Nasze narzędzia, techniki i materiały......

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

Wujek Andrzej pisze:Tylko mnie źle Olku nie zrozum ...
Olek zwierzem gruboskórnym jest więc spokojnie, a na dodatek ma oślą naturę więc, skoro ktoś wykazał jakieś tematem zainteresowanie to pozwolę sobie kontynuować. Tym bardziej, że w dziale ABC są obecnie tematy głównie dla Modelarzy zajmujących się modelami kartonowymi, a ja plastikowy jestem (choć w modelarni którą prowadzę Kartonowcy też są, bo to przecież też Modelarstwo i to przez duże M) i skoro tak jest z ABC jak jest to ja tutaj pocichutku pod nosem Moderatorów sprubuję coś niecoś od czasu do czasu napisać. A z drugiej strony Wujka jak najbardziej do dyskusji zapraszam, gdyż każdy kto Wujkowe dokonania zna powienien z wiedzy wyżej wzmiankowanego korzystać.

Pozdrawiam pełen optymizmu w rozwój tematu Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: Nasze narzędzia, techniki i materiały......

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Olek_Bytom pisze: PS Panowie Moderatorzy może się da temat przykleić ??
Na pewno, ale dlaczego w tym dziale? A wracając do meritum - dział ABC został niejako zapomniany. Przypomnijcie sobie jego powstanie i dyskusje nad tym co i jak tam wstawiać. Dlatego w tym momencie nie zgodzę się z Wujkiem - w relacjach z budów jest przeważnie "wyższa szkoła jazdy". A artykuł do ABC to mają być naprawdę podstawy, bez dołowania początkujących, opisane przystępnie i klarownie.
Poza tym chciałbym wiedzieć o czym mowa na przykład z tymi płynami - czarna magia czy jak? Czy muszę czekać aż ktoś pokaże to w relacji z budowy?
To takie moje przemyślenia. Olek - pisz teksty. Jeśli będą już przedyskutowane i gotowe - na pewno trafią do ABC.
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

Re: Nasze narzędzia, techniki i materiały......

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

kierownik pisze: Na pewno, ale dlaczego w tym dziale? A wracając do meritum - dział ABC został niejako zapomniany. Przypomnijcie sobie jego powstanie i dyskusje nad tym co i jak tam wstawiać. Dlatego w tym momencie nie zgodzę się z Wujkiem - w relacjach z budów jest przeważnie "wyższa szkoła jazdy". A artykuł do ABC to mają być naprawdę podstawy, bez dołowania początkujących, opisane przystępnie i klarownie.
Poza tym chciałbym wiedzieć o czym mowa na przykład z tymi płynami - czarna magia czy jak? Czy muszę czekać aż ktoś pokaże to w relacji z budowy?
To takie moje przemyślenia. Olek - pisz teksty. Jeśli będą już przedyskutowane i gotowe - na pewno trafią do ABC.
Dlaczego w tym dziale, no właśnie tu można przedyskutować sprawę przedstawić opinię itp. Poza tym jest to chyba najczęściej oglądane miejsce na forum.
ABC zapomniane, chyba tak i praktycznie jest ono dla tych którzy chcą poznać podstawy.
Pisanie tekstów, dobry pomysł ale spytaj Fojera co zemnie za leniwiec, toć byś z batem musiał nademną stać.
Płyny do kalkomani są specyfikami pomagającymi w nakładaniu tychże, czyli są płyny pod kalkę (łatwiej ją prawidłowo umiejscowić, a po wyschnieciu kalka lepiej trzyma) i drugie na kalkę (lepiej się kalka układa, płyn ją rozmiekcza, dzięki czemu wchodzi w rowki, ładnie układa się na obłościach). A poprawdzie można je zazwyczaj stosować zamiennie raz pod a raz na kalkomanię, zagmatwane prawda, to też jest właśnie powód dla którego temat jest umieszczony tutaj.

Pozdrawiam Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

To ja z innej beczki :)

Zawsze miałem problemy z dutami, tymi co mają być dłuższe od szpilek, ale w miare sztywne ( te grubsze miedziane są podobne, ale zawsze miałem problem z ich prostowaniem :) )

Ostatnio kupiłem w kwiaciarni druty ok 1mm dość plastyczne, ale jednocześnie wystarczająco sztywne (choć za bardzo nie są). chodzi o takie druty do robienia wiązanek, 40cm kawałek za ok 5 groszy/sztuka. Na razie użyłem do P11 (te zastrzały co idą od podwozia do środka kadłuba - szablon X6 w nowym MM :) )
Awatar użytkownika
Leliwa
Posty: 31
Rejestracja: śr kwie 07 2004, 14:53
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Leliwa »

Witam
Skoro piszecie o płynach do kalek, pdzielę się własnym doswiadczeniem.
Najtańszym płynem do jkalek i dającym znakomite wyniki jest Esencja Octowa /broń Boże sstuc słój w czasie niesienia po zakupie do domu, smród octu jest przeraźliwy i długo się trzyma/
W małym naczyńku należy przygotować miksturę,
60% esencji, reszta wody.
Należy tylko sprawdzić odpad z kalki czy się nie rozpłynie.
Kalkę tapowaniem , delokatnie pędzelkiem wbijać w podłoże. wynik gwarantowany.
Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
Hellios
Posty: 165
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 19:34
Lokalizacja: Luzino
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hellios »

Ja chciałbym tylko powiedzieć, że w podobnym celu założyłem swój temat "Warsztat modelarski..." szkoda by było rozbijać cenne porady po dwóch topicach, tym bardziej, że coś już udało mi się już tam zebrać...
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Można zmienić temat tego wątku na dotyczący plastików. "Warsztat..." Helliosa mógłby natomiast być o kartonówkach.
Awatar użytkownika
Hellios
Posty: 165
Rejestracja: ndz lut 08 2004, 19:34
Lokalizacja: Luzino
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hellios »

Chociaż na pewno duża część narzędzi powtarza się w obu tych gałęziach modelarstwa, to możnaby to uznać za rozwiązanie... Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gulus
Posty: 1245
Rejestracja: sob maja 24 2003, 22:22
Lokalizacja: Ełk, mazury

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gulus »

Co do mikstury octowej, to może być ona stosowana jako płyn pod kalkomanię. Płyny na kalkomanie są inne, nie wiem, czy można je zamienić czymś innym.
Kolejna uwaga, to taka, żeby kalkomanie nakładać zawsze na powierzchnie błyszczące - model-farba - lakier błyszczący (ewentualnie jego zamiennik - płyn do podłogi) - lakier o poprawnym połysku ( mat, półmat, błyszczący, ale bez zamienników).

gulus
Obrazek
Olek_Bytom
Posty: 135
Rejestracja: ndz sty 04 2004, 14:44
Lokalizacja: Bytom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Olek_Bytom »

Hellios pisze:Ja chciałbym tylko powiedzieć, że w podobnym celu założyłem swój temat "Warsztat modelarski..." szkoda by było rozbijać cenne porady po dwóch topicach, tym bardziej, że coś już udało mi się już tam zebrać...
No właśnie stąd moja prośba, żeby taki temat przykleić wtedy wiadomo jest on zawsze na wierzchu i niema problemu jak się coś chce dopisać ewentualnie sprawdzić co nowego w świecie. Ja niestety twojego tematu nie widziałem bo mój staż na forum jest stosunkowo krótki.

Pozdrawiam szukając wyjścia Olek
Tak wiele modeli, tak mało czasu
ODPOWIEDZ