*[Relacja/Kolej] Działo kolejowe K5(E) LEOPOLD

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czego ci niemcy nie wymyślą :D

Te podkłady stoją tak "na sztorc" tylko w celach prezentacji mam nadzieję. Czym je będziesz malował ? Wydaje mi się, że bejca spirytusowa powinna ładnie je zabarwić. Sam dziś lub jutro bedę przeprowadzał próby z tym specyfikiem więc mogę przedstawić efekty w tym wątku jeśli można.
No i nie zapomnij o imitacji mocowania szyn do podkładów.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Konan Barbarzyńca
Posty: 618
Rejestracja: pn lut 28 2005, 12:53
Lokalizacja: Elbląg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Konan Barbarzyńca »

Tempest, wydaje mi się, że podkłady stoją właściwie. Schowane zostaną w "nasypie" ze żwirku, co pozwoli doskonale przenieść cieżar modelu z toru na podkładkę. Bo jednak to cholerstwo musi sporo ważyć.
ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Faktycznie brakuje mi tu nasypu, w takim razie kupka żwirku utworzy ten nasyp chowając większą część podkładów. Wydaje mi się jednak, że ten żwirek będzie trochę przewymiarowany. Ja bym użył jakiejś gotowej podsypki nawet do H0 bo one też chyba są jak do tej skali za duże. Na zdjęciu poniżej podkład (5 X 13 mm) pociągnięty bejcą spirytusową - orzech ciemny - i trochę podsypki firmy FARBPOL. Podsypka w pudełku 200 a może 300 gram kosztuje tylko 3 PLN (tyle zapłaciłem). Co do przenoszenia obciążeń to gdyby podkład położony był "na płasko" nacisk jednostkowy na podłoże byłby mniejszy ale przecież ten model nie waży aż tyle aby miało to znaczenie.

model

Obrazek

i oryginał

Obrazek

Podkład i szuter są trochę zbyt czerwone, trzeba by je psiknąć rdzawym kolorkiem z aerografu lub pędzelkiem ale chyba bardzo rozcieńczoną farbą.

Aha i jeszcze pytanie: co jest płyta RCMB ? Jakaś pilśnia, MDF ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam!

Co do podkladow kolejowych - G.Staniucha trafil w samo sedno. Podklady celowo zrobilem wysokie, azeby uzyskac efekt duzego podsypu kruszcem. Moze niezbyt jasno sie teraz wyrazilem, ale jutro rano zrobie sobie rysunek pogladawy i umieszcze na forum z dokladnym opisem.

Jesli sie rozchodzi o sam kruszec to eksperymentuje sobie ze zwirkiem akwarystycznym - celowo wybralem ten "o mniejszej srednicy" :) Takze mam nadzieje ze bedzie to jakos wygladalo. Nigdy wczesniej nie robilem makiety kolejowej, dlatego bedzie to jeden wielki eksperyment. A jakbym mial kupowac specjalny kruszec modelarski, to musialbym wydac fortune nań, biorac pod uwage rozmiary podstawy pod Leopolda :) Natomiast same podklady mam zamiar pomalowac humbrolem w w odcieniu ciemno brazowym - cos w rodzaju koloru starego drewna.

Kwestia szyn - tu mam dylemat - albo listewki albo karton. Sprawa do przemyslenia. Kwestia nr 2 - zastanawiam sie na jaki kolor je pozniej pomalowac - stalowo szary czy szary z odcieniem brunatnego (oczywiscie waloryzacja na koncu).

I tu Tempest mnie przygiął - oczywiscie chodzilo mi o plyte MDF. Cos mi sie ubzduralo, ze nazywa sie to RCMB. Za pomylke najmocniej przepraszam :)

Postaram sie jak najszybciej kontunuowac relacje :)
Moze jutro wieczorem cos wrzuce :)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Szyny łatwiej jest chyba zrobić z listewek ale nie próbowałem. Malować na kolor rdzawy boki a górę i trochę części wewnętrznej główki szyny jakimś metalizerem i wypolerować.

