Polski sprzęt i pojazdy II RP.

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

A całkiem na upartego to francuskie Ft-17 , również nie wymienione , na stanie Armii Polskiej były w 1939 r.

Nie w barwach polskich ale MODELIK / chyba / też to wydał ... lub coś podobnego Grzesiu . Malarze mogą przemalowywać .

Pozdrowienia Wieluńskie hej . :usmiech:
Awatar użytkownika
Grzegorz Nowak (W)
Posty: 242
Rejestracja: wt cze 03 2003, 23:47
Lokalizacja: Łódź-Wieluń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz Nowak (W) »

Modelik Jędruś to puścił ino tylko Russskie Reno - czyli ruską wersję R 17, naszą polską i to w barwach polskich masz z GPM - tą wersję z prowadnicą na torach, a poza tym stary MM z R 17 z pieknymi fioletowymi gasiennicami...
pozdrawiam!
nie każdy święty garnki lepi
cieciwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cieciwa »

No wlasnie, popatrzcie sami na to co wymieniliscie ....
Troche pojazdow, no teraz doszlo jeszcze kilka parowozow.
Ale co z artyleria ? poza boforsem p-panc, 75-ka Shneidera i 152 z Helu nie ma nic.
Z mniejszych pojazdow rowniez w zasadzie nic niema.
[PF508/518/; PZInz 302/303; PF 614 itp.]
Zreszta z ciezarowymi takze nie jest tak wesolo, jest kilka tych najbardziej znanych o innych - rownie znanych jak chocby Saurer jest cisza ...
Teraz Kierownik projektuje CWS-sanitarke.
A co z pojazdami takimi jak np.PZInz 202, 222,322 ?
Wiem, zaraz sie odezwa glosy, ze moge sam zaprojektowac. totez to robie [moje wypociny z C2P jak na razie niespecjalnie przedstawiaja sie elegancko, ale mam nadzieje, ze niedlugo bede sie mogl pochwalic calym modelem].

Dlatego tez pytalem co stoi na przeszkodzie w pojawianiu sie takich modeli : niechec wydawcow ? brak planow? czy brak zainteresowania nimi?
Bo jak obserwuje rynek modelarski, to "germanofile" maja az zatrzesienie modeli ...
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

cieciwa pisze:Bo jak obserwuje rynek modelarski, to "germanofile" maja az zatrzesienie modeli ...
To akurat wydaje się być prostym do wytłumaczenia. Przez całe powojenne półwiecze był zakaz wydawania czegokolwiek na temat broni i armii hitlerowskiej. Teraz rynek musi odreagować. A że tematów to oni przysporzyli sporo, to i trwa to tak długo. Ale są już pierwsze jaskółki przesytu. Myślę że niedługo proporcje tematyczne zostaną przywrócone do prawidłowych wymiarów. Przykładem niech będzie okrętownictwo. W ostatnich latach wydano bez mała wszystko co pływało pod polską banderą. Niektóre jednostki nawet w kilku opracowaniach.
Ostatnio zmieniony wt lip 20 2004, 9:51 przez Jeta, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

cieciwa pisze: znanych jak chocby Saurer jest cisza ...
Teraz Kierownik projektuje CWS-sanitarke.
A co z pojazdami takimi jak np.PZInz 202, 222,322 ?
Kłamczuchu! Sanitarka dawno już jest skończona - jest w fazie sklejania. Projektuję już coś innego. Ale nie wszystko na raz!
A dokumentacji do staroci jest ogólnie mało.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Więc jednak Grzesiu był ten Ft - 17 / Russkij Reno / .
O Ft z GPM zapomniałem bo całą serię " Polski Wrzesień " odsprzedałem zanim GPM ten czołg wypuścił ... :(

Cieciwa ... brak dokumentacji i dostępu do niej a także "niechęć do rodzimego " , o czym o ile pamiętasz pisałem w innym wątku , powoduje umiarkowane raczej zainteresowanie . Projektanci z wiadomych powodów nie podejmują się projektowania modeli z lukami w dokumentacjach .

W wielu przypadkach brak ocalałych egzemplarzy również .

Dodatkowo dochodzi jeszcze fascynacja nowoczesną techniką . Uważam że dopiero z wiekiem przychodzi zainteresowanie starociami .
Wujek wychodzi z założenia że nie kleiłby modelu np. pojazdu który został wyprodukowany parę lat temu ... bo może go zobaczyć na ulicy , dajmy na to .
Stara się kleić to o zobaczenie czego trudniej nieco . Oczywiście to podejście bardzo osobiste i indywidualne.

Świetnie byłoby gdyby ktoś jednak "zabrał się" za prototypowe pojazdy i konstrukcje / nie tylko militarne / z okresu II RP ...

A tak na marginesie i nie bardzo w temacie :

Zauważyłem Cieciwa że ciągnie Cię do projektowania ... :) .
To podpowiem "coś" o pojeździe który u Wujka , gdyby był projektantem a nie jest , zajmowałby priorytetowe miejsce na liście ...

Widziałeś kiedy TRAKTOR . Taki Polski . Z wielkim kołem zamachowym , tłokiem w silniku wielkości nieomal wiaderka , nawet bez opon w kołach - tylko obręcze z poprzeczkami .

TEMAT DZIEWICZY . ALE JAK WDZIĘCZNY I EFEKTOWNY .
PRZEMYŚL POWAŻNIE .

Wujek Andrzej pozdrawia . Wujek który pomysłami jaki model z kartonu można opracować i zrobić łatwo i efektownie ostatnio dzieli się ... niezbyt często .
Ostatnio zmieniony wt lip 20 2004, 10:35 przez Wujek Andrzej, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Jeta pisze:przyspożyli
Tadziu ! :oops:
Awatar użytkownika
Jeta
Posty: 980
Rejestracja: ndz mar 02 2003, 13:12
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jeta »

Co więcej Jasiu, nawet przez chwilę się zastanawiałem jak się to pisze. Lenistwo wzięło górę i nie chciało mi się spojrzeć do słownika. Skojarzyłem ze spożywaniem i oto rezultat. Jeszcze trochę pracy na forum a stanie się to standardem. Zresztą czasem trzeba dać satysfakcję innym ..... :)
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

A może Kierowniki , obu pokoleń , tego TRAKTORA by ... popełnili ?
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Taki Ursus albo Lanz od dawna mnie męczy! masz Wujku planiki?
ODPOWIEDZ