenia linii burt i części podwodnej w późniejszym etapie).

Na chwilę obecną udało mi się złożyć część podwodną. Póki co sklejki elegancko pasują, a dzięki zastosowaniu podposzycia można je formować na żywym organizmie. Retusz będzie wykonany już po sklejeniu skorupy na szkielet. Stan prac na dzień dzisiejszy:


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt gru 23 2022, 21:11 przez michal84, łącznie zmieniany 18 razy.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1053
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Pomysł z formowaniem części dennej jako całość ale na kadłubie jest ciekawy ale jeśli oklejki ładnie pasowały to jaki jest cel tego zabiegu ? Przyklejenie całości wydaje się trudniejsze niż pojedyncze oklejki.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 514
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam. :D
Będę zaglądał i podglądał Twoją relację,gdyż sam też miałem ochotę na model tego pięknego niszczyciela, :) ale nie wiem czy dotarła do Ciebie informacja, że w tym opracowaniu zostały powielone wszystkie błędy z poprzednich wydań tego projektu i burty tego okrętu są nadal za krótkie o kilka milimetrów z każdej strony. :x
W czasie ostatniego spotkania w Inowrocławiu, widziałem ten model w wykonaniu z jakiegoś poprzedniego wydania i niestety widać było wyraźnie miejsce sztukowania burty w połowie jej długości. Z tego co czytałem, aby uzupełnić ten brak potrzebny jest drugi egzemplarz wycinanki. :cry:
I to niestety spowodowało, że modelu nie kupiłem, ale tym bardziej z zainteresowaniem będę podglądał Twoją pracę nad Gromem.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Z chęcią zobaczę jak Ci będzie szło bo w kilku relacjach ludzie narzekali na pewne niedomagania opracowania i jestem ciekaw czy to problem modelarzy czy faktycznie opracowania. Jak na razie jest "petarda".
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Prace powoli posuwają się do przodu. Na tym etapie zostały połączone pokłady dolne oraz przygotowane pod słupki relingów. Burty Groma wg projektu modelu składają się z trzech elementów na jedną stronę (nieco lepsze rozwiązanie dostała Błyskawica z WAK'u, bo dwie ostatnie sklejki z Groma są jedną sklejką w Błyskawicy).

Przygotowanie burt od śródokręcia do rufy zajęło trochę więcej czasu ze względu na planowane modyfikacje - bulaje, drabinki rufowe i otwory tuneli minowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

@jhradca, plan jest taki, żeby uniknąć "szpar" w poszyciu, a przed klejeniem wszystkich sklejek nie wiedziałem, czy wszystko będzie tak ładnie pasowało - sklejenie poszycia poza kadłubem zwiększa na to szansę. Chcę dopasować szkielet do poszycia, a nie poszycie do szkieletu. Formowanie i samo klejenie jest nieco trudniejsze, ale jakoś się już przyzwyczaiłem i ta metoda się sprawdza.

Dlatego, górna część modelu - pokłady i burty będą ze sobą sklejone poza szkieletem. Żeby usztywnić pokład górny i dolny oraz miejsce łączenia przedniej burty z burtą na śródokręciu postanowiłem wkleić zabudowę śródokręcia, która w wycinance składa się z kilku pudełek. Te elementy wykonałem po "swojemu" - wszystkie siatki pudełek zostały rozcięte a dla usztywnienia zrobiłem prosty szkielet z tektury. Zostanie połączony z pokładem dolnym i zespoi pokład górny, po czym będę mógł przejść do łączenia sklejek burt dziobowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

@Maciej, Wiesław, dzięki za podpowiedzi. Oglądałem ten model na kartonówki,pl i rzeczywiście tam jest ewidentny problem z długością burt. Zmierzyłem już długości burt z ostatniego wydania MM i tego starego z Answera i wygląda na to, że długość burt jest ta sama. Mam dwa egzemplarze, bo traktuję to wydanie kolekcjonersko, ale jeśli będę musiał użyć części z drugiego egzemplarza.. to niestety to zrobię, bo bardzo podoba mi się kształt kadłuba i zależy mi, żeby doprowadzić sklejanie tego modelu do końca bez względu na przeszkody po drodze. Staram się ciąć newralgiczne miejsca łączenia, tak, żeby nie było czarnej kreski i być może uda się jakoś bezinwazyjnie poprawić ten błąd. A teraz wracam do cięcia przednich burt. Pozdrawiam i zapraszam do oglądania :papa:
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Bardzo fajny patent na symetryczne przyklejenie drabinek rufowych!
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Spasowanie burt na dziobie pozostawia wiele do życzenia. Być może gdybym zaczął oklejać model w tradycyjny sposób uniknąłbym problemów z wybrzuszaniem się oklejek i ich falowaniem, ale usunięcie podposzycia i karkołomne piłowanie wręg raz po raz na dziobie aż do miejsca uskoku pokładów w końcu przyniosło pożądany rezultat.