Tu zdjęcie oryginału

Obrazek

Co do ilości kamieni na nasyp to można podtorze czy jak to się nazywa zrobić ze styropianu, korka, pianki pod panele lub sklejki i dopiero na to przykleić kamyki. Nie wiem czy taka gruba warstwa kamieni dobrze się ze sobą sklei.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Grzegorz75
Posty: 1000
Rejestracja: pt gru 09 2005, 14:34
Lokalizacja: GDYNIA
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzegorz75 »

hej :cool: ,Ja bym miał taką podpowiedź . Szyny zrobić z listewek , ale polistyrenowych ,bardzo szeroką gamę ma firma Plastruct - wszystkie jakie można sobie wymyśleć -ceowniki , teowniki , wszelkie rodzaju "owniki " http://www.plastruct.com/ Dostępne są w każdym dobrym sklepie modelarskim na sztuki
tutaj przykład
Obrazek

Z tego można by zmontować idealnie piękne szyny . Natępnie wymalowałbym tak jak mówi Tempest i użył metalizerka , ale widzę że mało popularnego na forum - firmy Warhammer - to firma która robi takie różne figurki troli i gry strategiczne . Są 3 odcienie . Na końcu upaprał suchym pigmencikiem , np firmy Talen , bądź innym , byle był rdzą w miarę jasną i torowisko jak się patrzy ... I może jeszcze nakręteczki z draf-modelu na podkłady ? :cool:
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam!

Czas dokończyć tą relację, bo to już przeszło rok minął od czasu jej założenia.

Mam tylko małe pytanie i prośbę zarazem - otóż w chwili obecnej bawie się z podstawką i torami kolejowymi - chodzi mi o wymiary, jakie powinna mieć pojedyńcza szyna w skali 1:25 - długość, szerokość itp... Oraz jak wygłądały poszczególne detale (mocowanie szyn do podkładów, oraz szyn wzajemnie ze sobą, o ile stosowano takie łączenia). Dodam, że chodzi mi o szyny, jakie stosowano w środkowo-wschodniej Europie kresu lat 1942-43 :) /lub podobne :) ortodoksem (jeszcze) nie jestem :)/

Grzebie w necie już od miesiąca i jakoś nie moge tego wygrzebać :)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
Awatar użytkownika
Oshkosh
Posty: 13
Rejestracja: pn paź 02 2006, 9:56
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Oshkosh »

http://kolej.krb.com.pl/menu_przep.htm
Pod tym linkiem znajdziesz wiele przepisów dotyczących torowiski itp.
Model "wymiata".
Pozdro
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam serdecznie!

Od przeszło tygodnia intensywnie pracuje nad podstawą dla Leopolda i torowiskiem - podkłady zostały przyklejone i pomalowane do deski, dodałem także odpowiednie profilowanie oraz przykleiłem pierwszą warstwę żwiru. Mam tylko dylemat czy wstawiać zdjecia na bieżąco, czy wszystkie hurtem po skończonej pracy (dokumentuję fotograficznie na bieżąco postęp prac). A że podstawa Lepolda do małych nie należy (25x130cm) także nakładanie żwiru trochę potrwa :)

Pozdrawiam!
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
jurgen
Posty: 321
Rejestracja: śr mar 31 2004, 1:06
Lokalizacja: Rzeszów
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jurgen »

Witam serdecznie!

Oto kontynuacja relacji, po blisko 9-miesięcznej przerwie. Jak pisałem w poprzednim poście, ostatnie dni poświęciłem na zbudowanie podstawy dla Leopolda.
Całość będzie zbudowana na podstawie, czyli desce MDF o wymiarach 130x20cm. A więc termin 'podstawka' ma charakter nieco pieszczotliwy :)

Plan budowy podstawki wygląda następująco:


0) Prace przygotowawcze - zebranie materiałów:
- deska mdf jako podstawa (130x20x2 cm)
- worek drobnoziarnistego żwirku akwarystycznego
- pocięte listewki jako podkłady (10x1x2 cm) - uzyskane z około 5m listwy
- listwy ozdobne do przyklejenia do podstawy - uzyskane z 3m listwy
- klej wikol (UHU Coll) oraz klej do styropianu (polimerowy)
- taśma dwustronnie klejąca
- zestaw farb do pomalowania całości

Następnie odbyło się wielkie płukanie żwiru i tygodniowe schnięcie :)

1) przyklejenie podkładów drewnianych do podstawki w odstępach 1,5 cm.

