*[Relacja/Pojazd] PSP wz. 28

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

*[Relacja/Pojazd] PSP wz. 28

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Witam!
W tym Messer i Kopajt poprosili mnie o zamieszczenie zdjęć aktualnie budowanego przeze mnie modelu, po tym jak się nieopatrznie wygadałem, co mam na warsztacie (chodzi oczywiście o polski samochód pancerny wz. 28, wydawnictwo WAK). Kopajt co prawda sugerował wrzucenie fotek do jego relacji, ale nie chciałem się tam za bardzo panoszyć - trochę zamieszania mogłoby to spowodować (w końcu nie wszyscy czytają posty, niektórzy tylko podziwiają). Poza tym i tak chciałem, po zakończeniu budowy, zamieścić na forum galerię z moim dziełem, więc czemuż by nie dać najpierw kilku fotek z budowy.
Właśnie. To będą tylko fotki z budowy, a nie jakaś regularna relacja, nie mam na to siły i chęci. Może jeszcze raz czy dwa zdecyduję się na taki eksces i wrzucę to zdjęcia rozbabranego modelu, ale ci co lubią patrzeć na modele gorzej wykonane, niż ich własne, i czytać o błedach innych, muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na wyżej zapowiadaną galerię.
Choć z drugiej strony nie będzie dla mnie żadnym problemem odpowiedzenie na jakieś nurtujące was pytania dotyczące tegoż samochodu. Bardzo lubię, jak inni uczą się na moich błędach. Więc jak coś, to śmiało.
A teraz coś zupełnie niespodziewanego, toczyliże (nowe słowo - dodać do słownika?) zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 721
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

No bardzo ładnie :) W kolorze podwozie prezentuje się o wiele lepiej. Widzę, że całkiem nieźle poradziłęś sobie z podwoziem. Proponuję od razu na tym etapie budowy - tak jak przewiduje to kolejność klejenia - zamocować gąsienice. Później, po zabudowie nadwozia, montaż gąsienic będzie utrudniony. Radzę Ci również wzmocnić jakimś cyjanoglutem połączenia części nr 25 z tylnym mostem i zespołem kół nośnych.
A koła przednie z bieżnikiem wyglądają naprawde fajnie :)
Czekam na dalsze zdjęcia z budowy.
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Piękna i precyzyjna robota ! :)
Mam pytanie - czym retuszujesz lub malujesz ?

Serdecznie pozdrawiam !
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Super :)
tyle kółeczek... wszystkie przede mną :)
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Messer - gąsienice oczywiście dokleję zanim będę robił "górę". Zwłaszcza, że posłużą jako usztywniacz i usymetryczniacz całej konstrukcji (widać, że jeden z zestawów kółek trochę leci po skosie...).

Drze Manfredzie - retuszuję przy pomocy pasteli olejnych i terpentyny. Do kapselka od butelki 0.5l (dostępnej w każdym sklepie na m.) skrobię trochę wiórków pastelowych, dodaję kilka kropel terpentyny, mieszam pędzelkiem i jazda - byle ten roztwór za rzadki nie był, bo wtedy głównie wsiąka i nie kryje krawędzi. Niestety takie rozwiązanie nie działa w przypadku dużych powierzchni i drucików, więc tam używam humbroli (np. opony) albo temper - zależy od koloru, jaki jest mi potrzebny.

Kopajt - może uznasz, że jestem masochistą, ale te kółeczka to była przednia zabawa i chętnie skleiłbym jeszcze trochę. Przy ich konstruowaniu ważne jest dokładne wycinanie części okrągłych i dopasowywanie pasków przed doklejeniem, bo nie zawsze one pasują (czyt. mi pasowały). Ponadto rysunki do kół jezdnych nie do końca odpowiadają rzeczywistości (jeśli nie wiesz, jak to poskładać, to mogę nasmarować moją wersję wydarzeń), a na dodatek brakuje 8 "kołpaków" do tychże kółek - ja je dorobiłem z rezerwy kolorów.
dr Manfred
Posty: 421
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Uprzejmie dziękuję :)
Awatar użytkownika
messer
Posty: 721
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Stachu B. pisze:brakuje 8 "kołpaków" do tychże kółek - ja je dorobiłem z rezerwy kolorów.
Jak to brakuje ? Część 6c sklejasz w rurkę, usztywniasz dwoma wręgami 6d i z jednej strony doklejasz kołpak - cz. 6e.
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Piękna robota. Podoba mi sie tan model w wycinance jak i w twoim wykonaniu. Powodzenia w dalszym klejeniu.
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Brakuje części do kół jezdnych - tych co jest ich 16 sztuk. No chyba że ja je pogubiłem, ale wydaje mi się, że wszystkie jak już powinny być w jednym miejscu. Na dodatek ilość i wymiary poszczególnych części wskazują na to, że ich konstrukcja jest nieco inna, niż pokazana na rysunkach montażowych.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 721
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Ok- zgadza się, masz racje - jest 8 sztuk części 6e zamiast 16 i 16 sztuk części 6d zamiast 32... Moja culpa.
Natomiast w kwesti zgodności rysunków i wymiarów części - napisz mi, może być na priva, moze byc na maila, może być i tutaj - co Twoim zdaniem niezgadza się z rysunkami montażowymi, albo odwrotnie - czego na rysunkach nie ma, a jest na arkuszach z częściami.
ODPOWIEDZ