[R/G] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

:zeby: Czołem gk!
W moim migu brakuje jeszcze rakiet i jakichś antenek🤔, ale z grubsza już jest gotowy.
Chwilowo jestem w trasie więc zdjęć nie podrzucę.

Nie wiem czy już nie jest za późno? ale przy kabinie zwróć uwagę na stelaż, na który osadzony ma być fotel pilota. Fragment, który przytwierdzasz do podłogi, a na który masz przykleić siedzisko, w moim odczuciu jest zbędny. Gdybym go nie usunął, nie mógłbym zamknąć owiewki.....
Druga rzecz, to montaż owiewki. Należy porządnie sfazować jej dolną krawędź w przedniej części. Szczególnie na wysokości tablicy przyrządów. W ogóle dziwnie to wygląda w tym miejscu..... Poza tym boki ramki nie licują z burtami, a przynajmniej tak mi to wyszło. Proponuję dokleić kątowniki 1mm/1mm z popielatej barwionki po bokach kabiny pilota, tuż nad butami. Dzięki temu zabiegowi będzie do czego dokleić owiewkę, a po jej przytwierdzeniu nie będzie przebijać światło.... Trochę za późno o tym pomyślałem.... Jakby co, wpadnij NA KARTONÓWKI. PL
A....., i zwróć uwagę czy zmieści się pod owiewką przyrząd celowniczy....
Może przydadzą się na coś moje spostrzeżenia :zeby:.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

pawelelka77 pisze: śr wrz 14 2022, 3:17 Nie wiem czy już nie jest za późno?
Nie, nie jest. Dzięki za uwagi.
Chwilowo "modelarska" Wielka Smuta. Inne obowiązki się pojawiły. Ale to minie :haha:

Wlazłem na kartonówki. Zapomniałem nieco, że są :oops: . Spoko modelik Ci wychodzi.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Fotel pilota:

Obrazek

Obrazek

Jako ciekawostka, dla porównania "taki sam" fotel Miga z Answera :haha:

Obrazek

Obrazek

I osłona kabiny:

Obrazek

Obrazek

I przymiarka na sucho do kadłuba z jednoczesną obecnością fotela. Również luźno wetkniętego. Celem weryfikacji doniesień o możliwości trudności w zamknięciu kabiny, na które zwracał uwagę pawelelka77.

Obrazek

Otóż u mnie nie stwierdzam żadnych problemów za wysokiego fotela. Osłona bardzo ładnie siada na kadłub. Nad fotelem zostaje mi jeszcze co najmniej 0,5 mm prześwitu. Jak jeszcze pocienię krawędź w przedniej części będzie cycuś. Moja teoria jest następująca: u mnie pasuje bo odcinam sklejki i kleję na styk krawędzie. Zarówno stelaż fotela jak i fotel mają kupę sklejek, które są niekonieczne. Promień zagięcia może powodować zwiększenie wymiaru. Tym większe im mniej dokładnie zagniemy. Te dziesiąte części milimetra zsumowane na 4 sklejkach + ewentualne wsadzenie wanny tak, że nie dojdzie do wręg może spowodować, że fotel wyda się za wysoki i będzie problem z domknięciem osłony.
Projekt jest wg mnie bardzo dokładny. Ewentualne problemy powstają na etapie wykonawstwa. Każde minimalne odstępstwo, kumulowane na kilku elementach powoduje rozjazd.
pawelelka77 pisze: śr wrz 14 2022, 3:17 Proponuję dokleić kątowniki 1mm/1mm


Tak. To bardzo słuszna współporada. Da się wprawdzie to pokleić tak jak zaprojektowano, ale o wiele wygodniej będzie mieć rant, na którym oprze się krawędź dość długiej owiewki. Zamiast kątownika przykleję sE na sztorc płaskownik klejem CA. Faktycznie prześwit światła na krawędzi jest irytujący :mrgreen:
pawelelka77 pisze: śr wrz 14 2022, 3:17 zwróć uwagę czy zmieści się pod owiewką przyrząd celowniczy....
Ten celownik mieści się bez problemu. Miejsce jego mocowania nie jest na czarnym elemencie, co mogą sugerować białe kreski, tylko na szarym pudełku, na dwóch mało widocznych kreseczkach. Czyli przesunięcie do tyłu, o którym wspominasz u siebie, to de facto prawidłowe miejsce jego montażu.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

CiONg dalszy nastąpił.

