*[Relacja/Pojazd] PSP wz. 28

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
mixer322
Posty: 69
Rejestracja: pt paź 01 2004, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mixer322 »

witam mam pytanie jak sie kleiło tan model czy jest trudny czy nie
Mielone K!#$a
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Najpierw odpowiedź dla Messera, w sprawie tych nieszczęsnych kół jezdnych.

Rysunek montażowy (wedle mojej koncepcji złożenia tych drobiazgów):
Obrazek
A teraz krótka historia o tym, jak to sklejałem te kółeczka:
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...
Najpierw okleiłem część 6d częścią 6c. A właściwie spróbowałem, bo niestety część 6d okazała się za duża - miała zdaje się 4.4 mm średnicy, a potrzebne było 0.4 mm mniej... Więc narysowałem sobie w AutoCADzie zamienniki (16 sztuk) i zrobiłem tak, jak chciałem, czyli miałem już 16 "kartonowych garnków z dziurą w dnie".
Następnie dokleiłem te dwie części do części nr 6. Uwaga: w częściach nr 6 powycinałem po 7 otworów: 6 małych na obrzeżu (najpierw skalpelem na dzięcioła, potem wiertłem fi 1 mm dla wyrównania brzegów) i siódmy na środku, o średnicy 2mm (ten na oś). W żadnym wypadku nie należy ciąć po tym kółku fi 4 mm.
Potem doszła cześć 6a, a następnie żeberka (6f). Przy żeberkach należy uważać, żeby nie wyszły krowie żebra (ktoś widział tak małą krowę?).
Na koniec część 6b.
Potem, po doklejeniu do zawieszenia, kołpaki (6e), w tym 8 dorobionych.
I tak mi to jakoś wyszło.

A teraz odpowiedź dla Mixera.
Na początek muszę zaznaczyć, że gdybyś nie był gdańszczaninem, to pewnie bym cię obrugał za posta nie mającego wiele wspólnego z językiem polskim. Ale jako że Wolne Miasto Gdańsk musi trzymać się razem, to będę miły.
Zastanawiające jest w ogóle to, że zadajesz to pytanie. Przecież w tym wątku, w relacji Kopajta, w prezentacji modelu (w dziale "prezentacje i zapowiedzi") masz sporo informacji na jego temat. Zdjęcia surówki, skany instrukcji, zdjęcia z budowy, opinie "użytkowników". Nie wiem, czego chcieć więcej do oceny trudności modelu. Widać, że części są raczej małe, ale jest ich sporo, że nie jest to "standardowa konstrukcja" - ze względu na oryginalny układ jezdny i brak szkieletu - kabinę skleja się praktycznie "w powietrzu", doklejając na styk kolejne ścianki. Więc raczej nie idzie tego ponaklejać na sklejkę 5mm i szaleć z piłą tarczową.
Jak widzisz, informacji, w miarę obiektywnych, nt. modelu jest ci na forum dostatek, więc sam oceń, czy chcesz go kleić. Ale jeśli zależy ci na mojej subiektywnej ocenie, to jest ona taka: jest trudno, ale efekty wielce satysfakcjonują.
Pozdrawiam, Stachu.
Ostatnio zmieniony czw lut 02 2006, 10:07 przez Stachu B., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Stachu, wszystko się zgadza, rysunek w modelu jest właściwy, tylko przez moją nieuwagę w modelu jest 16 sztuk części 6d zamiast 32. Twój rysunek w tym momencie odpowiada stanowi faktycznemu w modelu, kiedy do dyspozycji mamy 16 sztuk części 6d.
Awatar użytkownika
mixer322
Posty: 69
Rejestracja: pt paź 01 2004, 22:26
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mixer322 »

