MAZ-543 (30-lat historii...)

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderatorzy: kartonwork, kierownik

Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Na charakter czasopisma, akurat w przypadku poszukiwań interesujących mnie informacji (jakichkolwiek...) raczej nie zwracam szczególnej uwagi... Czasami kupuje coś nawet dla jednego zdjęcia lub z powodu jednego dobrego rysunku...
Nie porównywałem tych tytułów, ale powiedziałem, co wolę, nie ma to szczególnego dla mnie znaczenia, zresztą i tak większość informacji, jakie sobie przyswajam staram się konsultować, oczywiście w miarę uprzejmości, różnych ludzi z materiałami źródłowymi (tj. pisaniną z fabryk, pomijając czasami nieobiektywne osądy dziennikarskie...Hm...)

Często korzystam również z otrzymywanych filmów, zawierających materiały o wschodnim uzbrojeniu... Mam kontakt z Panem o podobnych do moich zainteresowaniach z Moskwy (zresztą tam się poznaliśmy na WDNH...) i zgrywa dla mnie wszelkiego rodzaju reportaże, nie pomijając często materiałów tylko reklamowych, ale dla wojska.... (pontony z T-55 to np. od niego...)

Przyznam się ze wolę dobre zdjęcia od rysunków (no oczywiście nie pogardzam nimi, jeśli są...) bo posiadłem już dawno zdolność wykonania takowych...(hihih...) na podstawie zdjęć. A, aksonometria potrafi być bolesna...hihihi Żmudna to, co prawda robota i często prowadząca w ślepy zaułek, ale już kilka razy się przekonałem na własnej skórce, że to mimo wszystko jedyna droga (no może za paroma wyjątkami...) do skompletowania wiarygodnych rzutów „czegoś tam”...

Myślę, że to, co akurat w tym momencie obaj „uprawiamy” jest raczej mało interesujące dla innych, chociaż szczerze muszę ci przyznać, że miło jest być „zmuszonym” do nieco większego wysiłku umysłowego (niezła odmiana, i gimnastyka po kosztorysach....hm...), przez hobbystę mającego podobne zainteresowania.....
Pozdrawiam Grzegorz..
Mariusz_wro
Posty: 29
Rejestracja: pt cze 10 2005, 20:15
Lokalizacja: Wrocław

Jeszcze o SCUD-ach

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz_wro »

Witam...
Watek o MAZ-ach lekko ,,wysycha" wiec pozwolilem sobie na zamieszczenie linku do dyskusji o rakietach balistycznych w LWP oraz sowieckich bazach rakietowych w Polsce.

http://www.serwis-militarny.net/forum/r ... 203&t=1203
http://www.serwis-militarny.net/forum/r ... 682&t=7682
Mam nadzieje ze admini wybacza ale nie moglem sie powstrzymac:).Sadze ze to zrodlo arcyciekawej wiedzy ,,bez mitow" - i to prawie tej z ,,pierwszej reki".Sprawdzcie sami...:)
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Cześć Mariusz... :-)
Trzeba wstawiać.. przecież to nie jest tylko mój wątek...każdy kto ma coś ciekawego o MAZ-ach powinien tu to pokazywać... :-)
Pozdrowienia....
Obrazek
Mariusz_wro
Posty: 29
Rejestracja: pt cze 10 2005, 20:15
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz_wro »

Ciekawe forum...sadze ze tam glos zabieraja byli oficerowie...:).Nigdzie indziej nie mozna znalezc takich informacji o strukturach organizacyjnych jednostek...Taka wiedza przekazana w czasach komuny to na 100% areszt i oskarzenie o szpiegostwo..:)
Pzdr.
Mariusz
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Wojaki jak nic...tylko jak od nich zdjęcia powyciągać....
Obrazek
Mariusz_wro
Posty: 29
Rejestracja: pt cze 10 2005, 20:15
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mariusz_wro »

