Mayflower w skali 1:50

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 42
Rejestracja: śr lip 06 2005, 8:12
Lokalizacja: Koszalin

Mayflower w skali 1:50

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: elvis »

Witam wszystkich którzy tutaj zajrzeli. Jest to moja pierwsza relacja. Tematem jest Mayflower, przerysowany w AutoCadzie model z MM z 1989 roku i powiększony do skali 1:50. Prace rozpocząłem oczywiście od szkieletu, części podklejając na tekturkę 3 mm. Oto rezultaty :)
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Kolejnym krokiem było piankowanie, przy którym pomagali mi Tomek i Mundek.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Do tego momentu autorem zdjęć jest Mundek, moje za chwilę gorszej jakości :)
W sobotę zabrałem się za odcinanie i szlifowanie pianki czego efekty poniżej (i moje kiepskie zdjęcia):
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Tak to wyglada na dzień dzisiejszy. Kolejnym etapem jest oklejenie pokładu deseczkami z forniru. Postaram się jak najszybciej coś nowego pokazać. Miłego oglądania.
Pozdrawiam, elvis
Awatar użytkownika
-ukash-
Posty: 96
Rejestracja: czw sie 25 2005, 0:43
Lokalizacja: Pruszkow
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: -ukash- »

Ciekawy pomysl z taka skala. Daje to naprawde duze mozliwosci! :)
Na zdjeciach w swietla slonecznym widac ze poleciales z gleboko miedzy wregami. Na podstawie roznych wypowiedzi na forum, bo sam nigdy nie piankowalem, powodem tego jest szlifowanie reka. najlepiej jest papier scierny przybic do deseczki. w tedy zachowuje sie linie prosta. Palce niestety ciagle sie ruszaja i nierowno sie sciera.
Nie jest to straszny blad bo pewnie wielu ludziom sie to zdarza. Wsystarczy wyrownac szpachla.

Pozdrawiam i powodzenia!
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 42
Rejestracja: śr lip 06 2005, 8:12
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: elvis »

Szlifowałem papierem przy deseczce, ale być może deseczka była za krótka :) Oczywiście szpachla wyrówna.
Awatar użytkownika
Piter
Posty: 575
Rejestracja: pt kwie 30 2004, 9:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała / Wrocław

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter »

ukash i elvis kwestia jest taka, że pomiędzy wręgami pianka powinna być zeszlifowana o ok 1 mm aby szpachla po nałożeniu miała nieco większą grubość i solidnie się trzymała. Dopiero wtedy delikatnie można cokolwiek szlifować. Sama pianka to tylko wypełnienie kadłuba, a faktyczną powierzchnię otrzymuje się za pomocą szpachli.
Dodam jeszcze że przeszlifowanie szpachli do poziomu pianki kończy się koniecznością "wydłubania" w tym miejscu płytkiego otworu i przeszpachlowania ponownie. Wszystko to kwestia wprawy a tej czasem trzeba się uczyć długo. Pozdrawiam i życzę powodzenia w ciekawym projekcie :)
Bismarck GPM
Missouri
SH-60B
tomisław filip
Posty: 78
Rejestracja: śr maja 10 2006, 11:20
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tomisław filip »

Łajba będzie full wypas, już starszyzna tego dopilnuje:) Ja mogę się cieszyć z tego, że nie muszę rezerwować miejsca w pierwszym rzędzie, ha ha. Bo jestem w sercu wydarzeń, że tak się wyrażę:) Elvisie, faktycznie, ładny żywopłot :haha:
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 42
Rejestracja: śr lip 06 2005, 8:12
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: elvis »

Prace przy Mayflowerze trwają nieprzerwanie, jesli tylko czas na to pozwala. Kolejnym etapem budowy jest deskowanie pokładu. Deski szerokie na 3 mm, długość 70 mm (w niektórych miejscach odpowiednio skracane). To czarne między deskami to brystol (pomysł Mundzia). Pokłady jeszcze nie szlifowane, ale chciałem pokazać coś żeby nie było że nic nie robię. Praca nad tym zajęła mi ok 16 godzin, więc jeszcze sporo godzin do końca deskowania :) Pozdrawiam i życzę miłego oglądania :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
elvis
Posty: 42
Rejestracja: śr lip 06 2005, 8:12
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: elvis »

Witam po bardzo długiej przerwie :) Mało bo mało ale coś robiłem. Oto efekty półrocznych prac :) Na jakość fotek proszę nie narzekać, ponieważ dopiero niedawno sprawiłem sobie aparacik i to pierwsze zdjęcia wykonane moją reką. Obiecuję cię poprawić :)


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Drzwi zrobione z forniru, zawiasy z papieru pociągniete czarnym matem, klamka/uchwyt zrobiony z czarnego brystolu nasaczonego superglutem i odpowiednio wygiętego :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