"Strażak-3" czyli relacja z doskoku

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Elektryk ze mnie żaden i zdecydowanie pozostanie wersja "niezelektryfikowana" :D . I tak jeszcze sporo zabawy, a na nadmiar czasu nie narzekam... Już sam sie nie mogę doczekac dokończenia modelu :mrgreen:
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Nareszcie trochę wolnego. Posiedziałem nieco nad detalami. Dokończyłem żurawie (z którymi było całkiem sporo roboty), uporałem się już z wszystkimi drabinkami oraz świetlikami przy kominie:
Obrazek Obrazek Obrazek

Aktualnie siedzę nad tratwami i przeplatam ich montaż z bardzo drobnymi detalami oprzyrządowania strażackiego (chyba to jakieś zawory czy cuś...).
Pewnie jeszcze czasu trochę minie, ale koniec budowy coraz bliżej...
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

Czy model robisz tylko na podstawie wycinanki? Czy również korzystasz z planów? Patrząc na te zawory widzę tu spore uproszczenie i coś ich mało jest.

Sam kiedyś budowałem Strażaka, stąd znam jego elementy :lol:


Pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Irimi, ale na kominie to by ci się jakowaś blaszka przydała zamiast nadrukowanego godła
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Blaszka? Hm... Nie bardzo rozumiem, co miałbym zrobić. Malując komin starałem się jedynie nie zapaćkać farbą godła. Z planów i zdjęć (lipnych) wynika że godło armatorskie jest na kominie namalowane, więc z racji jego rozmiarów przyjąłem taktykę, że nie zamaluję oryginalnego godła z wycinanki.

Zaworów jest 5, dokładnie tyle ile na planach. Mają średnicę ok. 4mm, więc nie bardzo jestem w stanie dodać do nich jakieś detale, poza tymi "cyckami" (sory) które dokleiłem na środku. Może spróbuję dodać szarą nić imitującą łańcuchy trzymające dekle zaworów, ale nie wiem czy przy tej wielkości elementów jestem w stanie to wykonać i czy po tym zabiegu będzie lepiej...

Jeszcze raz elementy na fotce. Nadal nie bardzo wiem co i jak mam tu poprawić.. :oops:
Obrazek
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

przyznam się bez bicia, że chyba walnąłem gafę :oops:

Pisząc o zaworach, że jest ich mało pomyliłem je z zwoarmi z innej części nadbudówki. Jednak pamięć już zawodzi :cry:
Masz rację w tej części jest 5 zaworów tak jak na planach. Ja akurat miałem na myśli te dalsze....

Obrazek

Co do blaszek, to Tomek miał zapewne na myśli zwaloryzowanie modelu... że aby zamiast malowanego ornatemtu, przykleić wytrawione elementy, zwłaszcza korone z mosiądzu.

Pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Tak też później myślałem, że chodzi o te "dalsze" zawory.
Zastanawiam się nad dodaniem nitek (w miejsce łańcuchów do dekli), ale chyba jednak dam sobie spokój. Posiłkuję się planami i sporo rzeczy dzięki temu zmieniłem, ale też staram się model robić zgodnie z zasadą "mierz siły na zamiary" i nie przesadzać.
Wracając do zaworów, tych "dalszych", to już wcześniej zwróciłem uwagę, że na planach jest ich więcej niż w wycinance... Ale te dopiero czekają na wykonanie. W tej chwili zastanawiam się jak je rozwiązać.
Co do godła, to na planach nie jest to aż tak widoczne, ale mnie się wydaje, że godło jest zwyczajnie namalowane na kominie. Może się mylę... Nie będę tu jednak kombinował, bo nie mam blaszek no i... umiejętności jeszcze u mnie nie te :zeby:
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

Ja Ci chętnię wytrawię :) Pomyśl, może jeszcze coś być "podrasował", wówczas za jednym razem się wytrawi.

Poza tym narobiłeś mi smaka tym Strażakiem. Wyciągnąłem te plany z i sobie zeskanowałem i się zastanawiam czy go nie zbudować od nowa kiedy skończę Zenita...

Zawory... ja bym je odlał.... tzn zrobił jedne czy dwa i odlał resztę.

Pozdrawiam
Jurek
Awatar użytkownika
irimi
Posty: 291
Rejestracja: ndz kwie 17 2005, 22:46

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: irimi »

Wiedziałem, tia... ;-) Jakiś mały spisek z Tomkiem? :chytry: ;-) :mrgreen:
Komin pozostanie niezmieniony, bo nie będę dodawał czegoś, czego nie widzę na oryginale. Zatem jak dla mnie gra nie warta świeczki Ale kto wie, może przy innym modelu skorzystam... :cool: :D
Co do odlewania zaworów, to zero umiejętności i wiedzy. Pobawię się chyba podobnie jak przy armatkach: troszkę drewnianych patyczków, troszkę taśmy maskującej i nieco szpachlówki. Obaczym...
Cierpliwość łyżką dół wykopie.

"It's not a race, it's a journey..." RUSH, Out of the cradle
Awatar użytkownika
jurek
Posty: 93
Rejestracja: sob sie 13 2005, 15:39
Lokalizacja: Wiedeń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurek »

Co do trawienia, to jakby co to wiesz gdzie pytać.

Nie bój się odlewania. Też się bałem, ale da się zrobić. Trochę gumosilu, żywicy i po bólu, a ile sie przy tym nauczysz ;-)
ODPOWIEDZ