(patrz poprzednie zdjecia)

2) przyklejenie wypełniacza pomiędzy podkładami i obok nich (do 2cm). Ma to za zadanie umożliwienie wykonania wypukłości nasypu przy zastosowaniu minimalnej ilości żwiru. Za wypełniacz posłużyły mi odpowiednio przycięte paski styropianu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

3) pomalowanie drewnianych podkładów farbą olejną Humbrol (zastosowałem błyszczącą farbkę, gdyż innej o tym odcieniu nie mieli w modelarskim - ale planuje zmatowić pomalowaną powierzchnię poprzez późniejszą waloryzację)

Obrazek

4) przyklejenie pasków tektury pomiędzy krawędzią styropianu a podstawą celem uzyskania łagodnego przejścia i sztywnej konstrukcji. Paski tektury łączone były ze styropianem za pomocą taśmy klejącej dwustronnej,natomiast łączenie z deską za pomocą wikolu.

Obrazek

5) przyklejenie arkuszy papieru na powierzchnię elementów styropianowych - żwirek łatwiej będzie przykleić do papieru niż do styropianu. Arkusze z odpowiednio wyciętymi otworami na podkłady zostały przyklejone za pomocą taśmy dwustronnej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

6) wypełnienie przestrzeni między podkładami żwirkiem. Przestrzeń zalewałem dużą ilością wikolu. Następnie sypałem na powierzchnię kleju dużą warstwę żwiru, jednocześnie go formując. Po wyschnięciu zdejmowałem nie przyklejony żwir. W ten sposób uzyskałem pierwszą warstwę żwiru.

Obrazek
Obrazek

7) Wypełnienie pustych powierzchni na podstawce warstwą żwiru, oraz przyklejenie listw ozdobnych wzdłuż deski.

Obrazek
Obrazek

Proces przyklejania żwiru wygląda mniej więcej tak:

Obrazek
Obrazek

Udało mi się zrobić zdjęcia pokazujące ułożenie warstw podstawki. Później to miejsce zostanie zaklejone zaślepką.

Obrazek
Obrazek

8) nałożenie drugiej warstwy żwiru pomiędzy podkładami i uzupełnienie luk pomiędzy przyklejonym żwirem. Całość wygląda następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

(Pomiędzy podkładami wystają pojedyncze kamienie i nieco to psuje widok - są do pewnie nieprzyklejone partie żwiru, które nanosiłem podczas przyklejania drugiej warstwy i nie zdążyłem ich zdjąć).

----
I na tym etapie skończyłem prace. W dalszej części robót planuje:

- pomalowanie podkładów i ich zmatowienie, pomalowanie żwiru, dodanie pędów traw i innego zielska :)
- wykonanie szyn wraz z elementami mocującymi (sztuk 212)
- pomalowanie szyn, ich waloryzacja i przyklejenie do podkładów

A przy samym modelu:

- zamocowanie i pomalowanie relingu (barierki) na lawecie działa)
- przeprowadzenie małego remontu całości (w ciągu roku to i owo odpadło :) )
- wykonanie elementów łączących lawetę z wagonami (dwa wałki :) )

- końcowa WIELKA SESJA FOTOGRAFICZNA i jej publikacja.

Zakończenie prac WSTĘPNIE planuje na środek przyszłego tygodnia.
Pozdrawiam,
Jerzy Janukowicz
------------------------------------
http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo
ODPOWIEDZ