Nasze narzędzia, techniki i materiały......

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

Nasze narzędzia, techniki i materiały......

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

Czytając i przeglądając Forum zauważam bardzo często iż w zapytaniach i relacjach chodzi o jakiś materiał, technikę, czy też narzędzie. Zatem proponuję utworzenie w tym temacie zrzutki wszystkiego co wiemy i stosujemy. Proszę równocześnie o nierobienie z tematu kłótni o wyższości tego nad tym i vice versa. Niech każdy napisze czego używa i jak co robi, niech w tym temacie będą zadawane pytania co jak zrobić i w końcu może sami stworzymy sobie poradnik do którego będzie można sobie sięgnąć i sprawdzić co z czym się je. jak są jakieś pomysły odnośnie tego tematu to też zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam Olek

PS Panowie Moderatorzy może się da temat przykleić ??
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

Płyny do kalek.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

No to pierwszy wpis techniczny. Stosuję dwa rodzaje płynów do nakładania kalkomani Microscale (niebieski i czerwony), oraz Gunze. Mogę powiedzieć tylko tyle iż nie da się stosować tych płynów zamiennie, raz działa jeden raz drugi, np. gunze dobrze sprawdzał mi się w kalkach firmy Fine Molds, a microscale je niszczył. No i oczywiście pod kalki zawsze podkład błyszczący żeby uniknąć srebrzenia się filmu kalkomani.

Pozdrawiam Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Olek ... podaj teraz linka do istniejącego już od czasu powstania Kartonwork działu ABC .
Albo , jeśli chcesz utworzyć nowy dział ABC / bo dwa to dwa razy więcej niż jeden / , zaczniemy dyskusję po raz dziesiąty na nowo ... hej
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

Faktycznie istnieje ABC, ale wielu z nas cały czas znajduje coś nowego, wielu szuka czegoś. A zainspirował mnie do tego tematu Wujkowy opis budowy Jeep`a. Więc proszę wypowiedzieć się przyda się lub nie jeśli nie zamykamy i po sprawie jeśli się przyda to chwała tym którzy coś napiszą. Ja staram się nabieżąco uczy się czegoś nowego, dlatego chętnie słucham wszystkich wookół.

Pozdrawiam zaciekawiony co z tego wyniknie Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Tylko mnie źle Olku nie zrozum ...
Wiele myślałem czy nie popracować troszkę "dla ogółu" odnośnie technik różnych modelarskich , wątek nawet prowizoryczny , osobny , założyłem / tak jak Ty teraz / . To się nazywało bodajże " O wycinaniu , klejeniu ... i takich tam innych " , już nawet nie pamietam .
Ostatnio doszedłem do osobiście bardzo prywatnego wniosku .
Tamto podejście było zbyt praco i czasochłonne , musiałbym przestać kleić modele . A chciałbym choć jedną relację wreszcie doprowadzić do końca . Wiec inaczej to zrobiłem .

Nieprzypadkowo w " Willysie Jeepie " na jednym z pierwszych zdjęć ... znów pokazałem czym wycinam i czym kleję .

Dzięki temu mniej budzącemu kontrowersji i prowokującemu do wiecznych dyskusji na temat wyższości ........ nad ....... , można się naocznie przekonać że oczywistym jest :

- dlaczego wycięte elementy ma takie wystrzępione i krzywe - aha pokazał czym wycina więc jasne ,

- dlaczego wszędzie widać brudne ślady kleju i wykrzywione detale - aha pokazał czym klei więc jasne ,

- dlaczego retusz mu beznadziejnie wychodzi , aha pokazał czym retuszuje więc jasne .

Dyskusja zbędna . Kto zechce przejmuje wybraną technikę bo na własne oczy widzi efekty .
Wiekszość z nowych użytkowników ogląda RELACJE nie zaglądająć wcale do działu ABC . I dlatego właśnie tak może się uda więcej modelarzom przekazać niż w inny sposób .

Ps. Jeśli Cię Olku coś w relacji Wujka / czy innych / interesuje , pytaj myślę że to będzie jak najbardziej na miejscu ... hej :)
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Dodam jeszcze , że w podobnym ceju założyłem temat(o tutaj), ale jakoś bez echa przeszedł... :(
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

Re: Płyny do kalek.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Olek_Bytom pisze:No to pierwszy wpis techniczny. Stosuję dwa rodzaje płynów do nakładania kalkomani Microscale (niebieski i czerwony), oraz Gunze.
To ja bym miał pytanie, Gunzo robi dwa rodzaje (przynajmniej o tylu ja wiem) płynów> Jeden to Mr.Mark Softer, a drugi to Satter ( jakoś tak, skleroza, akurat mi nazwa wyleciała z głowy). Z tego co czytałem na innym forum, to w sumiewystarcza tylko ten drugi płyn, mógłbyć coś o tym napisać?

Osobiście miałem kontakt tylko z płynami ModelMastera, ja na nie nie narzekałem, ale inne osoby uważają, że są to najgorsze z płynów ułatwiających kładzenie kalkomanii.

gulus
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

Re: Płyny do kalek.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

gulus pisze:To ja bym miał pytanie, Gunzo robi dwa rodzaje (przynajmniej o tylu ja wiem) płynów> Jeden to Mr.Mark Softer, a drugi to Satter ( jakoś tak, skleroza, akurat mi nazwa wyleciała z głowy). Z tego co czytałem na innym forum, to w sumiewystarcza tylko ten drugi płyn, mógłbyć coś o tym napisać?

Osobiście miałem kontakt tylko z płynami ModelMastera, ja na nie nie narzekałem, ale inne osoby uważają, że są to najgorsze z płynów ułatwiających kładzenie kalkomanii.

gulus
Muszę dziś sprawdzić na modelarni nazwę, napewno żółto/zielona etykieta z zieloną zakrętką. Tego używam do kalek japońskich :roll: jakoś lepiej mi działa (nie pytać nie wiem czemu), a Microsola do innych kalek i też doświadczalnie nie zawsze obydwa czasem wystarczy tylko jeden.

Pozdrawiam Olek

PS Odpowiedzi z opóźnieniem bo nie mam netu w domu :cry:
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Ten z zieloną nakrętką to Softer, mam go od kilku dni, jeszcze nie sprawdzony w działaniu.

gulus
Obrazek
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

gulus pisze:Ten z zieloną nakrętką to Softer, mam go od kilku dni, jeszcze nie sprawdzony w działaniu.

gulus
Tak sprawdziłem to zielone to faktycznie Mr Mark Softer, fajnie rozmiękcza kalkomanie.

Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
ODPOWIEDZ