MAZ-543 (30-lat historii...)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Aaa.... Teraz rozumiem... Świadomie napisałem SYSTEM bo jest to właśnie system zwalczania „wszystkiego” co wleci, naruszy granice kraju... A dokładniej gąsienicowe S-300, kołowe S-300 PMU na MAZ-ach, S-300 PMU na naczepach z ciągnikiem KRAZ, wozy dowodzenie i zabezpieczenia łączności, stacje rozpoznania i naprowadzania, stacje wykrywania, itd. A w oddali wariant gąsienicowego kompleksu BUK-M1, i TOR... To wszystko to system obrony powietrznej kraju...
Ustawienie oczywiście jest dowolne i w takiej konfiguracji, w tak bliskiej odległości raczej nie możliwe do spotkania.

Gulus...głowa do góry z tym co mam dalibyśmy radę, co tam, damy radę narysować, i wykonać każdy z tych wózków...
:-))
Ryszard Borowiak
Posty: 46
Rejestracja: wt lis 11 2003, 17:01
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard Borowiak »

Czyżby szykowała się jakaś modelarska dokumentacja lub modele tego systemu ?
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Najpierw będzie to samo podwozie bazowe MAZ-a, a potem zabudowy.... Rama jest o tyle „szczęśliwa”, że można ją dowolnie wydłużać aż do wariantu 12x12, zmienia się tylko kształt kabiny, a w nowszych wariantach ze względu na ogólne uproszczenie jest wręcz „pudełkowata”... :-)
Pewna ilość „samodziełek” leży i czeka od lat, to, czemu nie miałbym się nimi podzielić...?...
Obrazek
Awatar użytkownika
tompac [TK]
Posty: 120
Rejestracja: sob gru 27 2003, 15:16
Lokalizacja: [TK] Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tompac [TK] »

hmmm, Buk i Tor do samoobrony ? :shock:

nie odświezyłem strony przed napisaniem przez Grzegorza co to "system" i .... ;)

nie czytałem o przypadkach wystepowania w tych samych jednostach wersji gąsienicowej i kolowej S-300
klejący niepraktykujący (z braku czasu) :evil:
zaczynam praktykować :twisted: to już znowu historia :evil:
jaki na warsztacie :twisted::twisted::twisted: już dawno w odstawce :evil:
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

No i pewnie nie przeczytamy :-)... Kompleks S-300 gąsienicowy (wprowadze zmianę w nazewnictwie żeby nie mieszać...), i S-300 PMU na nośniku kołowym oprócz tego że starają się zestrzelić w zasadzie wszystko co lata (za ROSOBORONOEKSPORT...hihihi) mają jednak inne nieco przeznaczenie pomimo że oba są kompleksami mobilnymi... Do tego nazywany, zestaw naczepa z S-300 PMU na ciągniku marki KRAZ (rónież BAZ...obecnie BZKT...), wariantem dla ubogich, także ma nieco inne zastosowanie bojowe ze względu na mniejszą mobilność i dłuższy czas rozwinięcia....(wieża Babel...)

To wszystko razem z BUK M1 i TOR tworzy system obrony P-LOT na różnych szczeblach...dowodzenia, głębokości obrony, prędkości reagowania, zasięgu wykrywania i prowadzenia obserwacji, i prowadzenia celu...Oddzielnie to kompleksy, razem to system...Z jednym głównym punktem dowodzenia Obrony Terytorialnej Kraju..

Tompac...To po prostu reklama sprzętu przeznaczonego na eksport.... :-)
Awatar użytkownika
tompac [TK]
Posty: 120
Rejestracja: sob gru 27 2003, 15:16
Lokalizacja: [TK] Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tompac [TK] »

grzegorz pisze: Tompac...To po prostu reklama sprzętu przeznaczonego na eksport.... :-)
domyśliłem się ;)

a co do wersji gąsienicowej to w prasie nazuwaja ja S-300W ;)
klejący niepraktykujący (z braku czasu) :evil:
zaczynam praktykować :twisted: to już znowu historia :evil:
jaki na warsztacie :twisted::twisted::twisted: już dawno w odstawce :evil:
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Tak ...masz rację , szczególnie w polskiej prasie kompleks ten jest nazywany z literą W...Rosyjskie źródła stosują równoważnie nazwę S-300 i S-300(W)V. Dopiero przy nośniku kołowym i modernizacjach stosuje się już klucz nazw....PMU z liczbami itp. Tak naprawdę ten system ma jeszcze inną nazwę, według kodów rosyjskich.... Jednak będę się trzymał nazwy S-300 przy gąsienicowym wariancie, ponieważ niepotrzebnie zaciemniałbym prostotę przekazywanych prze zemnie informacji.... W przypadku gdy będzie takie życzenie, po prostu przejdę z nazewnictwa potocznego na bardziej techniczne, wtedy jednak raczej mało hobbystów będzie pamiętać symbole kodowe np. tego kompleksu......


„ЗЕНИТНАЯ РАКЕТНАЯ СИСТЕМА С-300” litera (W) była pierwotnie przypisywana dla jednej z trzech fabryk które produkowały kompleks S-300 i tak:
-вариант С-300В, головной разработчик — НИИ-20
-С-300Ф, ВНИИ “Альтаир”
-С-300П, ЦКБ “Алмаз”
(skopiowałem z lenistwa z materiałów fabrycznych...hm...)

Jeśli życzysz sobie szerszego przedstawienia tego kompleksu i jego wariantów na nośniku gąsienicowym to nie ma sprawy... da się zrobić.... ku chwale hobby...hihihi
Awatar użytkownika
tompac [TK]
Posty: 120
Rejestracja: sob gru 27 2003, 15:16
Lokalizacja: [TK] Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tompac [TK] »

grzegorz pisze:
Jeśli życzysz sobie szerszego przedstawienia tego kompleksu i jego wariantów na nośniku gąsienicowym to nie ma sprawy... da się zrobić.... ku chwale hobby...hihihi
nie trzeba, mam pare ciekawych numerów "Newskiego Bastionu" :)
klejący niepraktykujący (z braku czasu) :evil:
zaczynam praktykować :twisted: to już znowu historia :evil:
jaki na warsztacie :twisted::twisted::twisted: już dawno w odstawce :evil:
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

No niezła gazetka, chociaż wolę „Technikę i Uzbrojenie”, no i dodałbym serwis „ROSOBORONOEKSPORTU” i „MILPARADE”.....chociaż w tych jest czasami nazbyt dużo eksportowej propagandy...hm... :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
tompac [TK]
Posty: 120
Rejestracja: sob gru 27 2003, 15:16
Lokalizacja: [TK] Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tompac [TK] »

ciężko porównywac wymienione przez Ciebie tytuły z Bastionem bo ten ma chyba zupełnie inny charakter, choc mogło się coś zmienic bo z jakies 3-4 lata nie miałem nowego numeru.

hłeee, hłeeee, to o tych systemach OPL to mamw "Technice i Woorużieniu" ;) (nr. 5-6.99)

hłeeee, hłeee, w "Newskim Bastionie" tez znalazłem - ten mi sie widzi bardziej, wiecej rysunków itd ;)
klejący niepraktykujący (z braku czasu) :evil:
zaczynam praktykować :twisted: to już znowu historia :evil:
jaki na warsztacie :twisted::twisted::twisted: już dawno w odstawce :evil:
ODPOWIEDZ