7TP ,C7P- oraz 4TP i relacja budowy modelu 3D( 10TP)*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Gelerth
Posty: 6
Rejestracja: śr wrz 24 2008, 9:17

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Gelerth »

A ja chciałbym pokazać coś co stworzyłem kilka lat temu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

cała rodzina w komplecie:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kliment
Posty: 200
Rejestracja: śr sty 04 2006, 11:43
Lokalizacja: kielce
x 32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kliment »

Grzegorz 75...nie nadarmo grafików 3d nazywa sie modelerami... on istnieje, choc tylko w wirtualnym swiecie, ale jednak, ma wszystkie wymiary, mozna go obracac ogladac z kazdej strony, kazda srubę w tym modelu musiałem wykonac - ty wycinasz gotowy kształt z plastiku a ja musze go najpierw stworzyc by wstawic na swoje miejsce i powiem ci cos... gdyby nie 3D to nie było by również modeli plastikowych i innych. . Uwazaj co chcesz, twoje prawo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Moim zdaniem są to tylko rysunki i do modelarstwa tego nie można zaliczyć, ale nie ukrywam że nawet te rysunki robią na mnie ogromne wrażenie i o ile przedstawiają stuprocentową zgodność z oryginałami to mogą być doskonałą pomocą przy budowie modelu. Podejrzewam że po odpowiedniej obróbce mogą być także początkiem projektu modelu kartonowego ale w obecnej fazie są to tylko projekty a nie modele dlatego też temat przeniesiony do działu projektowego.
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Jako dodatek do modelu , takiego realnego do sklejenia , piękna sprawa .
Coś podobnego planowała do dystrybucji wraz z wycinanką firma XXXXX w przypadku np. T- XX . Dyskietka z wizerunkiem 3D czołgu z możliwością obracania . Taki jak gdyby symulator czołgu , nie wiem dlaczego z tego zrezygnowali . Nie ma w ofercie tej opcji .

Nie podaję nazwy firmy ani modelu bo nie chcę zostać pozbawiony życia w przypadku ujawnienia tajemnicy handlowej .

Kliment .

Nie uczestniczyłeś przypadkiem w tego typu przedsięwzięciach ?

Wujek .
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

A mnie się podoba, ba uważam nawet że to modelarstwo.

Jako modelarz manualny i architekt z wykształcenia, a co za tym idzie również modelarz komputerowy mogę subiektywnie stwierdzić że to sie jak najbardziej kwalifikuje pod modelarstwo :)

Pracy przy tym dokładnie tyle samo o ile momentami nie więcej (w zależnosci od detalu),wymaga to stworzenia elementów od podstaw tylko przy użyciu innych narzędzi.

Przecież to nie są płaskie rysunki - wtedy moglibyśmy to nazywać rysowaniem czy szkicowaniem :)

Podoba mi się bardzo i rozumiem że będą następne? :D
DraCon
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 21 2008, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DraCon »

Witam,

Zgadzam się z GreyDot-em w kwestii jego oceny wykonania pojazdów z rodziny 7TP przez Klimenta - modelarz komputerowy to bardzo dobre określenie wykonanej pracy.

Moja ocena wynika z subiektywnego postrzegania przeze mnie bardzo szerokiej gamy działań twórczych jako modelarstwa - oczywiście przy jednoczesnym zrozumieniu odmiennych punktów widzenia tematu przez innych kolegów.

Kliment !

Biorąc pod uwagę efekty pracy nad rodziną 7TP pozostaje trzymać kciuku, abyś miał chęci, czas i możliwości na kolejne modele:
- moździerz na wózku do 7CP [chyba to był moździerz ?]
- rodzinę TK/TKS
- ciężarowe fiaty
- itd., itd., ... można puszczać fantazji bez końca.

Już wykonane oraz następne, nowe modele pozwoliłyby na wykonanie kolejnego kroku i stworzenie bardzo ciekawych historycznie dioram,
opartych o zdjęcia archiwalne i zdjęcia obecne.

W sprawie wydruku 3D, poproszę o ewentualny kontakt na priva.

Pozdrawiam,
Krzysztof
Awatar użytkownika
Wujek Andrzej
Posty: 1900
Rejestracja: czw paź 16 2003, 11:41
Lokalizacja: Tychy
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Wujek Andrzej »

Być może w niedalekiej przyszłości modelarstwo wirtualne będzie bardziej cenione niż to realne redukcyjne ... tak właśnie być może .

Dotychczas jednak modelarstwo redukcyjne rządzi się ściśle określonymi , dokładnie zdefiniowanymi zasadami , znanymi od dawna .
Chciałbym je tylko przypomnieć :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo_redukcyjne

Nie mam zamiaru niniejszym przypomnieniem podważać dorobku ani umiejętności modelarzy wirtualnych . Mam natomiast nadzieję że nikogo nie uraziłem .

Wujek .

P.S. Sprawa wydała mi się na tyle ważną że pozwoliłem sobie na powyższą refleksję .
DraCon
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 21 2008, 21:49
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: DraCon »

Witam,

nawiązując do wypowiedzi Wujka Andrzeja, przypomniał mi się artykuł ze Skrzydlatej Polski - przełom lat 70 i 80, w którym wypowiadał się modelarz (wtedy chyba 50-60 letni), budujący od podstaw, z drewna modele redukcyjne samolotów. Całkowicie zanegował on budowę modeli plastykowych z gotowych zestawów jako formę twórczości pretendująca do miana "modelarstwa".
Dziś takie stwierdzenie nie do pomyślenia, lecz wtedy nie było odosobnione wśród osób rozpoczynających zabawę z modelarstwem w latach 50 i 60, kiedy modele wtryskowe czy żywiczne w ogóle nie istniały.

Jako kilkunastoletni chłopak sklejający małe modelarze i modele KP,
poczułem się trochę tą wypowiedzią urażony, ponieważ modele plastykowe dawały mi sporo satysfakcji i zabawy, i wyglądały jak ... modele.
Budowa modeli od podstaw była wtedy z wielu przyczyn poza moim zasięgiem.

Dlatego też w przypadku modelarstwa wirtualnego, może nastąpić zjawisko analogiczne - wszystko jest tylko kwestią definicji,
a te jak widać na przykładzie ex-planety Pluton, w miarę pozyskiwania większej ilości danych mogą być modyfikowane.

Na tym kończę moje dalsze dywagacje na temat modelarstwa, bo odbiegamy od tematy wątku.

Czekamy na "ruch" Klimenta.

Pozdrawiam,
Krzysztof
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Dwuwymiarowy obraz przedstawiający trójwymiarowy obiekt, to nie modelarstwo, a grafika. W tym przypadku komputerowa. Model, to dla mnie przynajmniej, trójwymiarowy obiekt w rzeczywistym namacalnym świecie.

Pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
ODPOWIEDZ