za poprzedni post przepraszam ja zawsze pisze szybko aż za szybko
a co do modelu to się zastanowię czy go zrobię czy nie
Mielone K!#$a
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Hej!
Muszę się przyznać do babola. Nad modelem wciąż pracuję (zdjęcia wkrótce), doszedłem do układu hamulcowego (cięgna, wajchy) i co się okazało? Że tylną oś przykleiłem do góry nogami... Widzicie te zielone "amortyzatory" utrzymujące oś? Przy bębnach hamulcowych są ich gniazda - powinny być one nad osią, a nie pod... Jak ktoś ma wycinankę, to niech się dobrze przyjrzy o co chodzi. Błąd ten wynikł pewnie z tego, że cały czas kleję "do góry nogami" i sobie myślałem "gniazda u góry" czyli tak jak jest, a nie tak jak być powinno... Na szczęście prawie w ogóle tego nie widać - tylko na bębnach będzie widać dwa okręgi, na których miały być przyklejone części układu hamulcowego.
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Ha! Budowa trwa dalej! Mimo że już pewnie nikt o niej nie pamięta...

Od ostatniej sesji przybyły następujące części:
:arrow: gąsienice - to te z wycinanki, tylko że pomalowane czarnym matowym humbrolem - żeby przypominały gumowe. Przypominają?
:arrow: wał napędowy - paski kartony owinięte na drucie fi 1mm, uprzednio nasączone śliną modelarską. Na początku wydawało się to niemożliwe, ale jednak da się owinąć drut kartonem 0.2mm.
:arrow: układ hamulcowy - kilka maciupeńkich części i kilka drucików - małe to jak diabli, robota dla jubilera. Ale się udało - oczywiście mogło być lepiej (ale i gorzej).
:arrow: tłumik i rura wydechowa - tłumik z wycinanki, rura pomalowana słabo dobraną temperą - w sumie nieźle wygląda.
:arrow: przednie zawieszenie - prawie tak trudne, jak tylne - sporo niedużych, wiotkich części, kilka drutów i kawałków wykałaczek - jakoś to posklejałem przy pomocy klejów wszelakich i nawet symetrię trzyma.
Ogólne wrażenia: mimo pewnych niedociągnięć, najlepszy model w moim życiu. Dobrze spasowany, więc nie trzeba dużo kombinować; retusz pastelowo-tempertynowy niedoskonały, ale daje efekty. Rzadko siadam do niego, ale jak już coś dokleję, to miło popatrzeć.

A teraz zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Niektórzy pamiętaja :chytry:
Podoba mi się Twoje wykonanie, zwłaszcza że w "kolorze" model wygląda o wiele ciekawiej :)
Czekam na dalszy ciąg, mam nadzieje, że będziesz robił wnętrze przedziału bojowego ?
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

:usmiech: ... dobrze że jesteś !

Się Forum dla mnie zrobiło nudne jak flaki z olejem . Samoloty na śniadanie , okręty na drugie śniadanie , okręty na obiad ... na deser znów samoloty , samoloty na podwieczorek , okręty z samolotami na kolację , na nocną wyżerkę dla odmiany samoloty z okrętami .

Być może kolej na zmianę ..... czegoś tam .

Wujek nieumiejący ni pływać ni latać . Przyziemny taki , pozdrawia Stacha B. ... :spoko:
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

messer - wnętrze jak najbardziej powstanie. Nie ma co sobie pracy ułatwiać ;-)

Wujku Andrzeju - dzięki stukrotne za miłe słowa. Zgadzam się z tym, że samolotów Ci u nas dostatek... Ale to chyba dobrze, poziom całego Forum jest wtedy wysoki - jakieś 10000m.n.p.m. ;-) A jak ktoś chce jakieś pełzające stworzenia lepić, to jego sprawa...
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Właśnie pochwaliłeś się w wątku Kopajta, że prawie skończyłeś model - może tak pokażesz kilka zdjęć ? No chyba, że pokażesz coś dopiero po całkowitym zakończeniu budowy.

A może jednak coś dziś pokażesz ? :chytry:
ODPOWIEDZ