Sklejki burt były za krótkie o 3 mm i użyłem wypełnienia z innej wycinanki, korekta znajduje się na wysokości śródokręcia (komina). W tej chwili przerobiłem Groma na krokodyla, żeby było łatwiej polakierować całość. Planuję prysnąć jedną warstwę lakieru semi-gloss. Wcześniej zamontowałem stępki przeciwpochyłowe i postawiłem nadbudówki na śródokręciu. Przeprowadzony eksperyment wykazał, że lakier, którego użyję nie ma negatywnego wpływu na folię do bindowania, której użyłem jako imitację bulajów. Tydzień temu zrobiłem też test lakieru na zaimpregnowany lakierem karton i nie wyszły żadne "kwiatki" w postaci białego nalotu. Trzymajcie kciuki, bo jutro zero day! :papa:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi,
zaintrygowała mnie ta konstrucja trzymaczo-dociskacza modelu. Podstawka montażowa?
Czy jest uniwersalna – czyli da się dostosować do wielkości innego (następnego) modelu?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Ahoj!

Chmura lakieru pokryła cały kadłub. Powierzchnia kartonu jeszcze jest wilgotna, ale póki co emocje zeszły na drugi plan. @Henryk, szczudła zbudowałem ze ścinek tektury 1,5 mm. Zbieram większość ścinek, bo szkoda mi wyrzucać. Konstrukcja miała za zadanie utrzymać całość w dwóch pozycjach podczas lakierowania. Chciałem opryskać całość za jednym razem i dlatego model nie mógł stykać się powierzchnią z innymi ciałami obcymi, a zwłaszcza z moimi paluchami :D Czy wykorzystam w innym modelu ? Jeśli szerokość nadbudówek będzie pasować w innym modelu to na pewno to użyję, jeśli nie to poddam przeróbce - ścinek tektury mam po sufit :lol: . Pewne jest to, że mentalność zbieracza nie pozwala mi wyrzucić tych szczudeł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sylwetka Groma jest naprawdę zabójcza, nie mogę się napatrzeć na charakter tego kadłuba. Mimo małych błędów konstrukcyjnych warto było zaryzykować. Na zdjęciu niżej widać miejsce łączenia burt, jest zrobiona z drugiego egzemplarza i dorobiłem 3 mm. Również stępka burtowa nie zachodzi o 3 mm do końca na wydrukowanym miejscu montażu tych elementów. Na zdjęciu nie widać nadruków przerywanych kresek w miejscu wskazującym sklejenie stępki podwodnej z obu stron, ale tam również nadruk zachodzi o 3 mm za daleko, podobnie jak ze stępką przeciwpochyłową na burtach.

Z przeciwległych błędów nie wiem w końcu, czy model jest o 3 mm za długi czy o 3 mm za krótki, bo można uniknąć dorabiania paska do sklejek burtowych, ale wtedy trzeba było przyciąć 3 mm sklejkę denną + pokład dolny również o 3 mm przy łączeniu z pokładem górnym oraz nadbudówkę kominową też o 3 mm - może wtedy oprócz dorabiania 3 mm burt, stępki nachodziłyby na nadrukowane miejsca ich łączenia z poszyciem? Teraz się już tego nie dowiem, może bardziej doświadczony modelarz odważy się wykonać problem z tym błędem z w/w sposobie ze skróconym dnem, nadbudówką komina i pokładem śródokręcia.

Obrazek

Po wyschnięciu lakieru, a na pewno do jutra przelecę kadłub wełną stalową, żeby wyjaśnić ewentualne gruzdy. Dziób też prosi się o delikatny szlif i drobną korektę retuszem. :papa:
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

Re: [Relacja] ORP Grom Mały Modelarz nr 10-11-12/2016 by michal84

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Model wychodzi świetnie, jak mawiają wszystko jest sklejalne. Natomiast jak rozumiem pewne niedokładności jednak były.
ODPOWIEDZ