*[Relacja/Okręt] Biała Aurora

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ZzB
Posty: 252
Rejestracja: śr paź 15 2003, 11:57
Lokalizacja: Reda k/Gdyni

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZzB »

Kemot pisze:Długo zastanawiałem się, czy kontynuować ten wątek.
Ufff...
Nie dość, że nowego wicepremiera nam sprawiono, to jeszcze to...
Nie strasz ino klej.
Wyborcy zagłosują... liczbą otwarć relacji.
Pozdrowionka
ZzB

..no bo skończyłem zamiatać pierwszą połowę pierwszej płyty...odsapnę nieco... i skończę drugą połowę pierwszej.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Prace wykończeniowe podestu trwają nadal. Jako pierwsze w "bój" poszły relingi klejone (po raz pierwszy przeze mnie) na prowizorycznej ramce. Ramkę musiałem przypiąć pinezkami do deski, gdyż przy nawet delikatnym naciąganiu kolejnych drucików, konstrukcja odkształcała się. Druty po prostu przyłapywałem na SuperGlue. Musze jednak zagłębić się w tematykę klejenia relingów na szablonach bo nie do końca jestem z nich zadowolony.
Na gotowym podeście w zbliżeniu widać, że kule są mało kuliste... ale nie mam zamiaru tego zmieniać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następne zdjęcie to drobiazgi uzupełniające wyposażenie podestu.

Obrazek

Pozostało jedynie skleić 5 sztuk schodni. Dodatkowo dorzuciłem na "taśmę" 2 sztuki, prowadzących z pokładu głównego na dziobowy, które wcześniej nie skleiłem. Czyli razem 7 sztuk. Poniżej etapy klejenia takich drobiazgów. W pierwszej kolejności przyklejam stopnie tylko do jednego boku, klejem w sztyfcie. Spoina jest bardzo delikatna, więc następnie wzmacniam ją SuperGlue. Oczywiście wszystko kleję przy wykorzystaniu szkła powiększającego. W tym etapie nie przejmuję się zbytnio prostopadłością płaszczyzny stopni do boku schodni. Ważne aby zachować równomierny rozkład i nachylenie stopni. Dopiero potem (po wzmocnieniu spoiny klejem cyjnoakrylowym) prostuje stopnie (chyba, że któreś są wybitnie krzywe, wtedy należałoby je delikatnie wyprostować przed SuperGlue). Następna czynność to przyklejenie 2 boku. Nie od razu do wszystkich stopni, lecz tylko do skrajnych. To najtrudniejszy moment w klejeniu elementu. Również stosuje tutaj klej w sztyfcie, który bez problemu pozwala wykonać poprawki (oderwać elementy i przykleić na nowo). Dalej ponownie SuperGlue na skrajne stopnie (czerwone linie). Potem to już tylko poziomowanie wewnętrznych stopni (czarne strzałki wskazują wyraźnie które należy poprawić) i łapanie ich kropelką Cyjanoakrylu. Stopnie gotowe :-) Do pełni szczęścia brakuje jeszcze relingu na tym dużym podeście i poręczy w schodkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Na ostatniej miniaturce zobaczyłem drabinkę opartą o brzeg monety...
Już miałem dostać zawału gdy po otwarciu zdjęcia okazało się że to jednak nie może być brzeg monety...

Kemot - przez Ciebie żyję o jakieś 20 minut krócej ;P
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Po uporaniu się z relingami na podestach wreszcie mogłem wkleić element na kadłub. Nie jest to prosta sprawa, gdyż nadburcia Aurory zwężają ku górze i aby "wcisnąć" podest, musiałem lekko rozchylać nadburcia (co mogło spowodować załamanie się kartonu przy linii pokładu). Ażurowane podesty są na razie tyko położone, gdyż chcę mieć większa swobodę ruchu przy mocowaniu schodni z pokładu głównego na pierwszy poziom. Przykleiłem tylko kompas, koło sterowe i jakiś drobny detal.

Mam jeszcze kłopot z wielkością spoin przy budowie relingów. Po pomalowaniu widać gdzieniegdzie duże krople kleju. Nie wiem co jest nie tak, ale jak podczas klejenia zastosuje niewielka kropelkę SuperGlue to potem, w trakcie odcinania czy kształtowania konstrukcji, zdarza mi się często, że słupki odpadają. Dlatego nakładam kleju nieco więcej. Być może to przyczyna kiepskiego kleju, sam nie wiem.

Obrazek
Obrazek
pzdr
Kemot
Highlander
Posty: 156
Rejestracja: śr sty 25 2006, 12:21
Lokalizacja: Zakopane/Bxl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Highlander »

Mam ten sam problem z relingiem :(
Chciałem zapytac, czy reling wykonany jest na szablonie i malowany przed montażem?
Zbyt duże krople kleju przypalam lutownicą po zamocowaniu relingu na miejsce, potem zwykle trzeba kleic jeszcze raz, więc nie jest to sposób doskonały.
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Reling wykonany na szablonie (szablon widać na wsześniejszych zdjęciach). Potem jest przycinany i formowany. Malowanie juz po przyklejeniu do pokładu.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1054
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Bardzo, bardzo efektowne wykonanie. Ciagle nie mogę przeżałować tych nie wyciętych gretingów, rozumiem Twoje argumenty przemawiające za ich nie wycinaniem,ale nie zmienia to mojego przeświadczenia, że ten pomost wyglądałby jeszcze bardziej fantastycznie.
Edmund_Nita
Posty: 2057
Rejestracja: pt sie 29 2003, 11:06
Lokalizacja: Koszalin
x 8

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Edmund_Nita »

No i niech mi ktoś powie, że te stare okręty nie są piękne...

Tomku, strasznie mi się podoba... Tak trzymaj...

Pozdrawiam,

Edmund
Awatar użytkownika
cygielski
Posty: 212
Rejestracja: czw sty 29 2004, 16:39
Lokalizacja: Czikago

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cygielski »

Co do gretingów, to chyba jednak lepiej nie wycinać. W skali 1:200 jedno "oczko" miałoby maksymalnie jakieś 0.2 mm szerokości. To co wydrukowane to tylko artystyczna wizja projektanta (ładnie wygląda, ale zupełnie nie w skali -- gdyby było, marynarzom nogi by wpadały w 20 centymetrowe dziury).
Pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

cygielski pisze:co wydrukowane to tylko artystyczna wizja projektanta (ładnie wygląda, ale zupełnie nie w skali.
Tego właśnie nie rozumiem. Skoro takie elementy jak greting mają pozostać tylko wydrukowane to dlaczego nie narysować ich w rzeczywistej skali?
Kemot, nie mogę wyjść z zachwytu jak oglądam Twoją pracę, a od tych równiutkich okienek świetlików to normalnie oczu nie można oderwać.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
ODPOWIEDZ