KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Wspaniała praca!!!
Tylko ta „drabinka/ harmonijka“ (przedostatnie zdjęcie - zabezpieczenie/ochrona przestrzeni między wagonami?) nie podoba mi się za bardzo – tak jak pamiętam, było to z płaskowników. Tu w modelu wygląda nieco za potężnie.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Henryk może mieć rację, rzuć okiem na to1, to2, to3 i szczególnie na to4. Chociaż w Twoim wypadku mogło to wyglądać inaczej.
Dopisek - i jeszcze takie coś to5, chociaż to już inne wagony.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Cześć "Chłopaki "!
Z tą drabinką, to macie całkowitą rację. To było moje pierwsze podejście do tematu. Ta, nieco potężna forma została wymuszona zastosowaną sprężyną. Mnie też efekt końcowy niespecjalnie przekonuje.
Nie miałem zupełnie pomysłu z czego to wykonać.... , chociaż mam jeszcze jeden "typ" :roll: i w sobotę zrobię drugie podejście....
Nie mniej dzięki za uwagi! :D
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Chyba sprawę komplikuje to, że pewnie musi to być demontowalne jak rozłączasz wagony do transportu/przechowywania? Zawsze były te elastyczne płotki montowane?
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Osobiście nie widziałem innych niż sprężynowe. Co prawda w modelu sprężynki nie muszą być elestyczne ale kwestia demontowania ich może być problematyczna. Spróbowałbym łączyć tak jak w realu. Czyli sprężyny na końcach przy wagonach powinny mieć haczyki wkładane w otwory w kątownikach przymocowanych do wagonów. Problemem będzie nie tyle wsuwanie haczyków w otwory co delikatnośtność sprężynek jeśli zostaną wykonane z miękiego drutu.
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Bry.
No panie banka super jak godajom u mnie na ten środek transportu. Kurde nie wiem czy dał bym radę takowy model ustrugać. Tak t3mać.
Pozdrawiam Piotr.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Czołem Panowie!
Nieszczęsna "drabinka" to płaskowniki i kątowniki połączone sprężynami. Na narożnikach wagonów są przymocowane małe kątowniki z otworami-gniazdami pod haki łączące "drabinkę" z wagonem.
Obrazek
Cała konstrukcja sprawia wrażenie delikatnej.
Przy tak małej formie (szerokość to 4 cm) uzyskanie elastyczności jest trudne do osiągnięcia. Trzeba zastosować jakieś kompromisy.
To jest moje drugie podejście do tematu i w moim odczuciu efekt jest "całkiem zgrabny".
Obrazek
Połączenie tego elementu z wagonami jest dosyć karkołomne, bo faktycznie ze względów transportowych nie może ono być przymocowane na stałe....

No dobra, to na tym kończymy wątek "podwójnej enki". :pice:
Modelikowe opracowanie uważam za bardzo udane i wdzięczne do wszelkich przeróbek. Szczególnie, że bytomska enka nieco się różni od tech jeżdżących w innych regionach Polski. Wagon 4n, czy tutaj 5nd nie jest chodliwym tematem wiec zapewne Panowie WYDAWCY raczej nie pokuszą się o jego wydanie. Miłośnikom starych tramwajów pozostaje zatem indywidualne podejście do tematu.
W tym miejscu powinna pojawić się galeria. Marzy mi się sesja foto w plenerze..... Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie.
Tymczasem sygnalizacyjnie:
Obrazek Obrazek
wagon 5nd - doczepa
Obrazek Obrazek
oraz komplecik...
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pierwotnie torowisko planowałem zrobić w łuku, by uzyskać efekt "dynamiki". Niestety teką opcję mocno komplikuje "drabinka".... zobaczymy....
Pozdrawiam! :papa:
Paweł
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 861
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Zdecydowanie lepiej wygląda drugie podejście, "płotek" wyszedł Ci delikatniejszy. Dobrze, że to przerobiłeś.
Zaś cały zestaw świetnie się prezentuje :spoko: . Mam nadzieję, że zobaczę go wkrótce na żywo. Dwa wagony wyglądają bardziej "naturalnie" jak dla mnie. W dodatku oba różne. Te stare cywile mają dużo uroku w sobie, a Tobie udało się go uchwycić. Gratulacje Paweł, super robota!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

jacob pisze: ndz wrz 03 2023, 0:34 ...W dodatku oba różne...
Nie kumam… Co to znaczy „różne”?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 421
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 108

Re: KONSTAL 2N I 5ND/na podst. MODELIK/1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Heniu, zgodnie z tematem, to są dwa różne wagony :)
Wagon silnikowy to konstal N (w wersji wąskotorowej 2N). Doczpa natomiast, to konstal 4ND (w wersji wąskotorowej 5ND). D - to doczepia....
ODPOWIEDZ