Ostatni rzut oka na kabinę przed zamknięciem. Pasów brak bo nie ma w wycinance. Nie dorabiam.
Żaden element nie przeszkadza w zamknięciu owiewki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatecznie osłonę kabiny przykleiłem CA bez dodatkowego rantu, który pierwotnie zamierzałem zrobić. Po wieeeeeelokrotnych przymiarkach wyszło mi, że obędzie się bez przeróbek. W końcu autor wycinanki wie co robi :zeby:
Pasowałem, pasowałem i jako tako siadło, choć stała część owiewki nie jest dobrze dopasowana. Jest niewielki uskok, który daje cień, przez co wygląda na foto ze światłem z góry tak sE. W Migu PL będzie lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Iście czysty karton. Cuuuudownie!
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Pięknie 👏
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

:mrgreen:

Dysze silników. Temat wydaje się błahy, ale dał okazję do zrobienia paru zdjęć.
Jak już pisałem, elementy laserowe to błogosławieństwo, ale bywają lekko za małe. Cięcie laserem jest szersze niż skalpelem?

Okrągła tekturka ma być zlicowana z krawędzią elementu, ale niestety wesoło wpada do środka na ponad milimetr.

Obrazek

Zakładając, że elementy są zaprojektowane jak należy, a jak na razie brak było podstaw do wniosków przeciwnych, trzeba powiększyć obwód wręgi.
Pasek papieru milimetrowego pomógł:

Obrazek

i gra i buczy:

Obrazek

Ze dużym zdziwieniem przyjąłem, że element wnętrza dyszy jest za mały po obwodzie w stosunku do elementu zewnętrznego. Dużo za mały. Brakuje ponad milimetr na obwodzie.
Nie jest to jakiś poważny problem, bo można sE go z barwionego kartonu wyciąć, albo wkleić pasek.
Albo...
Lekko, tak góra 0,2 mm skróciłem z obu stron element zewnętrzny i szpara między obydwoma częściami zmalała:

Obrazek

Do jej całkowitego zniwelowania znowu posłużył pasek papieru milimetrowego widoczny wyżej. I niżej:

Obrazek

Ostatecznie wyszła dysza:

Obrazek

Obrazek

A po chwili, dwie:

Obrazek

Obrazek

Powiecie, że banalna sprawa. Ale chciałbym nadmienić, że właśnie z takich banalnych spraw i elementów składa się całość. Jak się popracuje nad każdym bzdetem składowym, to jest szansa na znośny efekt końcowy :chytry:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

gk pisze: śr wrz 21 2022, 21:57 ...Jak już pisałem, elementy laserowe to błogosławieństwo, ale bywają lekko za małe. Cięcie laserem jest szersze niż skalpelem?
Sądzę, że projektańci wycinanek in części LC nie rozmawiają ze sobą – wygląda na to, że nie uwzględnia się „grubości” wiązki tnącej (czy jak to się tam nazywa) czyli promienia lasera. Problem stary jak (LC) świat, a występuje w dalszym ciągu.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Kanały silników.
Wycinanka przewiduje sklejki z kartonowego kątownika. Nie wzbudziły mojego zaufania, wydając mi się za wiotkie. Użyłem tektury piwnej 1,5 mm.

Obrazek

Obrazek

Niepotrzebnie próbowałem przyklejać poszczególne elementy do kadłuba. Chciałem mieć większą łatwość dopasowywania, ale trzeba było skleić wszystko w całość i dopiero kleić do kadłuba. W Migu z Answer/MM miałem problem z dopasowaniem całości, ale to lepsza metoda. Tym bardziej, że wręgi są minimalnie za małe i na łączniach segmentów zrobiły mi się "zapadliska" widoczne pod światło i pod kątem :evil:
W zwykłym oglądaniu są trudno zauważalne więc :mrgreen: , ale niesmak pozostaje.
Uniknąłbym tego lepiąc jak w poprzednim całość i dopiero potem do kadłuba. Zresztą tak sugeruje instrukcja. Ale oczywiście wiedziałem lepiej :haha:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zamierzam nic w tym modelu dorabiać, ale zrobiłem wyjątek dla pokrywy spadochronu. Plaskaty krążek jest nie na miejscu ;-)
"Wytoczony" z polistyrenowego pręta przy użyciu skalpela, pilnika, papieru ściernego i wkrętarki:

Obrazek

Obrazek

Wchodzi sE w środek i jest git.

Obrazek

Przyłożone na sucho:

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2775
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 739

Re: [R] MiG-29 Fulcrum-C (WAK 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zadek gotów. Przewidywana wcześniej szczelina między dyszą a obudową wystąpiła. Na szczęście niewielka i dało się bezstratnie "zaszpachlować" wikolem.

Obrazek

Obrazek

W ostatnich promieniach zachodzącego słońca zdążyłem cyknąć zdjęcia całości stanu obecnego ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jednak współczesna grafika nawet z prostego projektu robi interesująco wyglądający model.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