[R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

[R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Cze!
Jako, że od jakiegoś czasu działam z dala od naszego polskiego padołu trochę trwało zanim stworzyłem sobie jako takie warunki do modelarskich zabaw :lol: I przez jakiś czas będą to raczej tylko kartonówki, i to niewielkie. Na początku myślałem, żeby zaatakować kartonowego Pioruna ale chyba za bardzo nie mam na niego mocy i warunków, dlatego pod nóż poszedł ORP Ślązak w 1:200 z WAK.
Obrazek
Pamiętam jak go kleiłem z MM na początku lat 90tych i aczkolwiek kadłub i nadbudówka średnio przypominały oryginał bardzo miło wspominam tamten model. Sklejony wikolem kadłub ze zrobionym ze spinaczy biurowych masztami miał to coś - co najmniej radość z dociągniętego do końca projektu :lol:
Dzisiaj, 30 lat później, jesteśmy w troszkę innym miejscu, jakość wycinanek jest kosmicznie lepsza, dostępne materiały modelarskie i dokumentacja również zatem zobaczmy jak ten Ślązak, made in WAK, wytrzyma starcie z moim zapałem i umiejętnościami :D
Obiecać mogę jedno, na pewno nie pójdzie z dymem jak Sierpuchow :lol: :lol: :lol:
Fotki nie będą studyjne, tylko z łapy i jedynie przemielone przez google, więc proszę się za bardzo nie czepiać.
Standardowo zacząłem od pokrycia arkuszy drewnochronem, a następnie podziurawiłem burty i nadbudówki sztancami 1mm,które będą wypełnione szkłem w płynie micro kristal klear:
Obrazek
Potem złożyłem szkielet - zakupiony, wycięty laserowo z GPM
Obrazek
No i oklejanie burt. Nie wypełniałem niczym kadłuba. Postanowiłem być ostrożny :lol: Zacząłem od przyklejenia pokładu, potem sklejenia ze sobą dziobowych burt i dopasowaniu ich do kadłuba. Potem reszta burt i oklejanie poszycia od rufy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ogólnie na chwilę obecną nie mam się do czego czepić. Model fajny, zaprojektowany z naddatkami umożliwiającymi dociągnięcie zarówno poszycia dna jak i burt. Zrezygnowałem jedynie z koncepcji przyklejenia burt "na zakładkę" i zdecydowałem się pójść nieco ambitniej - na docięcie poszycia dna do burt na styk, tak żeby kadłub był jedną bryłą. Mogło wyjść lepiej ale moim zdaniem i tak lepiej to wygląda.
Trochę nie wyszedł mi retusz dna ale to nie koniec, spróbuję zebrać wychodzącą poza styki poszycia farbę pędzelkiem z rozcienczalnikiem. Może się udać, bo już wcześniej tego próbowałem. Poza tym chyba ok.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Zrezygnowałem jedynie z koncepcji przyklejenia burt "na zakładkę" i zdecydowałem się pójść nieco ambitniej - na docięcie poszycia dna do burt na styk, tak żeby kadłub był jedną bryłą. Mogło wyjść lepiej ale moim zdaniem i tak lepiej to wygląda.
Jako ostatni z tych co mogą coś krytykować wziąwszy pod uwagę osobiste osiągnięcia ale jakoś nie widzę efektu tych działań docinających, mających burtę z poszyciem dennym niewidocznym poczynić. Ja tam widzę jednak uskok a nie płynne połączenie. Może łatwiejsze byłoby zeszlifowanie burt od wewnętrznej strony przed przyklejeniem ich do tego dennego poszycia ? Choć wcale źle to nie wygląda gdyby ktoś mnie jednak pytał :D
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
wieslaw_
Posty: 78
Rejestracja: ndz kwie 04 2010, 12:07
Lokalizacja: Bydgoszcz
x 22

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wieslaw_ »

Ależ piękny standardzik. Uwielbiam takie modele, ja tak nie "umim" :) bardzo czysto zrobione. Gratki
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

No Panie Piotrze. I to jest konkret.
:spoko:

Trochę dziwię się retuszowi czerwonego. Robiłeś go po sklejeniu, że tak na boki pojechał?
Tempest pisze: śr lis 23 2022, 1:26 Ja tam widzę jednak uskok a nie płynne połączenie.
Być może burta nie przylega identycznie jak dno. Wydaje MISIE jednak, że nie jest to uskok aż taki jak przy zakładce. To może być szczelina i cień podkreślony zdjęciem. Ale nie jestem adwokatem Piotra, niech się sam tłumaczy :haha:

