[R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

[R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

laszlik pisze: pn sty 09 2023, 11:03 Wkrótce Twoja Hayate dostanie wsparcie z działu plastikowego, gdzię już z góry zapraszam.
Słowo się rzekło, więc lecimy z nowym tematem.
Jeszcze w starym roku zacząłem dłubać ale dopiero teraz można coś pokazać.
Na obecnym etapie mam skończony kokpit.
Zdjęcia warsztatowe robione kartoflem, ale wiecie, rozumiecie...
Kolor kokpitu to Mr. Hobby H79. Pod spodem jest srebrny Mr. Hobby C08, gdyż miały być zdrapki, ale coś chyba za długo farba schła podczas przerwy świątecznej i potem drapać się już nie chciało, mimo że rozcieńczałem kolor bazowy alkoholem... Odpuściłem zdrapki i na podłodze i fotelu zrobiłem to gąbką i suchym pędzlem oraz moją ulubioną farbą do imitacji odrapań, czyli Vallejo Metal Color Semi Matte Alluminium.
Tą samą farbą i techniką suchego pędzla są podkreślane krawędzie detali, tj tablicy zegarów, kaemów, i innych gratów w kokpicie.
Wszystkie czarne graty pomalowane na czarno po prostu czarnym surfacerem 1500 od Mr Hobby. Stwierdziłem że nie ma sensu więcej bawić się w malowanie czarnego na czarno tylko po to żeby jakiś tam delikatnie inny odcień wyszedł. Lakier semi gloss i suchy pędzel zrobiły swoje.
Wash to mieszanina brązu Raw Umber i czarnego z palety 502 Abteilung w proporcjach takich żeby wash był bardziej brązowy niż czarny ale oczywiście na oko.
Gotowych washów już w zasadzie nie używam, bo w porównaniu ze zrobionym samemu z farb olejnych i white spiritu, gotowce do niczego się nie nadają…
Kolorowe detale jak różnego rodzaju gałki, wajchy i aparat tlenowy malowane zwykłymi Vallejo Model Color z pędzla.
Generalnie jak na skalę 1/48 i prawie bez dodatków, to ten kokpit robi na mnie wrażenie. To wszystko jest z pudła, oprócz pasów od Eduarda.
Od siebie dodałem bardzo niewiele:
Jakieś przewody na prawej burcie i za zegarami tablicy oraz sprzączki na pedałach orczyka. I chyba tyle. Nie cierpię kłaść kabli…Robię to na siłę, jak już naprawdę muszę…
Tak wyglądały poszczególne detale osobno:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jak widać na powyższym zdjęciu, trochę mi się kalka rozpadła na jednym z żółtych zegarków. Przykleiłem urwany kawałem z powrotem, ale dopiero na zdjęciu zobaczyłem że nie do końca siadł tam gdzie powinien. W tej skali naprawdę trudno dostrzec takie rzeczy i chyba przydała by się jakaś lupa do tego typu zabiegów. Już po wykonaniu tego zdjęcia poprawiłem to delikatnie żółtą farbą i jest lepiej. Zegar na prawym panelu tablicy też mi się rozpadł i też go przyklejałem w kawałkach z powrotem, ale nawet jeżeli nie siedzi tak jak powinien to i tak nie rzuca się to w oczy.

Dobra, dalej już kokpit złożony do kupy i pasowany z burtami. Spasowanie tego modelu jest rewelacyjne. Wszystko składa się jak klocki lego a gotową ramę kokpitu wsuwa się od spodu w sklejone ze sobą już połówki kadłuba. Sprawdziłem, działa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Model będzie w malowaniu z pudełka, czyli 2nd Leutnant Shunzo Takashima, 244 Grupa powietrzna, lotnisko Chofu, maj 1945, czyli będzie kolorowo i jarmarcznie, czyli tak jak lubię. :zeby:

I chyba tyle na dziś.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Bardzo ładnie.

