Modelarstwo kartonowe na YouTube

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

No bo czasem przychodzi taki moment w życiu, żeby zrobić coś innego niż dotychczas :D

Biega mi w myślach taki eksperymentalny projekt, żeby zrobić coś fajnego dla fajnych ludzi. :D Ale nie jakiś tam projekt jak strona internetowa, czy relacja na forum. Chodzi mi bardziej o integrację i promocję modelarstwa. Sklejanie,wymiana techniki, komentowanie, może wywiady z projektantami, wydawcami ? Jakoś trzeba zachęcić młody narybek i czemu by nie zrobić tego w "basenie" w którym pływa ikra.

pomysły, komentarze, za i przeciw "łelkom" :piwo:
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Chcieć znaczy móc. Coś tam YouTube, jest ale faktycznie trochę słabo. Ja też o tym myślałem ale i tak mam mało czasu na sklejanie. Ale dzieci coraz większe więc będzie czasu coraz więcej. Jak myślisz o tym serio to mogę czasem zrobić jakiś materiał odnośnie technik. Coś w stylu Wójka Dobra Rada.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Mateusz, akurat rezultatów Twoich technik nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to co dotychczas zobaczyłem to jest dla mnie kosmos, a nie modelarstwo - o takie wymiatanie mi chodzi :D podobnie jak innych na tym forum, którzy w zaciszu pracują nad dziełami, nad którymi opada "szczena". Zauważyłem taki trend, że modelarstwo to nie tylko praktykowanie, ale wielu z Was jest w strefie "teorii", ma swoje dzieła, kunszt i techniki i nie za bardzo udziela się się tutaj na forum (na którym dojrzało wielu zacnych mistrzów). Chciałbym z Wami pogadać na YT, dostać pstryczek w nos, usłyszeć parę wskazówek, żeby dla innych było czymś praktycznym. Praktycznym, co nie znaczy, że chcę promować się w "czapeczkach" z daszkiem z napisem Tamiya czy inne. Nowości wydawnicze, recenzje, relacje ze sklejania, wywiady z projektantami i wydawcami. Pomysły tutaj (lub na priv? jak ktoś woli). Oczywiście patronat forumowy --> od początku do końca kartonwork :)
Michał.
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

@michal84:
Warto popatrzeć na YT kanał Technick'a. Co prawda przestał publikować jakiś czas temu (miał przerwę w hobby), ale zawartość i jakość tego co robił może inspirować.

Link:
https://www.youtube.com/@technick-papermodels846
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

skarczew pisze: czw lut 09 2023, 12:04 @michal84:
Warto popatrzeć na YT kanał Technick'a. Co prawda przestał publikować jakiś czas temu (miał przerwę w hobby), ale zawartość i jakość tego co robił może inspirować.

Link:
https://www.youtube.com/@technick-papermodels846
Skarczew, z YT Technica wyniosłem sporo fajnej wiedzy, narazie robię rekonensans, żeby wnieść trochę świeżości i może wartości. Ostatnio rozmawiałem przez discord z dziewczyną, skierowałem kamerę na matę i oglądała jak sobie sklejam, twierdząc że to nawet fajnie się ogląda, więc taki luźny pomysł wrzuciłem tu na forum, żeby znać Wasze zdanie. Jeśli chodzi o zawartość to jak narazie robię rozeznanie m.in na zagranicznych kanałach. Fajnie by było podyskutować o modelach na żywo na czacie, czy od czasu do czasu pogadać z kimś na żywo. Jakieś prezentacje nowych modeli, recenzje zeszytow, zmian itd. Narazie coś tak skubię na moim blogu, ale wolałbym, żeby to trafiało do większej ilości osób.

Także póki co, luźny pomysł. Może zrobię kilka testowych filmów coś nagram ze sklejania modelu na żywo, prezentacja narzędzi itp. ewentualnie wywiad z jakimś wydawcą modeli czy może projektantem, osobiscie jestem ciekaw jak to działa "od kuchni" i można by zrobić ciekawy wywiad.
Awatar użytkownika
Newman
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 14 2004, 15:36

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Newman »

Bardzo dobry pomysł. Z modelarskich polskojęzycznych kanałów warto też zerknąć na "Modelarz Kartonowy" i "Pasjonat Modelarstwa [modelarstwo kartonowe]. Mimo to uważam, że platforma sama w sobie raczej słabo nadaje się do wymiany doświadczeń i interakcji z widzami. Takie cuda chyba bardziej w formie streamingu na Twitch'u. Sama logistyka przy kręceniu filmów i ograniczenia jakie funduje rozstawiony sprzęt do nagrywania jest wystarczająco twardym orzechem do zgryzienia. Według mnie plastikowcy mają dużo łatwiej. W przypadku kartoniarstwa, gdyby przyszło mi nagrać sesję ze sklejania, to przez większość czasu w obiektywie byłaby moja łepetyna albo pusta mata, bo sklejane części stale zmieniają swoje położenie w przestrzeni - przy formowaniu, dopasowywaniu itd. Jeżeli chcę żeby widz zobaczył to co chcę pokazać - muszę zagryźć zęby i pracować w wybitnie niekomfortowej pozycji. Mimo to zachęcam do spróbowania, bo lubię oglądać efekty Twojej pracy.

Pozdrawiam, Technick :piwo:
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Modelarstwo kartonowe na YouTube

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Newman pisze:W przypadku kartoniarstwa, gdyby przyszło mi nagrać sesję ze sklejania, to przez większość czasu w obiektywie byłaby moja łepetyna albo pusta mata...
Kamerę trzeba odpowiednio ustawić ;-)
Newman pisze:... bo sklejane części stale zmieniają swoje położenie w przestrzeni - przy formowaniu, dopasowywaniu itd.
A czym to się różni od szlifowania i dopasowywania powiedzmy jakiegoś plastikowego shortruna ?

Na pewno relacja z budowy kartonówki to serial na 1000 odcinków a na plastikowy model pewnie 50 by wystarczyło, choć gdyby nagrać to jako film pełnometrażowy to większość z widzów umarła by z głodu siedząc przed ekranem. :mrgreen:

Trzeba by to jakoś przemyśleć, zaplanować, napisać scenariusz a nie jedynie relacjonować robotę na żywo.

Podobno utworzenie filmiku prezentowanego na Tik Toku, który przyciągnie uwagę widzów to robota na długie godziny a filmik trwa kilkanaście sekund. Pierwsze 2 sekundy są ponoć najważniejsze. :D

Zaistnienie w sieci nie jest więc takie łatwe ale można próbować jeśli ktoś ma takie pragnienie. Na forum jest dużo łatwiej prezentować swoją pasję no ale to nie jest to już takie popularne no i nie przyniesie ewentualnych finansowych profitów, które są możliwe do uzyskanie na Youtubie albo Tik Toku, Choć tam to raczej moda i kosmetyki przynoszą pieniądze a nie mozolna papierowa robota. To taka dygresja bo nikt przecież nie napisał o monetyzacji tylko o popularyzacji ale ta pierwsza jest zdecydowanie bardziej w dzisiejszych czasach modna. Jak to powiedziała ostatnio moja córeczka ... Tata .. ale taki jest świat.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