Widzę, że dolna krawędź burty (czarny pas) retuszowana czarnym kolorem. A spróbujcie sE w takim przypadku tę czarną krawędź wyretuszować czerwonym, jak dno. Zdecydowanie lepszy efekt wg mnie. I nie byłoby takiego kontrastu :chytry:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

gk pisze:A spróbujcie sE w takim przypadku tę czarną krawędź wyretuszować czerwonym, jak dno. Zdecydowanie lepszy efekt wg mnie. I nie byłoby takiego kontrastu :chytry:
To ma sens. Cfana bestia. ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

wieslaw_ pisze:Ależ piękny standardzik. Uwielbiam takie modele, ja tak nie "umim" :) bardzo czysto zrobione. Gratki
Nie jest to ideał ale dzięki Wiesław.
A co do komentarza Tempesta i Grześka
gk pisze:To może być szczelina i cień podkreślony zdjęciem. Ale nie jestem adwokatem Piotra, niech się sam tłumaczy :haha:
to nie ma już tu się z czego tłumaczyć bo Pan Profesor trafił w sedno. Wychodzi moje niechlujstwo fotograficzne. Nie wiem ile części dziesiątych milimetra ma ta szczelina ale MA, i została na dodatek podbita przez cień.
Co do retuszu dolnej krawędzi burty pod kolor poszycia to... Zawsze myślałem zupełnie na odwrót... :shock: Faktycznie, patrząc od spodu na pewno poprawiłoby to wygląd ale jeżeli czerwień delikatnie weszłaby na czarny pas to od boku uwypukliłoby to ewentualną szparę a tak szpara ginie w cieniu czarnego pasa. Od taka moja teoria. Niekoniecznie słuszna, bo retusz trzeba robić równo a kadłub oklejać bez szpar :cool: W każdym razie wracając do retuszu dna to ciut przedobrzyłem. Poszycie się fajne zeszło ale Ja chciałem lepiej :paker: I tym razem nie do końca wyszło. Otóż, po oklejeniu poszycia (wcześniej oczywiście wyretuszowanego) i przyjrzeniu mu się ze wszystkich stron pomyślałem sobie, że może by spróbować uzupełnić minimalne szparki przyschniętą ciut farbą, którą retuszuję dno. Zrobić spoinkę. Wyglądało to naprawdę obiecująco do czwartego elementu od rufy, kiedy nastąpił lekki poślizg... :oops:
Dzisiaj wieczorkiem, jeśli uda mi się przysiąść na chwilkę to spróbuję to delikatnie zebrać pędzelkiem z rozcieńczalnikiem. Efekt na szczęście widać w MAKRO :lol: ale jak się nic nie poradzi to dojdą jeszcze stępki na burtach i wiele innego mikro badziewia, które odwróci uwagę ;-)
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
Fx-video.blogspot
Posty: 12
Rejestracja: ndz sty 24 2021, 5:22
Kontakt:

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Fx-video.blogspot »

Jestem pod wrażeniem. Poszukuję różnych informacji na wycinanie dziurek. Jak sięnie myle pierwsze zdjęcie i jest wycinak do dziurek. Co to jest ? Pozdr
Awatar użytkownika
Piotr80
Posty: 1106
Rejestracja: pn maja 04 2009, 18:43
Lokalizacja: Gdynia
x 198

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr80 »

Sztanca biopsyjna.
Pozdr
Piotr
Diament powstaje w wysokiej temperaturze
i wysokim ciśnieniu ;)
-------------------------------------------------
ORP Piorun (422) 1:50 R/C ORP Groźny (351) 1:50 R/C Kuter KP-174 1:50 R/C
ORP Sokół (294) 1:100 Kuter rakietowy projektu 183R "Komar" 1:100
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Piotr80 pisze: czw lis 24 2022, 16:00 taka moja teoria
Właśnie. Teoria :zeby:

Nie pisał bym, gdybym nie przetestował :chytry:

Czerwony nie ma prawa wejść na czarny. Co to za retuszer, który do tego dopuszcza :haha:
A tak serio to czerwony na czarnym nie robi wrażenia.
Nie chce mi się robić teraz zdjęć, ale zrobiłem tak w HMS Onslow i zaprawdę powiadam wam: Jest dobrze.
Właśnie w widoku z góry i z boku nie ma cienia w szczelinie, bo masz jaśniejszy kolor retuszu, ale nie obcy kolor, bo kolor dna.
To jest wyłącznie efekt wizualny. ALe o taki właśnie chodzi.
Piotr80 pisze: czw lis 24 2022, 16:00 Nie wiem ile części dziesiątych milimetra ma ta szczelina ale MA,
One. Te szczeliny, tak majOM. Są irytujące, bo są takie jak piszesz. Mikrony. Ale dają cień jak Colorado Canion.

Dla wyrównania "szczelinek" albo niedokładności cięcia krawędzi sąsiadujących oklejek nie ma sensu używać koloru, bo to się rzadko kiedy odpowiednio zgra. Stary dobry wikol rządzi w tym wypadku. Czubkiem igły nałożyć i przetrzeć palcem. W miarę czystym :haha:. Szczelina znika.

Bardzo się cieszę, że nie masz dostępu do warsztatu i będą kartonówki. Bo będzie na co popatrzeć :spoko:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1052
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: [R] ORP Ślązak (L26) 1:200 WAK

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Wikol, kropelka tak czy inaczej szpachla😄 No dobra, mini-szpachla, ale jednak😉
ODPOWIEDZ