Rzeczywiście w 48 nie ma wielkiego sensu dodawanie nie wiadomo czego w kokpicie, małe to.
Tylko weź i nie pomaluj go jaskrawym czerwonym, jak to widuje, tylko mniej więcej kolorem, jak u Hala.\
Samo malowanie to będzie wyzwanie, zrobić te zielone plamki, by dobrze wyglądały to wyższa szkoła.
Oczywiście zasiadam w pierwszym rzędzie i takie tam.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Sikor, niezmiennie witam w pierwszym rzędzie. Hyhyhy :haha:
Plamki już testowałem na łyżkach, wygląda na to że dam radę. Co do czerwonego, to będzie to Hinomaru Red od Gunze. Jest nieco ciemniejszy niż normalny czerwony. Dobrze będzie. :spoko:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Do tych plamek najlepiej zrobić sobie taki szablon plamki z papieru i uzyskać niewielką przestrzeń pod tym szablonem - podklejenie pod spodem trochę grubszego papieru o większym wymiarze i psikać pionowo pod katem prostym. Oczywiście każda plamka raczej osobno. Myślałem że są do tego do kupienia specjalne maski.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Mateusz Skałecki pisze: wt sty 10 2023, 19:43 Do tych plamek najlepiej zrobić sobie taki szablon plamki z papieru i uzyskać niewielką przestrzeń pod tym szablonem - podklejenie pod spodem trochę grubszego papieru o większym wymiarze i psikać pionowo pod katem prostym. Oczywiście każda plamka raczej osobno.
O napewno nie. Mowy nie ma żebym sobie tak skomplikował cały proces. Albo zrobię to z ręki albo polegnę. Żadnych szablonów. Musiał bym chyba oszaleć żeby do każdej plamki wycinać sobie szablon...
Masek nie widziałem w ofercie na rynku, ale jest reedycja tego modelu z plamkami w formie kalek. Ale w zbliżeniu widać raster jak na grafice kartonowej. Zresztą... I tak bym nie rozpatrywał takiej opcji. Ten model wybrałem właśnie ze względu na wyzwanie polegające na wykonaniu tego malowania aerografem. Jeżeli mi się to nie uda to trudno. Wtedy go odłożę i pomyślę nad innym malowaniem za jakiś czas.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

Ten model wybrałem właśnie ze względu na wyzwanie polegające na wykonaniu tego malowania aerografem. Jeżeli mi się to nie uda to trudno.
Uda się, uda. Jestem pewien. :cool:
Pozdrawiam Marek - sklejacz fabrycznych części,przeznaczonych do samodzielnego montażu.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Pewnie ze się uda. Jeżeli bym w to nie wierzył to bym nawet nie zaczynał. Jak mówiłem, robiłem już próby na łyżkach. Wyszły obiecująco. Przed malowaniem plamek też jeszcze pewnie poćwiczę na czymś. To będzie ostatni etap malowania bazowego, także jeszcze mam sporo czasu na ćwiczenie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Pewnie że się uda. Zresztą takie malowane od szablonu były by zbyt sterylne.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

laszlik pisze: wt sty 10 2023, 17:55 Sikor, niezmiennie witam w pierwszym rzędzie. Hyhyhy :haha:
Co do czerwonego, to będzie to Hinomaru Red od Gunze. Jest nieco ciemniejszy niż normalny czerwony.
O właśnie tą farbę miałem Ci zasugerować, ale nie chciało mi się wspinać do nory sprawdzić nr.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony)-Tamiya 1/48

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Powinienem poczekać, aż zamkniesz kadłub, ale niech będzie.
Zrób mały risercz, czy przypadkiem ten też nie miał zdemontowanych kadłubowych km-ów, jak ten co ja lepiłem.
Na tym etapie wojny to chyba one gównie walczyły z B-29 gdzie to było bezużyteczne, a bez nich zawsze kilka kilogramów mniej.

Wracając do plamek. Obejrzyj se H&S Grafo T1. Jak się trochę nim pobawiłem z jakimiś drobiazgami, to Infinity już nie wydawał się jaki fajny...
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
ODPOWIEDZ