[Dyskusja] Autocad, Corel oraz inne programy 3d*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

Awatar użytkownika
marcin
Posty: 72
Rejestracja: czw kwie 17 2003, 2:00
Lokalizacja: New York

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marcin »

To jest robione w autocad 2004 i jeszcze dalekie od ukonczenia.
Worowo Train Station
pifko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pifko »

jeszcze jedna stronka o autocadzie, wiele tekstur do ściągnięcia, i alfabetyczny spis komend do AC

http://www.piwosz.cad.pl/


PS. wielkie dzięki dla Ewy, niezła stronka - siedze na niej od rana, a jest 20.00 :)
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

Jari ciężko jest powiedzieć jakich programów używać. Zresztą wydaje się, że ten temat był już wielokrotnie wałkowany. Osobiście wydaje mi się, że musisz popróbować i wybrać takie narzędzie jakie będzie Ci sprawiać najmniej problemów.
Napewno potrzebne by było coś z grafiki wektorowej np. CorelDRAW lub Ilustrator. Jeżeli masz zacięcie artystyczne, trochę umiejętności i dostęp do tabletu to świetne efekty przy kolorowaniu modelu na komputerze da Ci użycie Photoshopa lub Gimp'a. Jeżeli chcesz tworzyć obiekty 3D to też masz ogromny wybór Rhino, 3ds Max, Wings i multum innych. Jeżeli chcesz rozwijać bryły to też możesz użyć Rhino, Tenkai, Pepakury, specjalnych pluginów do różnych programów. Część programów jest darmowa (i posiadają przy tym spore możliwości - Gimp, Wings), reszta zaś ma zazwyczaj swoje wersje demonstracyjne, lub darmowe z ograniczeniem używacia przy niekomercyjnej pracy. To co powyżej opisane to zaledwie maleńki wycinek istniejącego oprogramowania (wydaje mi się, że raczej ten najbardziej znany ogółowi zainteresowanych tematem). Programy te najłatwiej kupić jako wkładki do różnych magazynów lub ściągnąć ze stron producentów.

linki do tutoriali dotyczących Rhino
http://www.max3d.pl/forum/viewthread.php?tid=9690
dział forum max3d.pl o Rhino
http://www.max3d.pl/forum/forumdisplay.php?fid=80
pifko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pifko »

Czy jest w Corelu możliwośc pociągnięcia Łuku przez kilka punktów, bądź prostej wyedytowanej później w krzywą - coś jak polilinia w Autocadzie ??

Jeżeli ktoś wie, prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
wokram
Posty: 137
Rejestracja: czw paź 23 2003, 23:08
Lokalizacja: z huty, tej nowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wokram »

mam pewne watpliwości, ale chyba najbardziej zbliżona będzie krzywa Beziera - jeżeli jej części będą odcinkami to otrzymasz łamaną taką jak polilinia, jeżeli będą krzywymi to otrzymasz coś jak splajn
pifko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pifko »

Niestety próbowałem i jajo z tego - ładna łamana wychodzi przez punkty - ale nijak tego nie można potem na krzywą wyedtytować, tak żeby przykleiła sie do wyznaczonych punktów po najnajkrótszej drodze. Można przerobić prostą na zakręty i użyć opcji "smooth" ale wyniki tego są zatrważająco nieobliczalne. Trzeba bedzie kombinować zaś jak koń pod góre i zapisać prace Corela w formacie Autocada i tam ową krzywą (przechodzącą przez 152 punkty :lol: ) dodać. Ale jeśli ktoś zna prostrze rozwiązanie niech pisze - będe wdzieczny.
Torg20

Tu projektuje i wykonuje

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Torg20 »

Z nalepszych programów do projektowania według mnie jest Autodesk Inventor.Goronco polecam go.
Tanatos Doom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tanatos Doom »

Co do AutoCada to mam z nim wiele dobrych chwil spędzonych (5 lat polibuda). Uważam że jest to program dobry i lekkie wprowadzenie jakie można znaleść w tutorialach daje wszystko co trzeba. Wystarczy tylko troche poczytać. Ostatnio potrzebowałem wykonać wizualizacje projektu (oświetlenie latarnii, materiały, tekstury, itp "żeby było jak naprawdę"), posiedziałem na helpem (F1) ;-) i się po paru razach nauczyłem. ale nawet mi nie przyszło do głowy żeby go do modeli wykorzystać. Chyba musze Forum mocniej poczytać
rado
Posty: 149
Rejestracja: czw lip 15 2004, 11:55
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rado »

pifko pisze:PS. Pytanie o AutoCAD - czy można zmienić liczbe standardowych "uchwytów" przy tworzeniu łuków z 3 na więcej ?? (jeśli tak to gdzie ?
Dla łuku niestety nie można.
Wacek
Posty: 69
Rejestracja: pn cze 21 2004, 21:03
Lokalizacja: Skoczów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wacek »

W pracy mam program Solid Edge.
Jest w nim taka aplikacja która pomaga przy projektowaniu części wygiętej z blachy, konkretnie można w 3d narysować element o dowolnej grubości, dowolnie pogięty, porobić w nim dziury i on je rozwija, ale nie radzi sobie z przetłoczeniami ( tam gdzie materiał ma odkształsenie plastyczne) oraz nie przyjmie zagięcia bez zaokrąglenia.
Program jest piekielnie drogi (około 7500 USD) ale za to prosty w obsłudze. Jak ktoś ma dostęp to polecam. Kolorowanie elementów w innym sofcie (eksportuje pliki 2d i i widoki 3d do .bmp i .jpg)
ODPOWIEDZ