No wlasnie....:).Dorzuce swoje wspomnienie...Gdy konczylem sluzbe w ostatni dzien po uroczystym ,,obiadku" paru kolegow chcialo sobie zrobic fotke z MAZ-em.Wybrali sie na tzw.3 TEREN (wydzielony obszar jednostki z garazami) z ukrytym aparatem. A poniewaz bylo to w czasie tzw.PRZEJSCIA caly sprzet byl ,,wyeksponowany" przed garazami....Niestety mieli pecha bo jakis ,,trep" zauwazyl cala sesje..i zrobila sie AFERA.Jakos udalo sie wszystko zatuszowac ale najedli sie tyle strachu ze przeklinali caly pomysl z ,,fotograficzna sesja".Caly ten Boleslawiec to ,,paranoiczne" miasto bylo z obsesja szpiegowska....Pamietam ,,wzmocnione" warty gdy pojawial sie jakis LANDROWER z amabasady brytyjskiej..:).Ktos to podobno widzial..ale ja nigdy:).By bylo smieszniej to do tej ,,dobrze strzezonej jednostki" kiedys wjechal zolnierz na motocyklu i zaparkowal na samym srodku placu alarmowego.Zolnierz wracal z jakiejs wiejskiej zabawy i komus podprowadzil ,,maszyne". Warta z soboty na niedziele byla wyjatkowo ,,olewajaca" i gostek z fasonem postawil ta WUESKE przed trybuna honorowa..hehehe...Rano zrobila sie afera jak cholera-oficera duzurmego i cala warte chciano zdjac za nidbala sluzbe...Pozniej kontrwywiad ,WSW ,zdejmowanie odciskow palcow z tego motocykla i poszukiwanie ,,szpiega"..:))))....Byl ubaw z tego niezly.....Ale jakos sprawe zatuszowano i nie dotarlo to do dowodztwa okregu ...
Pzdr.
Mariusz
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Włos się jeży na głowie.. ale ja w to wierzę...starszy kolega ode mnie służył w Mirosławcu...a drugi przemycił nieco zdjęć z budowy tak zwanego bunkra dla gen.Jaruzelskiego gdybym nie słyszał tych samych opowiadań z życia wziętych to w idiotyzm Polskich służb mundurowych naprawdę byłoby ciężka uwierzyć....
Zresztą mam znajomego żandarma... ten to dopiero przy mocniejszym soku opowiada.... :-))
Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Mam gdzieś zdjęcia z jednostki w Skwierzynie...Jak odszukam to skopiuje i wstawię....Buźkę kolegi elegancko zamażę, bo z woja poleci, na gębę jak nic.... :idea: :idea: :idea: ;-)
Awatar użytkownika
grzegorz
Posty: 652
Rejestracja: pn lis 24 2003, 19:19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: grzegorz »

Święta to czasami czas niespodzianek.....

Jeden z modelarzy jednak pracuje nad monstrami z Mińska....

Chciałbym wam pokazać jedno zdjęcie wstępnego modelu (przez niektórych nazywanego często „surówka”...) nośnika MAZ-543 z wyrzutnią kompleksu 9K72 „Elbrus” ...

Widok na, nie w pełni ukończoną kabinę....

Obrazek

Model anonimowego (jak na tę chwilę...) modelarza (proszono mnie o nie podawanie szczegółów do momentu zakończenia prac w całości...) jest wykonywany w skali 1/25, i jak przypuszczam z wiedzy uzyskanej będzie to wyrzutnia w czysto Polskim malowaniu...Gratka dla wielbicieli naszego wyposażenia.....


:idea: :idea: :idea: :spoko: :czytaj: :pisze: :wooow: ;-) :prezent:
Ryszard Borowiak
Posty: 46
Rejestracja: wt lis 11 2003, 17:01
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ryszard Borowiak »

O nie! Ja też chcę mieć takiego.
ODPOWIEDZ