[R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

skarczew pisze: wt mar 26 2024, 22:38 No i wszystko jasne - nie skleiłeś oklejek wystarczająco starannie, operacja okazała się być zbyt trudna dla Ciebie. ;-) :lol:
No, w sumie na to wychodzi :D

Obejrzałem sobie właśnie mecz kopaczy nogą piłki, ale cały czas myślałem nad Fw. Kopacze fuksem się prześlizgnęli. I mnie się uda :mrgreen:

Ciekaw jestem jak się będą schodzić dalsze części.

Dziwię się tylko jednemu. To stary projekt. Wznowiony w ładnych kolorach. Dlaczego nie zweryfikowano aż takiej różnicy obwodów części/wręg?
Różnice milimetrowe są do przełknięcia. Czasem nawet mam myśl, że autor celowo projektuje luzy dla mniej wprawnych graczy. Ale tu jest za duża różnica.

Niemniej Halinka, mam pomysła :chytry:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

gk pisze: śr mar 27 2024, 0:08
Dziwię się tylko jednemu. To stary projekt. Wznowiony w ładnych kolorach. Dlaczego nie zweryfikowano aż takiej różnicy obwodów części/wręg?
Wydawnictwo dawno temu podzieliło się taką refleksją, że sklejanie modeli testowych podwyższa koszty całego modelu.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

messer pisze: śr mar 27 2024, 8:43 Wydawnictwo dawno temu podzieliło się taką refleksją, że sklejanie modeli testowych podwyższa koszty całego modelu.
Cena wprawdzie rzecz względna ;-) ale w stosunku do konkurentów mają je takie, jakby każdy model testowano dwa razy :haha:

Spieszę uprzejmie donieść, że oklejka w stronę dziobu i ogona pasuje należycie, a wręga do kolejnego segmentu wchodzi na wcisk. :zeby:

Obrazek

Obrazek

Może jeszcze będOM z tego ludzie. Choć trzeba wzmóc czujność.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 111
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 16:40
Lokalizacja: Sierpc
x 3

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ceva »

gk pisze: śr mar 27 2024, 17:26 wręga do kolejnego segmentu wchodzi na wcisk.
Czyżby to oznaczało,
że model jest opracowany metodą na dwie wręgi? :roll:
Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

Było smaszno i jaszmije smukwijne
Świdrokrętnie na zegwniku wężały.
Peliczaple stały smutnocholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...

GUZZISTI
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Ceva pisze: śr mar 27 2024, 19:49
gk pisze: śr mar 27 2024, 17:26 wręga do kolejnego segmentu wchodzi na wcisk.
Czyżby to oznaczało,
że model jest opracowany metodą na dwie wręgi? :roll:
W tym miejscu akurat tak.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ceva pisze: śr mar 27 2024, 19:49 Czyżby to oznaczało,
że model jest opracowany metodą na dwie wręgi?
:D Poza tymi trzema segmentami samolocik ma jeszcze ogon i wlot powietrza więc trudno powiedzieć, że jest projektowany na dwie wręgi. Niemniej faktycznie w tym elemencie są projektowane dwie wręgi. Rozwiązanie niecelowe wg mnie.
Tak to wygląda na rysunku:

Obrazek

Oczywiście wypuściłem już sobie ząbki.

Uważam, że wycięcie WPS-ów powinno nastąpić przed wklejeniem szkieletu, a nie po jak wskazuje instrukcja. Żeby to bezpiecznie zrobić trzeba dokleić sąsiednie segmenty. Moim zdaniem rzecz jasna.
Na czas przyklejania tylnego segmentu wsadziłem kliny, żeby unieruchomić kształt:

Obrazek

Potem są już zbędne, bo sklejone bcg segmenty są całkiem samonośne i kształt się trzyma.
Pewnie jeszcze nakleję na "podłużnicę" 1,5 mm podwyższenie. Planuję odkleić owalny element "podstawy" owiewki za pilotem od szkieletu i podnieść go o 1,5 mm do krawędzi oklejki:

Obrazek

Choć prawdopodobnie jest to operacja niepotrzebna, gdyż wydaje się, że to miejsce nie będzie widoczne pod owiewką. Folia kończy się bowiem znacznie wcześniej. Ale mimo to plan zamierzam wykonać.

No i przyklejony tylny segment. Tylna wręga pomniejszona, ząbki wypuszczone. Nie umiem na dwie wręgi :zeby: :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym krokiem będzie wycięcie otworów w segmencie kabinowym. Ciekawe czy trafią na właściwe miejsca wnęk :roll:
Dowiem się wkrótce :faja:

EDIT
Ceva, a z tym, że wręga wchodzi na wcisk, chodziło mi o to że pasuje obwodem do segmentu. Czyli jest dobra. Bo pomyślałem, że może przy składaniu wycinanki do druku pomniejszyli offsetowe kartki ze szkieletem. Ale nie. Nadal nie pojmuję dlaczego szkielet kabinowy jest tak pomniejszony :roll: . To znaczy rozumiem ale nie pojmuję :haha: :haha:
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Podziwiam Grzegorza że klei takie modele. Ja idę na łatwiznę i kleje modele samolotów tylko jednego autora, Marcina D. Możesz jeszcze raz opisać dokładnie i ze wszystkimi pikantnymi szczegółami jak na BCG kleisz segmenty na pasek. Ja się ciągle boję że jak mam bardzo dobrze na sucho dopasowane segmenty to mi BCG zrobi jakiś numer.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2773
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 735

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Mateusz Skałecki pisze: czw mar 28 2024, 9:47 Możesz jeszcze raz opisać dokładnie i ze wszystkimi pikantnymi szczegółami jak na BCG kleisz segmenty na pasek
To nic nadzwyczajnego :) ale ok, przy najbliższej okazji - pewnie przy ogonie, bo to jakieś zdjENcie trzeba zrobić. Tak chyba najlepiej się opisze.

Tymczasem wyciąłem dziury w poszyciu. Pacjent zdaje się przeżył, choć przez dwie warstwy kartonu to było trochę rzezania ;-)
Jeszcze przed retuszem krawędzi:

Obrazek

Obrazek

I wetknięty środek. Wydaje się, że da się dobrze dopasować. Tak, że jest nadzieja na cdn :mrgreen:

Obrazek

Obrazek
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
gumis666
Posty: 110
Rejestracja: sob maja 21 2005, 17:59
Lokalizacja: sztum
x 28

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gumis666 »

Ty to nawet zepsutego w fazie projektowania modelu nie potrafisz zepsuć. :haha:
Mam nadzieję że doprowadzisz go do końca💪
Kleje bo lubię!!! :D
haydee
Posty: 11
Rejestracja: wt lut 13 2024, 11:11

Re: [R] Focke-Wulf Ta-183 (MPM/Answer 1/33)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: haydee »

Cześć, też go właśnie składam ale w wydaniu Quest. Trochę mnie właśnie kłopotało to wycięcie elementów na poszyciu i jak to się złoży ze szkieletem kadłuba ale patrząc na twoje fotki pocieszyłem się, że powinno być ok. Podglądam dalej.
ODPOWIEDZ