PT-47 w skali 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

PT-47 w skali 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Witam wszystkich!

Chcąc sobie trochę urozmaicić przedłużające się ślęczenie nad Wichrem, będę równolegle budował petuchę. Pomysł zbudowania jakiegoś pojazdu chodził mi od dłuższego czasu po głowie. Początkowo myślałem o Dodgu WC-51 ale przesunąłem go dalej w kolejce bo namówił mnie teść - kolejarz. Poza tym petucha ma ogromną przewagę nad innymi pojazdami , bo mogę ją sobie obejrzeć w realu.

Żeby sobie ułatwić i przespieszyć budowę zakupiłem oprócz wycinanki Angrafu także laserowo wycinane koła, śruby i tabliczki.

Obrazek

Budowę zaczynam od zrobienia samych kół. Już pierwsze próby sklejenia kół z kilku laserowo wyciętych plasterków pozwalają na stwierdzenie, że nie przyspieszą budowy modelu. Szczególnie koła szprychowe wymagają dużej ilości czasu na mozolne szlifowanie bocznych części szprych aby uzyskały odpowiednią gładkość. Widoczne na zdjęciach koła szprychowe to koła pod budką maszynisty. Profil szprych pokazany w wycinance nie jest zgodny z rzeczywistością. Wszystkie koła parowozu mają lekko zaklęśnięty profil w okolicy piasty.

Obrazek
Awatar użytkownika
ZbyszekS
Posty: 393
Rejestracja: pn maja 24 2004, 15:10
Lokalizacja: Milanówek
x 26

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ZbyszekS »

Jhradco, intryguje mnie powierzchnia toczna koła - gładka i metaliczna. Jak uzyskałeś ten efekt - czy to jest naklejony pasek folii aluminiowej?
Na warsztacie: Leopard 2A5, J6K1 Jinpu
Zawieszone: Pogoria, XP-61E
Archiwum: Saab J35 Draken, Pietropawłowsk, F/A-18F Super Hornet, Churchill, MiG-21, Mirage III EA, Bf-109 K-4
-----------------------------
Wspieram .oO R357
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

ZbyszkuS! Powierzchnię toczną pomalowałem Humbrolem Metal Cote nr 27003 czyli metalizerem do polerowania. Powierzchnia kół nie jest idealnie gładka bo nałożenie gładkiej powierzchni farby pędzlem jest prawie niemożliwe. Po wyschnięciu i przepolerowaniu można papierem ściernym o grubości co najmniej 1000 przyszlifować delikatnie zgrubienia farby i zacieki i powtórnie przepolerować. Co prawda nie ma wtedy powierzchni idealnej (lustarzanej) ale jest za to bardziej zbliżona do rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony wt kwie 18 2006, 13:07 przez jhradca, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Będę się z ciekawością przyglądał się twojej relacji.
Popełniłem ten model ale z surówki i tak jest tonajpiękniejszy model w kolekcji. A patrząc na początki twojej relacji będzie to naprawdę ładnie zrobiony model.
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Maverick33! Twoje relacje z budowy lokomotyw i wagonu na konradusie były dla mnie dodatkową inspiracją a obecnie są swoistą instrukcją, więc cieszę się, że będziesz tu zaglądał.
Oczywiście jeszcze bardziej będą mnie cieszyć wszelkie uwagi odnośnie sposobu budowy i odwzorowania detali bo moja znajomość parowozów jest żadna.
Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Jhradca - spoko - moja też :) - ale strasznie mnie kręcą parowozy :) - a co do mojego PT 47 - robilem go bardzo szybko ( był to test sklejalności - jak czytałeś na konradusie )- ale w przyszłości chcę zrobić jeszcze jednego z wszystkimi bajerami :)
Pozdrawiam
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
_Grzecho_
Posty: 324
Rejestracja: pn cze 06 2005, 21:09
Lokalizacja: Parczew

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: _Grzecho_ »

Gdy zobaczyłem, że jest relacja z tego pięknego parowozu od razu włączyłem ten wątek. Jeszcze jak zobaczyłem kto go skleja. Po relacji Wichra, którą oglądałem już kilkadziesiąt razy mam pewność, że to będzie piękny model. Życzę powodzenia. Będe zaglądał tu bardzo często. Może kiedyś na starość doje do tego poziomu. Podkreślam "może"

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

pozdrawiam ''kolarza''.Ja narazie skleiłem Ol49(A Wandtke)z Modelika
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
metio
Posty: 99
Rejestracja: czw kwie 20 2006, 14:09
Lokalizacja: Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: metio »

1:25-skala geniuszu modelarstwa kolejowego
Papier jest najszlachetniejszym tworzywem modelarskim.
Awatar użytkownika
jhradca
Posty: 1084
Rejestracja: pt cze 11 2004, 12:04
Lokalizacja: Kraków
x 21

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jhradca »

Tym razem przednie koła. Po kilkunastu próbach i ustawianiach aparatu udało się zrobić w miarę wyraźne zdjęcie bieżni.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