Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Jak sobie przypomnę naklejanie śrub na ostoi, to juz mi się nie chce... https://kartonowakolej.pl/wp-content/up ... 27x284.jpg
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Brylant pisze: sob sty 07 2023, 21:06 bardziej skłaniam sie na retuszowaniu, a jeśli malować to tylko wybrane pojedyńcze elementy
Brylancie, nie daje mi spokoju Twoja relacja, słuszne byłoby zachować jednolitą spójność zachowania metody pracy nad modelem, standard lub malowanie. Oczywiście zabawa płynąca z modelarstwa polega m.in na odkrywaniu nowych technik i założenia pewnych granic, które kończą się na standardzie lub malowaniu. Ekspertem nie jestem, ani w malowaniu, ani w standardzie, jednak ten bliższy jest mojemu podejściu. Zdaję sobie też sprawę, że pancerniacy i kolejarze doskonale opanowali sztukę malowania modeli, tyle w klasie standard jest trudniej odwzorować rzeczywistość ze skalą modelu. Moje skale to 1:200 przeważnie, ale kiedyś w skali 1:100 spróbowałem odwzorować kształt przez "wybicie" go od niezadrukowanej strony pod wpływem nawilżonego na karton kleju BCG. Myślę, że na testowych lub "zapasie koloru" można by spróbować "powybijać" nity / śruby, z odpowiednio wyszlifowanego dremelem gwoździa lub szeregu takich gwoździ / śrub (wkręconych w listwę / blachę) na wzór sześciokąta ? Próbowałem kiedyś tej techniki na moim czekającym wznowienia modelu Orła, ale przy Twojej skali może też byłby sens odtworzenia imitacji śrub i nitów ?

Obrazek

Obrazek

Metoda jest "rozwojowa" i myślę, że przy zachowaniu standardu może się przysłużyć w wykonaniu kartonowych elementów nitów i śrub. Klej BCG potrafi zdziałać cuda jeśli chodzi o klejenie w standardzie, karton jest mu jak najbardziej przychylny, a z nieograniczoną wyobraźnią modelarza już o więcej nie trzeba prosić ; )

ps. update 24.01.2023

Byłem dzisiaj w markecie budowlanym i znalazłem ciekawe narzędzie do wbijania imitacji śrub, można znaleźć różne wielkości

Obrazek
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

NIgdy nie stosowałem takich rozwiązań ale przyznąję jest to ciekawa opcja i napewno potestuję sobie "na sucho". W tym modelu od początku określiłem sobie że nity/śruby bedą naklejane żywiczne bądz inne, a w związku z tym iż żywicznych nie znalazłem (w dobrych cenach) jest ich w tym modelu naprawde dużo, nabyłem nity i ślruby załączone na zdjęciach wraz z wycinanką jako dedykowane to tego modelu. W miedzyczasie powstał pomysł pomalowania całaego modelu, wiec obecnie mam poklejone kilka cześci i jestem na etapie dobierania farbek pod pędzel, takich aby przy malowaniu nie wypaczyły konstrukcji, wiec albo podkład + akryl lub jakieś nie na bazie wody. Jesli zakupię farbki zrobię próbne malowanie przedstawię jak to bedzie wyglądać.
uboottd
Posty: 267
Rejestracja: pn lut 16 2004, 0:57
x 3

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: uboottd »

michal84 pisze: pn sty 23 2023, 21:20 Moje skale to 1:200 przeważnie, ale kiedyś w skali 1:100 spróbowałem odwzorować kształt przez "wybicie" go od niezadrukowanej strony pod wpływem nawilżonego na karton kleju BCG. Myślę, że na testowych lub "zapasie koloru" można by spróbować "powybijać" nity / śruby, z odpowiednio wyszlifowanego dremelem gwoździa lub szeregu takich gwoździ / śrub (wkręconych w listwę / blachę) na wzór sześciokąta ?
Metoda ma jedną poważną wadę - powstaje łagodny łuk pomiędzy łbem a płaszczyzną na której on się znajduje. O ile w przypadku nitów da się jeszcze to jakoś czasem przeboleć, o tyle w przypadku śrub i nakrętek wygląda to bardzo nienaturalnie, szczególnie w większych skalach. Zupełnie jakby ktoś naście razy malował eksponat i w załamaniu uzbierała się potężna ilość farby. Lepszym pomysłem jest użycie takich bitów jak pokazałeś do wybijania łbów śrub czy nakrętek gdzieś na boku (czy z zapasu koloru jak jest) tak by zostały wycięte i przyklejania ich na odpowiednie miejsce. W tym przypadku końcówke bita trzeba oczywiście zeszlifować na płasko by powstała ostra krawędź która będzie odcinać materiał.
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Zrobiłem próbne malowanie pędzelkiem, farba Tamiya 80354 Enamel XF-54 Dark Sea Grey Matt dalej bije sie z myślami czy dam rade pomalować go w całości i czy nie bedzie gorszy efekt jak bym zostawiłgo surowego tak jak na poprzednich zdjęciach

ObrazekObrazek

wiekszość części do złożenia ostoi mam juz powycinane wiec albo teraz albo wogóle :boje:
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Bry.
Patrze tak sobie i myślę że na pewno nie nasączałeś śrub ca, a jeśli tak to malowanie pędzelkiem to trochę d...a jest. Gdybym ja malował to wolał bym pomalować całość (posklejaną ostoje) i aero bo pędzel to kiepski pomysł, ale to Twój teatrzyk. Nie chcę niczego sugerować ale luknij na inne relacje z budowy loków i wyciągnij wnioski. Nie chcę tu nikogo pouczać ale loki to trudy kawał modelarskiej zabawy. Jeśli chodzi o pomysł kol @michala 84 to ta metoda naśladowania śrub nitów nie nadaje się w tej skali z modelami lokomotyw. Ale może się mylę bo ja tam wiem. Parowozy kleje bo lubię. Myślę że dasz radę duży chłop przeca jesteś.

Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Nie nasaczalem bo …. „a to się nasacza?” No cóż błędy początkującego teraz i tak już po jabłkach, ostoje tak czy siak niedługo będę składał do kupy, czy pomaluje pędzlem czy spray.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 736

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Brylant,
Moje zdanie jest takie:
jak już zacząłeś, to maluj pędzlem wszystko. To świetna nauka cierpliwości ;-)
Raczej nie wyjdzie to oszałamiająco, ale nie ma innej drogi, niż nauka na własnych doświadczeniach. Choć na tym co pokazałeś nie ma smug i jest całkiem spoko. Jeśli chodzi o położenie koloru.
Zobaczysz że krawędzie nie są ostre; że nity nie w linii; itp.
Jak sam nie przejdziesz pewnych etapów, to nie zyskasz wiedzy.
Model pewnie d... nie urwie, ale praca nad nim pozwoli na rozwój. I da radość. Każdy model to radość. No prawie każdy :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Cierpliwości to mnie śruby i nity nauczyły Obrazek teraz to już z górki ObrazekObrazek

Sklejam wszystko do kupy, w koncu będzie coś widać bo żona już zaczyna wątpić w to ze siedzę i sklejam model Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Dobra, trochę podkleiłem trochę przymierzyłem i stoi, w miarę wszystko pasuje trzyma linie, ogólnie jestem zadowolony z pasowania elementów

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

tyle na dzisiaj, powyżej 3 browara nie kleje :D :pice:
ODPOWIEDZ